Kotteren met moderne apparatuur Willy Wilton- Fonds Werk aan Sea-Land schip delen dat nogmaals een 60-tal Turken (t.b.v. de Nieuwbouw) zal worden geworven. Momenteel is de bezetting van Poortugaal 85 en van Rockanje 131 personen. Verder zullen binnen enkele maanden de resterende 50 Joe- goslaven arriveren. Het totaal aantal buitenlandse werknemers zal hiermede op ongeveer 10% van onze totale personeelssterkte komen. Door de O.R. werd er bij monde van diverse leden op gewezen, dat we de problemen verbonden aan de samenwerking met de buitenlanders niet moeten on derschatten, en dat uiteraard de werving van Nederlands perso neel de voorkeur verdient. Evenals vorig jaar zullen door de Metaalbond wederom vijf scholingsbijeenkomsten worden georganiseerd. De directie stelt voor dat door het bedrijf aan een viertal hier van zal worden deelgenomen. Nadat een aantal onderwerpen voor informele bijeenkomsten is aangekondigd wordt over gegaan tot de rondvraag. Daarin werden n.a.v. de brand op de „Petrolsade" tal van vra gen gesteld en suggesties ge daan, zoals: het aanbrengen van meerdere op- en afgangen (zijn reeds in bestelling); het geven van voorlichting door deskundi gen e.d. Daarnaast kwamen een ongeval in dok 8, diefstallen in de fiet senstalling, de verkeersborden, nogmaals het dreigende gebrek aan samenwerking met de bui tenlanders alsmede een beter contact met de pers ter sprake. Hierna sloot de voorzitter om 17.10 uur de vergadering. De Kleine Commissie. Ontvangen t.g.v. Willy Wilton Fonds wegens verkoop oud-ma teriaal maand juli 1971 441,35 Kotterwerk aan de uithouders De moderne, mobiele kotter- apparatuur van de afdeling Re paratie van Wilton-Fijenoord be wijst op het ogenblik goede diensten. Onder leiding van de heer Nederlof zijn onze kotte- raars bezig op de grote helling van de R.D.M. Er wordt daar gewerkt aan het op stapel staande achterschip voor het eerste van de drie door Rijn-Schelde te bouwen contai ner-vaartuigen voor Sea-Land Service (U.S.A.). Zoals in dit nummer van het WF-nieuws is te lezen, is het eerste door ons te bouwen voorschip inmiddels te water gelaten. Kotteren is, om in termen van een leek te spreken: het op maat uitboren van een gat. Dat uitboren moet zeer nauwkeurig gebeuren: tot op tienden van millimeters. De gaten, die hier gekotterd moeten worden, zijn de ruimten, waarin de lagerbussen geplaatst moeten worden. In deze bussen zullen beide schroefasleidingen draaien. Het schip zal door twee schroeven worden voort gestuwd. UITHOUDERS Een en ander gebeurt ter plaat se van de binnen- en buitenbus en de twee uithouders, zowel aan stuur- als aan bakboord. De uithouders zijn constructies aan de huid van het schip. Om een indruk te krijgen: de schroefas leidingen worden 70 meter lang, terwijl van elk 22 meter buiten het schip zal steken. Vandaar de steunpunten (uithouders) bui ten het vaartuig. De mobiliteit van de kotterappa- ratuur heeft met dit karwei haar nut al bewezen. Zij wordt opge borgen in een speciaal daartoe aangeschafte container, die aan alle internationale eisen, betrek king hebbend op het wegver voer, voldoet. De complete mo biele kotterapparatuur weegt circa tien ton, zonder container. In verband met dit karwei heeft men zelfs de apparatuur uitge- 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 6