breid met een aanzienlijke hoe veelheid hulpstukken, die wij in eigen bedrijf vervaardigden. Hierdoor is het aantal mogelijk heden belangrijk toegenomen. Met verbaasde blik heeft de fa brikant van de apparatuur kun nen constateren, waartoe de er mee werkende kotteraars in staat zijn. VOORDEEL Een geweldig voordeel is, dat het thans mogelijk is één uit houder aan de voor- en achter kant te kotteren in dezelfde op stelling van de apparatuur: een flinke tijdwinst. De aandrijving was met haar vier PK berekend op snelstaal. Maar omdat er met hardmetaal gekotterd moest worden om de produktiesnelheid op te voeren, werd de aandrijving veranderd. Zij ontwikkelt nu 10,5 PK. Er werd bovendien nog nieuwe ap- Achterschip op R.D.M.-helling paratuur aangeschaft met een aandrijving van 14,5 PK. Ook hier kwamen nieuwe hulpstuk ken bij. Men laat nu twee boor- stangen tegelijk draaien op een snelheid, die voor de fabrikant ongekend is. KWALITEIT Vroeger kotterde men vijf centi meter per uur in lengterichting op een diameter van een meter. Op het ogenblik 60 centimeter bij eenzelfde diameter. Een dui delijke tijdsbesparing met daar aan verbonden nég een plus punt: een betere kwaliteit. Een zeer nauwkeurig uitlijnen werkt daaraan mee. Dit wordt verkre gen met een optische kijker, waarmee men door de baar (boorstang) heen kan kijken. Aan de boorstang komt een boorkop met twee beitels te zit ten. Je zou kunnen zeggen, dat je met deze apparatuur een complete kotterbank - zoals in de fabrieken staan - aan boord haalt. In andere bewoordingen: zware of veel ruimte innemende werkstukken, die voor het on dergaan van reparatie van boord van een te repareren schip of werktuig naar de fa briek moesten, laat men nu in voorkomende gevallen ter plaat se. Men brengt eenvoudig de bewerkingsapparatuur naar het werkstuk: een procedure, die zeer veel tijd en kosten kan be sparen! Naar gelang de lengte en de diameter vereisen, staan vier boren ter beschikking. De dia meter van een te kotteren gat kan variëren van 300 tot 1250 mm. De maximale lengte mag zijn: 3100 mm. De diameter en de lengte van de gaten van het Sea-Land schip bedragen res pectievelijk 1040 mm en 2200 mm. Men kan eveneens een 5

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 7