jP ,|L. 41 l' 14 i treffen, en dat zij van de zijde van het Pruissische Gouver nement alle bereidwilligheid tot het opheffen van bestaan de zwarigheden der stoom- booten in dat Rijk aan geene belemmeringen is onderwor pen en, ofschoon wij tot nog toe niet dezelfde medewer king van het Nederlandsche Gouvernement hebben geno ten, maar helaas, door den invloed van eenige ambte naren aan nieuwe mogelijk heden zijn blootgesteld ge worden; zoo vertrouwt zij echter van de billijkheid van Zijne Majesteit, dat ook wel dra de aldaar bestaande be zwaren zullen worden opge heven." Van 5 november 1830 tot 13 december 1831 werd het schip door het Departement van Marine in huur genomen en in verband met de Belgische op stand op 11 maart 1832 voor een tweede periode ingehuurd. In 1835 werd de „Stad Ant werpen" op de helling gehaald en verlengd, wat resulteerde in grotere snelheid bij een ver mindering van diepgang met een voet. Evenals bij andere schepen van de rederij kreeg de boot twee slaapvertrekken, elk met twaalf bedden en tevens twee grote laadruimen. Het schip werd omgedoopt in „Stad Keulen". Op 19 februari 1840 vond de eerder vermelde aanvaring plaats. Wij realiseren ons tegen woordig niet dat de bericht geving in die dagen veel meer tijd in beslag nam dan nu het geval is. In plaats van op het N.O.S. jour naal van dezelfde avond, ver scheen het nieuws zes dagen later in de Rotterdamsche Courant van 25 februari: „Rotterdam den 24 februarij. Woensdag avond, ongeveer acht ure is, drie uren boven Nijmegen, vóór het dorp Mil- lingen, een verschrikkelijk on geluk gebeurd. Aan den Zuid- wal, namelijk, ontmoetten zich de stoomboot de Stad Keulen over Arnhem naar Rotterdam, en de stoomboot Komeet, van de Dusseldorfsche Maat schappij, op reis van Rotter dam naar Dusseldorf, en stootten zoo geweldig tegen elkander, dat, in korte oogen- blikken, de Stad Keulen, wel ke eene kostbare lading en vele passagiers voerde, zonk. De korte nabijheid van het dorp Millingen, en het toeval lig daar zijn van vele schuiten, ook van het aldaar gestatio neerde Lands vaartuig, maak te de redding van alle passa giers en de geheele equipage mogelijk. Is: t i# f 7 -r :U U r. 'f ,,STAD KEULEN" 1836 (vroeger „Stad Antwerpen") 1825-1836 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 16