wegen in ons land en op zoo'n groote uitbreiding, waarvan het noodzakelijk gevolg eene gere gelde vraag naar locomotieven zijn moet. In de eerste vijf jaren zullen daarvan ten minste 200 stuks moeten worden aangeschaft. Deze zullen waarschijnlijk allen buitenslands worden vervaar digd, omdat hier ten lande geene enkele werkplaats voor den aanmaak van locomotieven bestaat. Nemen wij daarentegen in deze zaak, het initiatief, zoo is er vooruitzigt dat daardoor de werkkring van Fijenoord op voordeelige wijs kan worden uitgebreid. Dit vooruitzigt steunt onder an deren, op de goede reputatie welke de fabriek in andere vak ken heeft verworven, op de goede gelegenheid van het terrein, op de hulp welke het eene onderdeel der zaak aan het andere kan verleenen en de daaruit te verkrijgen besparing van kosten in vergelijking met eene elders op te rigten geheel nieuwe werkplaats tot vervaar diging van locomotieven." „De President bedankt den Heer 'sJacob, voor de gegevene toe lichting eener zaak, die hij ins gelijks der overweging waardig acht. Vooralsnog echter is hij niet van gevoelen, dat daarvan genoeg voordeel te verwachten is om groote uitgaven te regt- vaardigen. Kon men welligt eene proef nemen, zoo zou hij daartoe bereid zijn, al moest die 25.000,kosten. Dientenge volge rigt spreker de vraag aan den Direkteur, of men niet met de bestaande middelen eene locomotief zou kunnen samen stellen, die als proefstuk zou kunnen gelden, om daarop be stellingen aan te nemen." „De Direkteur antwoordt, dat het niet onmogelijk zou zijn, om met de bestaande middelen iets zamen te stellen dat voor loco motief zou kunnen dienen, maar dat zoodanig product duur en slecht zou zijn. Eene proef onder dergelijke on gunstige voorwaarden te ne men, moet de Direkteur bepaald afraden. Wil men het doel bereiken dan moet men ook de noodige mid delen kunnen en willen aanwen den." Men zou dan: a. Uit een der beste fabrieken een locomotief tot model moeten aankoopen waarvoor ongeveer 30.000,noodig is. b. De vereischte werktuigen moeten aanschaffen en in- rigtingen maken, die globaal berekend 80.000,kunnen kosten. c. Een bekwaam personeel in dienst moeten stellen en eene ruime som disponibel moe ten houden om de fabrikatie in gang te brengen. De Direkteur acht de technische bezwaren niet gering, maar vooral ziet hij op tegen de finan- tieele, die zijns inziens niet uit de gewone middelen der Maat schappij kunnen worden bestre den enz. Outside Cylinder Tank Engine. North London Railway .ttsra J? Inch Cyumoers 24 Inch Stroke 5 f 3 fx* Drivino Wheels SECTION bogie steno* rutfJKw 9

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 11