Daarom juist is het van groot belang, dat u zich vertrouwd maakt met de voornaamste eigenschappen van deze gassen, en met de daaruit voortvloeien de veiiigheidswenken en -voor schriften. Eigenschappen van Butaan en Propaan De onderste explosiegrens, dit is de kleinste hoeveelheid gas welke met lucht gemengd moet worden om bij ontsteking een explosie te krijgen, is voor deze gassen ongeveer 2%. Dat wil zeggen dat er per liter lucht 20 ml flessengas (geen vloeistof!) nodig is om na ont steking voor een daverende explosie te zorgen. De druk die in de fles heerst, de dampspanning, is sterk afhanke lijk van het soort gas en de tem peratuur. Hiervan enige voorbeelden (voor de zuivere gassen): bij 10 °C, Butaan nihil, Pro paan 2,5 atm bij 5 °C*), Butaan 0,1 atm, Pro paan 5 atm bij 20 °C, Butaan 1,5 atm, Pro paan 7,5 atm bij 40 °C, Butaan 3,5 atm, Pro paan 13 atm. Uit voorgaande opsomming is gemakkelijk op te maken dat in het koude jaargetijde bij Butaan het gevaar bestaat van „bevrie zen" van de fles, met het gevolg dat de gasdruk uitvalt en indien het toestel niet is afgezet, bij stijgen van de temperatuur het gas ongehinderd kan uitstro men. Om deze problemen te voorkomen zal men dus in het koude jaargetijde óf moeten overgaan op Propaan óf de Bu- taanfles op een plaats moeten opstellen waar de temperatuur niet onder de 5 °C*) kan dalen. Ten aanzien van de temperatuur geldt ook een bovengrens. U ziet immers in voornoemde ge gevens dat de druk sterk op loopt met de temperatuur. Deze is b.v. bij de in de zon gemak kelijk haalbare temperatuur van 40 °C voor Propaan al tot 13 atm gestegen. Plaats daarom de flessen nooit in de open zon, nooit bij de kachel, nooit bij open vuur e.d. Ten aanzien van het gebruik van kampeerflessen nog het volgen de: hier in verband met de la gere druk liefst Butaanflessen gebruiken, als tenminste niet in de sneeuw wordt gebivakkeerd. Verder moet men bedenken dat de temperatuur ook onder een met een nauwsluitende doek of zeil afgedekte gasfles zeer hoog kan oplopen. Het plaatsen De dampdichtheid ten opzichte van de lucht van Butaan is 2 en van Propaan IV2. Dat wil zeg gen, dat deze gassen resp. twee maal en anderhalfmaal zo zwaar zijn als de lucht. Ontsnappend gas zal in een ruimte dus altijd naar beneden zakken. Plaats de flessen daarom nooit in kelders of andere laag gele gen bergplaatsen. Het is ver standiger ze buiten op te stellen ('s winters alleen Propaan), of wel in een speciaal daarvoor be stemde kast met onder en boven ventilatieopeningen, die u beslist niet mag afsluiten. In de omgeving van de opge stelde fles moeten ook geen roosters van kelderruimten aan wezig zijn. Noot: Op schepen nooit onder deks plaatsen maar aan dek, dus ook weer: Propaan en geen Butaan in het koude jaargetijde. Tenslotte kan nog worden opge merkt dat Butaan en Propaan van nature reukloos zijn. De fa brikant kan echter een reukstof toevoegen, waardoor bij onge wenste lekkage „gaslucht" wordt geroken. Algemene veiiigheidswenken en voorschriften 1. In het koude jaargetijde, of bij permanent gebruik in het gehele jaar, Propaangas ge bruiken 2. Houdt de aangesloten fles altijd rechtop 3. De fles nooit vervoeren zon der beschermkap 4. De fleskraan uitsluitend openen met de hand; geen gereedschap gebruiken bij weigering, doch fles met vermelding van het defect naar de depothouder terug sturen 5. Niet aansluiten bij open vuur en niet roken tijdens het aansluiten. Deze werkzaam heden bij voorkeur in de buitenlucht uitvoeren 6. Het gas mag uitsluitend via een drukregelaar in de lei ding stromen. Als u van Bu taan overgaat op Propaan dan kontroleren of op de drukregelaar vermeld is dat deze ook geschikt is voor Propaan. (Er zijn nog druk regelaars in omloop die uit sluitend geschikt zijn voor Butaan) 7. De flessen bij voorkeur bui ten en op een goed geven tileerde plaats opstellen. Deze plaats niet naast een kelderopening of in het di recte zonlicht kiezen 8. De leidingen (bij vaste op stelling van gasflessen en apparaten) moeten van staal of koper zijn 9. Voor het aansluiten van ap paraten gebruike men een voor Propaan en Butaan ge schikte rubber gasslang*) (lengte max. 1 meter**)) welke nauwsluitend over een slangpilaar wordt ge schoven (vastzetten met slangklem) 10. Indien u de verbindingen wilt controleren, doe dat dan met een vloeibaar was middel (zeepsop), maar nooit met een vlammetje. 11. Draai iedere avond de fles kraan dicht na eerst alle kranen van de diverse ver- bruikstoestellen te hebben gesloten. 12. Indien u gas ruikt, dan voor al geen vuur maken, niet roken, de elektrische scha kelaars niet bedienen en 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 16