Alchemist werd ingewikkeld instrument De dorstig naar goud zoekende middeleeuwse alchemist bestaat niet meer. De chemie is een moderne wetenschap, waar men onder andere goochelt met begrippen als: moleculen, atomen, protonen, neutronen en electronen. De laboratoria gaan ook steeds meer werken op economische, doelmatige basis. Ook - of juist - in de industrie. Met het oog hierop wordt gaandeweg het oude „handwerk" ver vangen door moderne technieken. Als goed voorbeeld hiervan geldt het onlangs door het chemisch laboratorium van onze Technisch Wetenschappelijke Afdeling aangeschafte ana lyse-instrument. Het is een zogeheten atoomabsorptiespectrofotometer, kortweg A.A.S. genaamd. De heren H. van der Vorm - chef TWA - en J. Weening - die aan het hoofd van het che misch laboratorium staat - vertellen in bijgaand verhaal iets over de achtergronden van dit analyse-instrument. Wij hopen daarbij niet te veel op de technische details te zijn ingegaan. Want de ingewikkeldheid blijkt alleen al uit het feit, dat de heer Weening tijdens de bedie ning liefst circa 70 knoppen moet instellen, waarvan er sommige in tien standen gezet kun nen worden. elektron no 29 .valentie-elektron schil no 4 alleen de eerste baan) schil 3 b schil 3 a schil 2 schil 1 kernlading +29 SPORENANALYSE NU SNELLER EN NAUWKEURIGER De nieuwe atoomabsorptiespec trofotometer (A.A.S.) is een ana lyse-instrument, waarvoor in 1955 in Australië de basis werd ge legd. De kinderziekten zijn nu enige tijd overwonnen. De Tech nisch Wetenschappelijke Afde ling prijst zich gelukkig een der gelijke A.A.S. in haar bezit te hebben. Het onderzoeken of uitpluizen (analyseren) van de verschillen de monsters geschiedt met deze methode veel sneller en daarbij nauwkeuriger dan op de oude manier. Bovendien haakt het instrument prachtig in op het onlangs door de R.D.M. aange schafte instrument: de vacuüm- emissiespectrometer. De A.A.S. van WF is geschikt om metalen te bepalen in mon sters van allerlei aard. Deze dienen echter vooraf in oplos sing (bijvoorbeeld door middel van een zuur) gebracht te wor den. Naast het onderzoek voor het eigen bedrijf doet ons labo ratorium zeer veel onderzoek voor derden. ELEMENT Het in het monster te bepalen element gaat tijdens het oplos sen met het zuur een verbinding aan. De oplossing komt via een verstuifkamer in een vlam van zeer hoge temperatuur - maxi maal 3.000 °C - De moleculen van de verbinding vallen uiteen in vrije atomen. Door de vlam wordt een zeer smalle lichtstraal gevoerd. Deze is afkomstig van een holle kathodebuis, waarvan de kathode gemaakt is van het zelfde element als het te bepa len element in de vlam. De toegevoerde lichtenergie van de buis zorgt ervoor, dat de atomen van het te bepalen ele ment een deel van het licht op nemen (absorberen). Zij worden „aangeslagen". Bepaalde elec tronen van deze atomen versprin gen van schil. Dit tengevolge van het opnemen van de lichtener gie. De opgenomen lichtenergie wordt nu bij een bepaalde golf lengte door het instrument ge meten en voor de insider zicht baar vastgelegd. ATOOM In verband met de electronen- sprongen dient men globaal een inzicht te hebben van wat een atoom is. Dit is opgebouwd uit een kern, bestaande uit positief geladen deeltjes: protonen. Deze worden bijeengehouden door ongeladen deeltjes: neu tronen. Om de kern cirkelen in verschillende banen (schillen ge naamd) negatief geladen deel tjes: electronen. 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 3