alles goed te laten verlopen. Met alles houden we rekening. Neem bijvoorbeeld de transport zadels. Zij vormen als het ware een bedding, waarin de crude splitter de hele reis rust. De za dels zijn dus bruikbaar op de wagens hier, het schip en de wagens in Engeland. Zijn wij voor het hele vervoer verantwoordelijk? In dit geval niet. Wij moeten hem op een bepaald tijdstip - met zeg een uur speling - op onze kade afleveren. Hij mag er niet later aankomen. De klant heeft namelijk op datzelfde tijd stip een drijvende 400 tons bok en een schip gehuurd. Natuur lijk onderhouden wij met de eigenaren van de bok en het schip en de klant contact om alles in elkaar over te laten vloeien. En lukt dat allemaal? Niet altijd. Er kunnen problemen opdoemen. Denk maar aan storm en hevige mist. Met ver tragingen houdt de klant na tuurlijk rekening. Maar hij wil alle tijd in Nederland zo gunstig mogelijk opsouperen. Een extra moeilijkheid is nu, dat het schip voor dezelfde klant in Utrecht ook eerst nog een vat moet op halen. De kans op vertragingen is nu extra groot. Wat voor een schip wordt er ingezet? Een zogeheten trimarang. Een schip met drie voorstevens. De naam ervan is Gloria Siderum". Het bestaat uit twee schepen, die zijdelings met een tussen stuk aanelkaar zijn verbonden. Dat aanelkaar zetten is inder tijd bij een Nederlandse werf gebeurd. Zijn er verder nog problemen? Nee, alleen de tijd moet klop pen. Er dient bijvoorbeeld reke ning gehouden te worden met de datum van vervoer in Enge land. Het gevaarte wordt daar twintig mijl over de weg ver voerd. Een niet al te brede weg, althans er zit een smal stuk in op een bepaalde brug. Er valt daar zelfs tijdelijk een stuk brugleuning of zoiets ten offer aan dit vervoer. En verderop zitten hoogspanningskabels in de weg. Tijdelijk wegnemen er van betekent de oplossing. Dat kan, maar alleen met vergunning van de Overheid. Het vervoer hoort dan wel op een bepaald uur te passeren. Je kan de mensen niet zo maar op een willekeurig uur stroomloos zet ten Maar hieruit blijkt wel overduidelijk, dat het vervoer hier in Nederland - al te begin nen in onze eigen machine fabriek - glad dient te verlopen om daar in Engeland op het juiste tijdstip op dat punt aan te landen. Het is werkelijk een boei end gebeuren. 8

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 10