Kerstmis en jaarwisseling 1971/1972 Wat achter ons ligt, stemt tot bezinning en beschouwing. Voor ieder op zijn eigen manier. Wat vóór ons ligt - nu nog in het ongewisse - moedigt aan tot vooruitzien en vormt een uit daging. Gezamenlijk hebben wij in een jaar tijd een flinke hoeveelheid werk verzet en heel wat proble men opgelost om te komen tot ons doel: produktie en dienst verlening. Dit is één van de voorwaarden om voor onze ge zinnen en onszelf het inkomen te verdienen voor een zo har monieus mogelijk leven. Ons werk vraagt van de medewer kers een goede teamgeest en onderling goede verstandhou ding. Wat ons land betreft hebben wij ons jaren lang geschraagd ge weten door een redelijk goede economie. De tekenen, dat er vandaag van die welvaart dreigt af te brokkelen, zijn onmisken baar. Onze economie lijkt op een door het zeewater aange vreten dijk. De opgekomen in flatiespringvloed maakt ons door het afbrokkelend effect be zorgd. In de kortste keren is ons kwartje een dubbeltje waard. De geldontwaarding keren, vraagt - evenals het dichten van een dijk - om saamhorigheids gevoel en veel goede wil. Dit betekent de grootste uitdaging, die in de nu komende tijd aan ons land gesteld wordt. Voor W.F. is één van de groot ste problemen - vooral in de eerste helft en het midden van 1971 - het tekort aan mankracht geweest. De daaruit voortvloei ende spanningen verwekten veel ongerief. Wel hebben wij in overleg met regering, vak bonden en ondernemingsraad het systeem van de koppelbazen kunnen saneren. Maar in het vlak van de reparatie is bij gebrek aan mensen vaak werk afgewe zen. Om een deel van de open ar beidsplaatsen toch bezet te krij gen, trokken wij buitenlandse medewerkers aan, uit onder an dere Turkije. Uit moreel oogpunt voelden we de verplichting te zorgen voor goede huisvesting en begeleiding. Vandaar de aan koop van de twee pensions in Rockanje en Poortugaal. Het tekort aan mannen op de kranen kon voor een deel worden opgevangen door het in dienst treden van vrouwen als kraanrijdsters. De veranderende mentaliteit ten aanzien van de vrouw - ook de gehuwde - in de produktie in Nederland, maakte haar intrede in ons bedrijf mede mogelijk. Het is bekend, dat mechanise ren om mankracht te sparen in de scheepsbouw, en vooral in de reparatie-sector, geen ge makkelijke zaak is. Maar ook geen onmogelijke! Als voor beeld in 1971 geldt de nieuwe mobiele kotterapparatuur van de afdeling Reparatie. Een ander middel om het ge brek aan personeel mede bin nen aanvaardbare afmetingen te houden, is het door alle mede werkers op ieder niveau doel matig benutten van de arbeids uren. Dit kan het zo nodige soe laas geven. Het is geen geheim dat ons be drijf alleen tot volle bloei kan komen door de medewer king van iedere werknemer. Indien er geen Sea-Land sche pen en Zweedse product-carriers gebouwd zouden worden of ver bouwingen zouden plaatsvinden aan de „Statendam" of de „Corco" of reparaties aan tal loze tankers, bulkcarriers en zoveel meer, dan zou hier nie mand zijn boterham verdienen. Dat geldt uiteraard ook voor wat betreft de bouw van de des tillatiekolommen voor de petro chemische industrie, de persen voor de rubber- en auto-indus trieën, regelstaven voor de nu cleaire energie en allerhand an dere zaken. Zou dit alles niet tot volle tevredenheid van de op drachtgevers gedaan worden, dan zou op dit stukje waterkant geen sprake zijn van W.F. zoals het nu bekend is. In aansluiting daarop willen we eindigen met te onderstrepen, dat er thans in het kader van het grote R.S.V.-verband grote mogelijkheden liggen voor on ze en toekomstige generaties. Maar wij moeten er met ons allen iets van willen maken. En met dit geloof en vertrouwen willen wij u en de uwen zeer prettige kerstdagen en een ge lukkig 1972 van harte toewen sen. De Directie 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 3