Vervoer van een vat vraagt om veel organisatie Crude splitter naar Engeland vertrokken Niet alleen in de scheepsbouw treedt schaalvergroting op. Evenzeer is dat bijvoor beeld het geval in de apparatenbouw en met name voor wat betreft de vervaardi ging van de diverse kolommen voor de olieraffinaderijen. Een soort werk, waarmee Wilton-Fijenoord al heel wat ervaring opdeed. Deze schaalvergroting stelt zwaardere eisen aan het vervoer, dat op zijn beurt hogere kosten met zich brengt. Deze dwingen er toe het vervoer op de meest economische wijze aan te pakken. Een goed voorbeeld is de crude splitter, die wij eind november opleverden aan de Shell-raffinaderij in Engeland, gelegen tussen Liverpool en Manchester. Coördinator bij dit vervoer was de heer J. van Noppen, bedrijfsleider Apparaten bouw. Met hem en met de heer A. v. d. Vlis van de tekenkamer hadden wij een gesprek hierover. De achtergronden van dit vervoer zullen zeker aanspreken. Het is niet de eerste keer, dat de Apparatenbouw een crude splitter heeft vervaardigd? Nee, zeker niet. Enige jaren ge leden bouwden wij er al één. En deze zomer leverden wij er ook één af. Eveneens aan de Shell: voor de raffinaderij aan de over zijde van de Nieuwe Waterweg. De splitters zijn alle identiek of gelijkvormig. Het enige verschil is, dat deze iets zwaarder is. Hij weegt 213 ton. Wordt deze - zoals de beide an dere - in twee delen vervoerd? Dat is juist de kneep. Hij gaat in één geheel de deur uit. Dit vergt een bepaalde aanpak. Voor de hand liggend eigenlijk. Vroeger, toen de vaten nog klein waren, had je bij wijze van spreken voor het vervoer een vrachtauto nodig. Als die een uurtje moest wachten, was er niets loos. Tegenwoordig kost dat kapi talen. Wat zijn de haken en ogen dan? Wel, er worden een soort op leggers gehuurd, die men kan opbouwen uit losse secties met ieder afzonderlijk een laadver mogen van 85 ton. Je zou kun nen zeggen: waarom doen we het karwei dan niet met drie secties? Maar je moet het ge heel in dit geval nu eenmaal een symmetrische vorm geven. Vandaar dat we met vier secties werken. Het geheel heeft 96 wielen, die op een hydraulische manier hun bevestiging vinden. De bestrating heeft op deze wijze het minst te lijden. Het ge heel kost ongeveer 1000 gulden per uur. Wanneer één en ander niet in elkaar zou passen, ont staat tijdverlies en dat kost veel geld. Voor het vervoer is een tijd schema onontbeerlijk? AllichtMaar al in een veel vroeger stadium wordt er met het vervoer rekening gehouden. Voor de bouw begint, wordt al bekeken hoe het gevaarte later bij de klant moet worden afge leverd. Daartoe is deze crude splitter in de fabriek in een vooraf vastgestelde - niet wille keurige - richting gebouwd, zo dat er tijdens het vervoer naar en in Engeland niet meer ge draaid hoeft te worden. De ko lom wordt in een bepaalde rich ting op de raffinaderij aange voerd. Een noodzaak in verband met de daar beschikbare ruimte. Op het terrein kan men hem niet meer draaien. Het vervoer vraagt dus contact met diverse mensen en afdelin gen? Dat kun je wel zo stellen. Je moet rekening houden met de wensen van de klant. Hoe moet men aanvoeren, in zijn geheel of gedeelten, welke richting enz. Je neemt contact op met onze eigen garage en de afdeling ex peditie, waardoor er weer con tacten ontstaan met het ver voersbedrijf. Besprekingen vin den plaats. Ideeën zien in de vorm van tekeningen het dag licht. Een optimaal uitkienen om 7

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 9