torftroleer st eedil geMschapp#) SCHERM AT^ a) Doordat een machine gebruikt werd zonder de beveiliging weer aan te brengen, werd de man die deze machine bediende ge troffen en werd zijn hand ver brijzeld. In dit rapport zien we een man werken aan een machine waar aan de beveiliging ontbreekt. Hebt U hem ooit verteld waartoe deze beschermingen dienen? Drukt U elke werknemer altijd op het hart, dat er aan geen enkele machine mag worden gewerkt zonder de juiste bevei liging? Streeft U ernaar iedere werker te trainen om iedere keer be wust zijn beveiliging te inspec teren voordat hij de machine aanzet? Hebt U nagegaan of iedere man uw instructies en het doel ervan door en door heeft begrepen? En controleert U later weer of hij uw instructies opvolgt? VEILIGHEIDSINS' A11 - 59 b) Het tweede rapport handelt over een gebroken middenvoets beentje, veroorzaakt toen een hijsketting brak. Wat was hier verkeerd? Klaar blijkelijk werden de drie ge noemde grondbeginselen van goed leiderschap niet gevolgd. Waarom zoudt U ieder nieuw ongeval niet als een uitdaging beschouwen, als een aanmaning om uw methoden ter bestrijding van ongevallen te herzien en vast te stellen wat er gedaan kan worden om dergelijke on gevallen in de toekomst te voor komen? Veronderstel dat wij onze zelf kritiek richten op het geval van de man wiens middenvoets beentje brak doordat de hijs ketting het begaf. En U denkt dan: „heb ik er met voldoende nadruk op aange drongen dat bij werkzaamheden met zware stukken, transport enz., iedere man veiligheids schoenen draagt? Heb ik de man geleerd om voldoende ver van de last te gaan staan, voor dat hij de kraandrijver het hijs- sein geeft? En wat heb ik hem geleerd over de keuze en het gebruik van hijskettingen en lengen, hoe de kettingen te be oordelen en te letten op de maximum-belasting, hoe deze te inspecteren op tekenen van scheuren, slijtage, rek, etc., hoe korte „tweesprongen" te vermei den met een grote hoek tussen de parten, zodat hierin te grote spanningen optreden? indien we onze ongevallen-pre ventie-methoden maar steeds weer bij iedere gelegenheid ver nieuwden door gezonde zelf kritiek en de eerder genoemde basisformule op iedere werk wijze en op iedere werker zou den toepassen, dan zouden we de bedrijfsongevallen aanmer kelijk verminderen. Geen andere personen in het gehele bedrijf kunnen deze dingen zo effectief doen als de baas en de voor man. Zij zijn de mensen die ieder uur van de dag in contact komen met de werkers. Zij zijn de mensen die tenslotte verant woordelijk zijn voor hun werk methoden. Het zijn doorgaans de baas of voorman, die de op drachten geven en toezien dat deze instructies worden opge volgd. Zo ziet U dat de veiligheid van uw mensen voor een groot deel in uw hand ligt. Of zij voortgaan zonder letsel te werken- en of schadegevallen voor het bedrijf zullen uitblijven- hangt mede af van uw manier van leiding geven aan uw mensen. Hoe kunt U uw aanpak verande ren, zodat uw mensen worden doordrongen van de noodzaak om hun werkzaamheden op de enig juiste, veilige manier te ver richten? Hoe? Met dat recept van die 3 „gewoonten"! Instrueert uw mensen in veilige werkmethoden. Overtuigt U ervan dat zij uw instructies begrijpen! En let er dan op dat ze deze instructies altijd opvolgen. Reikt uw mensen de veiligheidshand. A.P. Naar een publicatie van de National Safety Council, U.S.A. 11

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 13