Gegoten ijzeren kustlichttoren in het jaar 1879 gebouwd voor het Departe ment van Koloniën en bestemd voor het eiland Padang aan de westkust van De lichttorens, ook wel vuurto rens genoemd, waren oorspron kelijk van steen of, indien het kleinere betrof, van hout ge bouwd. Later ging men over tot ijzeren lichttorens. Voor zover bekend heeft het Etablissement Fije- noord van de Nederlandse Stoomboot Maatschappij voor de Nederlandse kust geen bij drage geleverd; dit was wel het geval met de vuurtorens voor het voormalig Nederlands Indië. In het jaar 1858 werd voor de Nederlandse kust het eerste lichtschip verankerd en wel bij de Noord Hinder en in later jaren volgden geleidelijk de lichtschepen „Goeree", „Schou wen Bank", „Terschelling Bank", „Haaks" en „Maas". Deze van ijzer gebouwde schepen waren geheel rood geschilderd met een witte band rond de romp, waarop in zwarte letters de naam was aangegeven. In deze categorie bouwde het Etablisse ment Fijenoord in 1910 onder bouwnummer 234 een nieuw lichtschip „Noord Hinder", waar van een afbeelding hierbij is weergegeven. Behalve lichtschepen werden ook lichtboeien in bedrijf ge steld, welke voorzien waren van een gashouder met een daarop gemonteerde lantaren. De eerste lichtboei werd in 1882 voor de Nieuwe Waterweg gelegd. Reeds in 1869 bouwde Fijenoord voor het Departement van Marine twee ijzeren bakenboeien. In het jaar 1874 werd bij in schrijving opdracht van het De partement van Marine verkre gen tot het leveren van 4 zeeboeien voor de som van 5.900,De hoogste inschrij ver vroeg 10.685, Deze opdracht werd met een in gecalculeerd verlies van 898,27 aangenomen „om ter voorko ming van verloop, een deel der werkmagt onverstoord arbeid te bezorgen". Om de zelfde reden werd tegen een lage prijs een ijzeren kap voor het station van de Ooster Spoorweg te Utrecht geaccepteerd. In het voormalig Nederlands In dië werd eveneens in de tweede helft van de vorige eeuw lang zamerhand een systeem van be- bakening en kustverlichting op gebouwd. In het jaar 1853 wer den voor het eerst ijzeren boeien gebruikt. De eerste vuurtoren werd in net jaar 1851 op Java bij Anjer uit hout opgebouwd. Volgende vuurtorens waren van een gemetselde constructie en in 1863 werd besloten over te gaan op ijzeren vuurtorens; drie jaar later werd de eerste ijzeren toren bestemd voor het eiland Noordwachter uit Nederland in onderdelen aangevoerd en te gen het eind van de vorge eeuw brandden er in Nederlands Oost Indië tegen de 90 kustlichten, waarvan een aantal, n.l. 59, ge heel ijzeren torens, tien daarvan geconstrueerd in navolging van de vuurtoren van Kijkduin. In het jaar 1878 nam de Neder landse Stoomboot Maatschappij deel aan een openbare inschrij ving van het Departement van Marine voor het leveren van een 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 15