In MFI werd niet-alledaags korte tijd geklaard karwei in hoge nieuwe kraan: de dyna miek van een scheepswerf, de rivier erlangs gezien vanaf een niet alledaagse plek. Ter versterking van het gulle applaus na afloop rest ons nog eraan toe te voegen, dat de serie bedrijfsjournaals er weer met één is uitgebreid, die er zijn mag. Tot slot werd de speelfilm „Ik zing mijn lied" met Heintje ver toond. De machinefabriek Reparatie heeft bijzonder veel eer ingelegd met het karwei aan de „Edward Stevinson", dat al weer geruime tijd geleden werd uitgevoerd. Maar het resultaat is er daarom zeker niet minder om. Het betrof het vervaardigen van de eerste reductie-pinion en het eerste reductie-tandwiel voor de hoofdtandwielenkast. Deze dient om het door de hoge- en lage- druk turbines geleverde vermo gen op de schroefas over te brengen. Voor dit omvangrijke werk staat ongeveer een jaar. Dat was ook de mening van de rederij. Wij deden er minder dan een half jaar over: reden waarom ook de inbouwwerkzaamheden aan ons werden toevertrouwd. Een knelpunt bij dit soort werk is: waar haal je zo gauw mate riaal vandaan, dat aan alle eisen van het classificatiebureau (in dit geval Lloyd's Register of Shipping) voldoet? SPEURWERK Er volgde in nauwe samenwer king met de RDM een intensief speurwerk. Hierin speelden de beide laboratoria een grote rol. Het probleem werd spoedig op gelost. De moeilijkheid was niet het ma teriaal voor de HP-pinion (0 500 x 1500 mm) en voor de wielas; nee, veeleer dat voor de velg band (2 meter diameter met een gat van 1,5 meter en een lengte van 80 cm). In het geheel blies ook de Kon. Mij. „De Schelde" haar partijtje mee. Zij zorgde voor het ver- tanden van de pinion en het re- ductiewiel. PROEFSTAVEN Maar eerst kwamen de volgende werkzaamheden aan bod: Proefstaven maken (hoe en waar haal je deze uit het materiaal? Immers, zij geven de mechani sche eigenschappen van het be- betreffende materiaal aan. Deze worden op speciaal banken in ons laboratorium beproefd onder toezicht van het classificatie bureau. Het gaat hier om trek-, buig- en kerfslagproefstaven); Warmtebehandeling van materi aal; Machinale bewerking van het materiaal (onderdelen van de as, zijplaten en velgband); Samenstelling en daarna de machinale eindbewerking; Zwavelafdrukken maken op aan gegeven plaatsen, waar de ver- tanding moet komen. Dit ter con trole van eventuele ongerechtig heden in het materiaal; Hardheidstesten uit te voeren op de plaatsen van de vertanding (dit vooral voor de loopeigen schappen); De eigenlijke vertanding door de Kon. Mij. „De Schelde" (een verhaal voorzich). BALANCEREN Na al deze omvangrijke werk zaamheden kon met het balan- 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 5