Electrische stroom per „Container" Voor het t.s. „Dirch Maersk" (205.600 dwt) van A. P. Mol- ler werd in hoofdonderdelen aangeleverd in M.F.I. Rep. een Kongsberg Gasturbine Genera tor van 1700 pk bij 17000 toeren, totaal gewicht 22 ton. Deze onderdelen werden tot een transportabele unit samenge- bouwd en met daarvoor gemaakt speciaal hijsgereedschap aan dek geplaatst in Europoort, deels ter vervanging van bestaande generatoren. Aan boord was reeds gedurende de vaart de fundatie gelegd met uiteraard de benodigde aan sluitingen voor lucht, brandstof, electra etc. De foto laat U de samengebouw- de hoofdonderdelen zien, waar van de grootste container de gasturbine met generator bevat. Tevens bevindt zich daarin het „controle paneel". De container zelf is inwendig bekleed, waar door geluidshinder tot een mini mum beperkt is gebleven. Het principe van deze installatie be rust op hetzelfde als bij de straalmotoren, echter het af geven van het vermogen ge schiedt d.m.v. een tandwielre ductie aan de generator, die dit vermogen weer omzet in elec- triciteit. Het vermogen van de gasturbine wordt verkregen doordat de roterende compres sor samengeperste lucht aflevert - via een verbrandingskamer - aan een turbine. In de verbran dingskamer wordt brandstof in gespoten (olie of gas). Het ont brandende brandstof/luchtmeng- sel zal de druk doen stijgen en de expanderende gassen zullen dus de turbine aandrijven, die op zijn beurt weer op dezelfde as de compressor aandrijft, waarbij de kringloop gesloten is. 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 15