Punt één Veiligheid! „persoonlijke beschutting" BESCHERM U bij Un arbeid Het leefmilieu in Nederland PREVENTJE Over de noodzakelijkheid van het dragen van persoonlijke be schuttingsmiddelen is zeer veel geschreven en niet minder ge mopperd. Daar over het gebruik van deze beschuttingsmiddelen en over de vraag, wanneer deze middelen aangewend dienen te worden, in de praktijk nog al eens misverstanden voorkomen, is het gewenst hieraan nog eens aandacht te schenken. Bij de vraag, wanneer persoon lijke beschuttingsmiddelen aan gewend dienen te worden, be hoort de volgende stelregel toe gepast te worden n.l.: In de eerste plaats dienen ma chines, installaties, enz. zodanig afgeschermd, geventileerd, afge zogen, enz. te worden, dat u in de nabijheid van deze machines en installaties niet in gevaarlijke omgeving verkeert. Wanneer dit alles om steekhou dende redenen niet geheel of slechts ten dele mogelijk is, dan dient men gebruik te maken van de voor deze werkzaamheden noodzakelijke beschuttingsmid delen. Persoonlijke beschuttingsmidde len zijn de middelen, die men aantrekt, voor-, op- of aandoet, teneinde zich te beschermen tegen schadelijke invloeden van buitenaf, zoals: Veiligheidshelmen, tegen vallen de voorwerpen. Veiligheidsbrillen, in vele typen, tegen stof, rondvliegende deel tjes, spatten, hitte, straling, enz. Halfmaskers, tegen stof en che micaliën. Verse luchtkappen, onder kleine overdruk tegen stof en giftige dampen. Lasmouwen, tegen hete vonken en spatten. Werkhandschoenen, tegen land", welke vorige maand tus sen wal en schip raakte, vindt u deze maal afgedrukt, scherpe materialen. Kniebeschermers, voor mensen, die veel knielend werk doen. Beenkappen en gietkappen, tegen hete spatten. Veiligheidsschoenen, voorzien van stalen neuzen. A.P. Willy Wilton-Fonds Per kas ontvangen wegens ver koop oud materiaal maand mei 1972 1250,90. Het huidige karakter van het leefmilieu in Nederland wordt bepaald door een aantal hoofd kenmerken: a. de unieke geografische en economische ligging (stroomgebied van Rijn, Maas, Schelde en Eems); b. de bijzondere waterhuis houding; c. de zeer beperkte landopper vlakte van ca. 37.000 km2 voor een bevolking van ca. 13 miljoen. Kijken we over onze grenzen, dan zien we binnen een straal van 600 km rond de Rijnmonding een woon- en industriegebied van 200 miljoen zielen. Door de bovengenoemde fac toren is ons leefmilieu in kwali tatieve zin zeer kwetsbaar. Het zee- en rivierwater in het westen, noorden en midden van het land vormen een blijvende be dreiging van de veiligheid van mens en dier. Door de lage lig ging vindt een voortdurende ver- zilting van het schaarse opper vlakte- en grondwater plaats (deze factoren zijn gedeeltelijk historisch en stabiel). Van binnenuit wordt het leef milieu aangetast door verstede lijking, industrialisatie en de mo derne agrarische sector, waar door naast de planologische vervuiling ons leefmilieu belast wordt met toenemende hoeveel heden vaste, vloeibare en gas vormige afvalstoffen, een steeds groter wordend gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en kunstmeststoffen, alsmede met geproduceerd geluid. De reeds schaarse natuurgebieden staan voortdurend bloot aan ver dere aantasting en degradatie. Bovengenoemde ontwikkelingen hebben nu ernstige gevolgen door water- bodem-, en lucht verontreiniging en geluidshin- 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 17