een en ander te vragen over de werkzaamheden en het team werk met de anderen. Pietersen was niet de man om na al die jaren onderhoudsmonteur te zijn geweest plompverloren in de produktie te worden geplaatst met jonge werknemers (al bijten die niet). Hier had echter eerst een omscholing aan vooraf moe ten gaan. Van Dieren had met hem moe ten praten en hem niet te wild, maar ook niet te zacht, moeten aanpakken, rekening houdend met de toestand van Pietersen, die natuurlijk een andere hou ding had moeten aannemen. Iemand, die voor het eerst in een vreemde omgeving onbe kend werk moet gaan doen, heeft een speciale controle nodig. De bereidheid om een conflict op te lossen moet van beide partijen komen. Vraag 3: Hoe had Van Dieren Pietersen na de plaat sing in zijn afdeling moeten begeleiden? Voor een baas is omgaan met die grote jongen en het kleinste ventje een hele kunst. Ondanks dat Van Dieren bij het overleg niet betrokken is ge weest en zich daardoor terecht in zijn eer aangetast voelde, moet hij dat toch nooit laten merken aan zijn knechten. Pietersen kon er ook niets aan doen. Deze situatie had voor komen kunnen worden als Van Dieren hem goed had opgevan gen. Hij had hem moeten rond leiden door de afdeling en in contact moeten brengen met zijn nieuwe, jonge collega's; er op moeten wijzen zich niet af zijdig van hen te houden. De jeugd is hard in haar doen en laten, maar zij meent het niet zo kwaad. Tevens had Van Dieren Pieter sen de machines kunnen laten zien en hoe deze werkten; erbij moeten zeggen dat niet hij, maar anderen het onderhoud van deze machines hadden. Hij moest er alleen maar mee wer ken en produceren. Het eind resultaat moest hij dan maar eens bekijken. Die jonge men sen konden daar ook heel goed mee werken. Ook had Van Dieren Pietersen de produktie moeten tonen en er bij vertellen hoe belangrijk dat was voor het bedrijf waar hij 40 jaar lang werkzaam was, en daarom dit werk niet als ver nederend beschouwen omdat het routinewerk was. Ondanks het grote verschil in leeftijd zou Van Dieren, met een goede aanpak Pietersen voor zich hebben kunnen winnen en hem, gezien zijn wijsheid en er varing, als vraagbaak hebben kunnen laten dienen, waardoor hij in aanzien had kunnen stij gen. Natuurlijk had Pietersen inge werkt moeten worden; hij kon niet direct aan de produktie deelnemen. Baas Van Dieren had hier de brutaalste uit zijn afdeling voor moeten kiezen. Het contact had dan snel gelegd kunnen worden. Verder had Van Dieren met zijn mensen moeten praten over Pie tersen en de reden van zijn overplaatsing in hun midden moeten toelichten, zodat Pieter sen goed opgevangen had kun nen worden. Baas Van Dieren is toch op die plaats gezet om zijn groep zo goed mogelijk te lei den en zodoende de beste resultaten voor zijn produktie te verkrijgen. Voldoende aandacht moet worden besteed aan de communicatie in een bedrijf om een goede samenwerking te be vorderen. Dit is in het kort een uiteenzet ting van wat men ervan zou kunnen maken. Vraag 4: Hoe moet het probleem nu worden opgelost? Op korte termijn moet er iets worden gedaan en naar een op lossing worden gezocht. In de eerste plaats informeren en be langstelling tonen van het be drijf uit hoe Pietersen het thuis maakt. Dat geeft de man het gevoel er nog bij te horen. Als Pietersen na enige tijd rust weer aan het werk zal gaan, dan is het beste maar dat hij weer teruggaat naar de afdeling van baas Van Dieren. Voorafgegaan door een bespre king met de personeelschef over het conflict en de gevolgen daarvan, moet baas Van Dieren maar snel van gedachten ver anderen. Dat zal voor hem niet moeilijk zijn; hij heeft Pietersen ook makkelijk laten vallen, zoals duidelijk is gebleken. Hier was een situatie geschapen, die goed fout was. De fout die Pie tersen gemaakt had, was voor een groot percentage ook de schuld van baas Van Dieren. Door de bedrijfsleider en de personeelschef zal dit ook dui delijk aan Van Dieren gezegd moeten worden. Van Dieren had ondanks alles beter op Pietersen en diens werk moeten letten, dan had het waarschijnlijk zover niet gekomen. De handelwijze van baas Van Dieren is wel te begrijpen en komt voort uit op rechte zorg en verantwoorde lijkheidsgevoel voor zijn afde ling. Maar daartegenover had hij pogingen moeten aanwenden om Pietersen op te vangen. Wat Pietersen betreft moet uit de besprekingen met hem, de personeelschef en baas Van Dieren duidelijk naar voren ko men, dat men zeer op hem ge steld is, omdat hij 40 jaar een steunpilaar voor het bedrijf is geweest en het niet vernederend is in de afdeling produktie te worden geplaatst. Pietersen moet leren te incasseren en op nieuw te beginnen. Een dege lijke omscholing en kennis van de produktie moet voor hem toch wel mogelijk zijn. (wordt vervolgd) 20

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 22