Val op in 't verkeer Vorming en Opleiding Volgens voorlopige cijfers van het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) kwamen in 1971 meer dan 1.000 kinderen en be jaarden (1.073) om in het ver keer. Voor de leeftijdsgroep 0-14 jaar bedraagt dit cijfer 449, boven de 65 jaar is dit aantal 624. Er van uitgaande dat het verkeer jaarlijks ongeveer 3.000 mensen levens eist, betekent dit dat kin deren en bejaarden ruim een derde deel van het dodenaantal in Nederland vormen. Verontrust over deze cijfers gaat Veilig Verkeer Nederland in de komende maanden een cam pagne voeren, waarbij het kind en de bejaarde, als de meest kwetsbare verkeersdeelnemers, centraal zullen staan. Dat de voorlichting gericht zal zijn op het aanleren van veilig gedrag door voetgangers, fietsers en bromfietsers, en dat als onder werp van deze campagne „zicht baarheid in het verkeer" is ge kozen, is een gevolg van de conclusies die men kan verbin den aan gegevens van statis tisch en wetenschappelijk on derzoek uit binnen- en buiten land. Enkele van deze conclusies zijn: - bijna een derde van de kin deren en bejaarden die in 1971 in het Nederlandse ver keer werden gedood waren voetgangers (375); - ongeveer een derde van de dodelijke slachtoffers onder kinderen en bejaarden in 1971 waren fietsers (377); - één op de zeven bejaarden boven 65 jaar die in 1971 in het verkeer omkwamen was (bromfietser (90). Uit de statistieken is niet af te lezen van hoeveel ongelukken het „niet gezien" worden de oorzaak is, maar aangenomen kan worden dat vooral in de donkere jaargetijden deze fac tor (mede) een rol speelt. Uit een Engels onderzoek is ge bleken dat een donker geklede voetganger bij duisternis pas op een afstand van 25 tot 60 meter gezien wordt door een automo bilist die met gedimd licht rijdt: deze afstand wordt 40 tot 200 meter als de voetganger lichte kleding draagt. In het kader van de VVN-cam- pagne, waarbij de nadruk ge legd zal worden op het dragen van lichte kleding bij duisternis en bij slecht zicht overdag, zijn o.a. twee televisiespots vervaar digd. Ook is een nieuwe brochure „Ouderen in het verkeer" ver schenen, speciaal bestemd voor de oudere weggebruikers. In deze van veel foto's voorziene brochure komt eveneens het aspect „zichtbaarheid" voor. Zo wordt geadviseerd in het donker een lichte jas, sjaal of hoofd doek te dragen. Verder wordt Nagekomen examenberichten Cursus Pneumatiek en Hydrauliek - A De heren D. W. Hoenderdaal (Rep. Centraal Dokkantoor) en J. Krommenhoek (Werkvoorberei ding M.F. I) zijn geslaagd voor het diploma Pneumatiek en Hy drauliek-A van de Stichting Bij zondere Cursussen te Alblasser- dam. Poficiat heren! erop gewezen dat ook het in de hand hebben van een door kleur opvallende tas of een krant een goede dienst kan bewijzen. De brochure zal worden uitgereikt aan de bezoekers van voorlich tingsbijeenkomsten die door VVN-afdelingen in bejaarden centra e.d. worden verzorgd en aan de deelnemers aan door de kruisverenigingen te houden be jaardencursussen, waarin ook verkeersproblemen worden be sproken. Tweede onderwerp waaraan Veilig Verkeer tijdens de actie „Zichtbaarheid" aandacht be steedt, is het belang van een goede verlichting van fiets en brommer. Concrete informatie hierover wordt gegeven in een folder, die o.m. zal worden ver spreid onder leerlingen van scholen voor voortgezet onder wijs en via fietsenwinkels en -stallingen. In de etalages van vele waren huizen en kledingmagazijnen in het gehele land zal met behulp van door VVN vervaardigde af fiches de aandacht worden ge vestigd op het nut van lichte opvallende kinderkleding. Elders in dit WF-nieuws werd een artikel gewijd aan de start van de nieuwe leerlingen in de Bedrijfsschool, nu vragen wij uw aandacht voor de derdejaars leerlingen machinebankwerken, die hun stage-periode vervullen in de Leerlingafdeling van de Machinefabriek. Het zal u bekend zijn dat deze stage-perioden 3 dagen van de werkweek beslaan. De twee resterende dagen is de leerling in de Bedrijfsschool voor het volgen van voortgezet onderwijs en vorming. Tijdens de stage wordt er naast het oefenwerk ook gewerkt aan orders, die door de produktie-afdeling, in llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 25

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 27