UJii sen aan boord onder wie twee vrouwen. - Neem mij in de boot, antwoord de ik. Maar ik wens jou, voor zover het uitkomt met je wacht, een prettige jaarwisseling. - Wat voor een sleepboot, vroeg ik. - Weten we nog niet. Een klein ding. Succes. Dat kon geen grap zijn. Zeker niet van Dirkzwager. Even vriend Willem van Seeters, de schipper van de reddingboot, bellen. - Ik zit met de kinderen bij de oliebollen, zei zijn vrouw. Willem is naar de haven. Varen voor een sleepbootje dat op de Noorder- pier zit. We zien je wel. Bewaren wel een paar oliebollen voor je. Dus toch. Auto gebeld, de fotografen ge beld. Fijne jongen. Die zei: - Nou, dan gaan we maar, hè? Voor ik de kou, de regen en de wind in ging, zei ik: - Je zei zoëven: je zal zeemans vrouw zijn en alleen thuis. Je kunt nu van dat zeemansvrouw wel journalistenvrouw maken. - Toch wel enig verschil, vond mijn vrouw, 't Is je werk. En dan je blijft geen dagen weg. Bel eens uit de Hoek als het kan. - Dat doe ik, beloofde ik. En toen reed de auto voor. Toen we in de Hoek aankwa men, meerde de reddingboot juist in de Berghaven. Zes door natte en verkleumde mensen kwamen uit het vooronder. In auto's naar Hotel Amerika, ge renommeerd toevluchtsoord voor schipbreukelingen sinds jaar en dag. Daar stond alles gereed om hen te gerieven. Een warm bad en droge kleren. Een half uur later kwamen ze in de eetzaal, vier mannen en twee vrouwen. Een wonder van kalm te en opgewektheid. De twee vrouwen, moeder en 16-jarige dochter in zondags aandoende jurken. Daar moet je vrouw voor zijn om met het risico van ver drinken voor ogen toch nog wat kleding in een zeildoekse zak te proppen en die in je armen te klemmen als ze je door het wa- 8 vertel je verhaal als je wilt, maar dan aan tafel klaar. Papendrecht trekt. Kerst mis en Oudejaar thuis. Ze varen uit, scharrelen tussen de de pressies door voorzichtig langs de Britse oostkust naar het zui den. Moeten meermalen naar binnen vluchten en beter weer afwachten. Kerstmis loopt mis. Misschien dan Oudejaarsavond. Op 30 december lopen ze Great Yarmouth binnen. Zullen ze de sprong naar de Waterweg wa gen? Het weer is niet al te best en de kapitein is geen navigator als hij de kust niet in zicht heeft. Hij verzekert zich van de hulp van een Engelse particuliere loods die de Noordzee en de havens aan de kusten op zijn duimpje kent. Varen maar. Tegen de avond komen ze, moe geslingerd, vóór de Waterweg. ter in veiligheid sleuren. In de eetzaal een hoekje afge schermd. Gedekte tafel, kaars licht, blikkerend tafelzilver. Ho telier Teun de Bie, als altijd voortreffelijk gastheer voor ge redden: - Vertel je verhaal als je wilt, maar dan aan tafel. Het is Oude jaarsavond en vergeet wat er de laatste uren is gebeurd. Ze vertelden het verhaal. Een kloeke riviersleepboot, ech ter toch zeewaardig, uit Papen drecht. Kapitein-eigenaar aan boord met zijn gezin: vrouw, 16- jarige dochter, 13-jarige zoon en een machinist. Vaart altijd voor havenwerken-in-aanleg in het buitenland. Een half jaar in Schotland gewerkt bij haven verbetering. Half december

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 10