Van der Vorm het belang aan van een vaste kern van mede werkers. Maar er zijn er ook, die tijdens hun leven zo af en toe van werkkring veranderen. Die groep is evenzeer van belang. Zij zorgen voor een overdracht van kennis en ervaring van het ene naar het andere bedrijf." In zijn hele toespraak was het thema „saamhorigheidsgevoel" gevlochten. Dat kwam ook naar voren bij het betrekken van de echtgenotes in deze feestelijke bijeenkomst. „Het thuisfront leeft op zijn eigen wijze mee. Wanneer de man 's avonds door omstandigheden met hangend hoofd van het werk thuis komt, pept zijn vrouw hem weer op. Komt hij echter met de smoor in of een verhit hoofd thuis, dan zwakt zijn vrouw dat weer af. Maar de volgende dag beginnen beide categorieën hopelijk weer met frisse moed, dankzij hun vrouwen. Door dit werk horen zij eigenlijk bij het bedrijf." Besef Hij rekende uit, dat er - de jaren van de echtgenotes meegeteld - ruim 1.000 dienstjaren aan wezig waren. „U begrijpt, dat in dien ik alles van iedereen uit die 1.000 jaren zou weten, er boek delen over ieder van u te schrij ven waren. Maar nu moet ik die 1.000 jaren in 60 minuten samen vatten. Dat doe ik in het besef oppervlakkig te moeten blijven, maar het respect en de waar dering, die erachter schuil gaan, zitten veel dieper. Daar kunt u op vertrouwen. Ik vind het dan ook een goede zaak iedere maand een jubileumviering te houden, er zit iets waardevols in." Bij het houden van zijn persoon lijke toespraken begon hij met de heren H. J. Eijkenbroek, J. v.d. Gaag, A. v.d. Merwe, C. L. Schonenberg en J. G. v.d. Tuyn, die er ieder 40 dienstjaren op hadden zitten. Zij kregen later uit handen van burgemeester H. Roelfsema de Koninklijke Onder scheidingen uitgereikt. De burgemeester entte zijn toe spraak op een van de directie ontvangen geschenk: het boek werk „Werken langs de Water kant" (zie vorig nummer - Red. WF-Nieuws). „Het zijn tien losse boekjes met karakterschetsen van tien men sen, van een ingenieur tot een arbeidersleider, met alle scha keringen ertussen. Het boek werk is samengesteld in ver band met het honderd-jarig be staan van de Nieuwe Water weg." Parallel De heer Roelfsema trok een parallel. Niet alleen tussen de karakterschetsen van de tien mensen en de vijf te decoreren WF-ers, maar ook tussen de toenmalige situatie en die van heden. „Toen dreigde dit gebied, dat we nu Rijnmond noemen, afge sloten te worden van de zee; er deed zich verzanding van de riviermonden voor. Het gebied was bijna ten dode opgeschre ven. De impulsen van de in het boek beschreven mensen zorg den voor een wederopbloei van het gebied. Nu doet er zich weer zoiets voor. Onze verbindingen met de zee moeten weer worden verbeterd door het groter wor den van de schepen, we zitten in de problematiek rondom het milieu, het percentage werk lozen stijgt aanzienlijk. Er zijn moeilijkheden, die overwonnen moeten worden. Daar ligt een taak voor ons allen, ons werk is daarbij belangrijk." Hij ging ook even in op de mo tieven om te werken. „Men zegt wel: werken kan zijn een soort afleiding, ook het jagen op suc ces en eveneens het verwezen lijken van een ideaal". Over het werken in een bedrijf zei hij: „U leeft hier eigenlijk in een soort haat/liefde-verhouding. De haat is het mopperen, dat u doet en de liefde is het verdedigen van het eigen bedrijf, wanneer derden er een aanval op doen Vergelijking Om terug te keren tot de vijf te decoreren jubilarissen: hierover had hij als een soort doortrek ken van de eerder aangehaalde parallel nog een vergelijking. „Zij het in andere omstandig heden en in een andere situatie heeft u ieder op uw terrein toch iets van die karakterschetsen uit het boekwerk." Na het uitreiken van de onder scheidingen vervolgde de heer Van der Vorm zijn persoonlijke toespraken. Nu tot degenen, die 25 jaar bij WF werkzaam waren. Hierin uitte hij waardering voor de vakkunst van de één, het ge voel voor humor in moeilijke burgemeester Roelfsema speldt de heer Eykenbroek de koninklijke onderscheiding op 11

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 13