n PREVENTJE Ook in uw woning Punt één Veiligheid! Wees waakzaam, voorkom brand In het eerste halfjaar van 1972 bedroeg de brandschade in de woningsector 5,4 miljoen. Daarbij opgeteld komt nog het menselijk leed (doden, gewon den en daklozen), dat moeilijk in cijfers is uit te drukken. Wan neer wij aannemen dat het twee de halfjaar geen vermindering te zien zal geven, kunnen we met vrij grote zekerheid dit jaar de totale schade in deze sector op ca. 12 miljoen stellen. Dit schadecijfer komt overeen met de waarde van ruwweg 300 één gezinswoningen. Zonder over drijving kan men hieruit de ver gelijking trekken: in Nederland wordt elk jaar een compleet dorp door brand verwoest. Tijdens feestdagen extra brandgevaar Met de feestdagen (Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar) voor de boeg, is het raadzaam te wijzen op enkele veel voorkomende brandoorzaken. Een vrolijke stemming gaat snel gepaard met onvoorzichtigheid. Het zijn meestal erg nietige oorzaken, die tot een catastrofe kunnen leiden. In hoofdzaak concen treren de gevaren zich rondom de volgende activiteiten: a. Bakken en braden; b. branden van kaarsen, aan steken van vuurwerk; c. het gebruik van bijverwar ming; d. bezigheden als: gebruik van wasbenzine, ledigen van as bakken en roken in bed. Vlam in de pan Mocht u dit in de huiselijke kring of elders overkomen, neemt u dan de volgende punten in acht: 1. Gebruik nooit water voor het blussen! 2. waarschuw zo spoedig mo gelijk de brandweer; 3. sluit de gaskraan af, dan dooft het vuur onder de pan; 4. de brandende pan afdekken met een groot deksel, een deken of dweil. Bescherm hand en onderarmen door ze in een doek te wikkelen; 5. dit afdekken altijd zo uit voeren, dat de vlam van u afgedrukt wordt; 6. bescherm gezicht en ogen met de andere arm tegen vlammen en opspattende olie of vet; 7. laat deksel of ander middel voor afdekking op de pan zitten totdat deze voldoende is afgekoeld. Te snel verwij deren van de afdekking kan de hete olie of vet lucht geven, waardoor de substan tie weer vlam vat. Bij gebruik van de bakoven zal het wel eens voorkomen, dat de koekjes of het gebak wegens on oplettendheid verbranden. Dit gaat gepaard met een forse rookontwikkeling. Sluit dan da delijk de gaskraan af. Daarna de keukendeur openzetten en met een doek de bakplaat uit de oven halen. Bakplaat plus ver schroeide lekkernij buiten plaat sen tot alles is afgekoeld. Sfeervol maar gevaarlijk Het algemeen gebruik van elec- trische kerstboomkaarsjes heeft het brandgevaar rondom de kerstboom gelukkig tot een mini mum teruggebracht. Daarnaast is er een groeiende behoefte aan kaarslicht merkbaar, omdat dit meer sfeer schept dan elec- trische kaarsjes. Bij gebruik van kaarsen op de volgende punten letten: a. Plaats de kaarsen niet te dicht bij gordijnen en andere gemakkelijk ontvlambare ma terialen (papier, plastic); b. opletten dat kleine kinderen zich niet meester kunnen ma ken van brandende kaarsen of lucifers; c. voorzichtig zijn met z.g. kerststukjes, ze bevatten meestal brandbare onder delen. Hebt u vuurwerk in huis, let u er dan vooral op dat het goed en veilig is opgeborgen. Kleuters moeten er niet bij kunnen en bij 27

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 29