door Kees Borstlap a? Voor ons Nederlanders bestaan er geen huiselijker feesten dan Kerstmis en Oudejaarsavond. Wie dan niet in de geborgenheid van de familiekring kan zijn, is een pechvogel. Maar hebt u wel eens gedacht aan die tien duizenden die op deze momen ten niet thuis kunnen zijn en missen waarin wij ons dan kun nen verheugen? Gedacht aan hen van wie in die uren arbeid wordt verlangd? En dat zijn niet in de eerste plaats de zeelieden die dan, meestal ver van huis en haard, ergens op de wereld zeeën zwerven. Want daar zijn dan de mannen van spoor en tram, de werkers in de nutsbe drijven, de schakelwachters in de electrische centrales, de mannen van de drinkwaterlei ding, de verpleegsters in de ziekenhuizen, de mannen van bewakingsdiensten, de loodsen en de roeiers op de rivier en in de havens, de mannen en de vrouwen van radio en televisie, de journalisten. Ja, dikwijls ook de journalisten. Kom, kom, zult u zeggen; de journalisten! Die zitten toch ook onder de kerstboom of achter de oliebollen. De krant is die dagen toch dicht. Er zijn geen vergade ringen en congressen op de feestdagen. Dat kan kloppen voor de bureau redacteur die vrijwel zeker is van zijn thuiszijn. Maar vergeet niet de vrije vogels, de mannen van de reportage wier werk ligt in de actuele gebeurtenissen. Want er kan altijd wel een knaap van een brand komen en een vete kan juist in die dagen wor den uitgevochten. De oudejaars- avondmoord is geen zeldzaam heid. Maar ook kan zich op de Nederlandse kust wel eens een schipbreuk voltrekken in die dagen. Het zijn gelukkig zeld zaamheden, maar zij zijn in het naaste verleden toch voorge komen. Want binnen het vrij ruime tijdsbestek van acht jaar heeft een dergelijke gebeurtenis mij, voor wat betreft het vieren van de meest huiselijke feesten, een loer gedraaid. Dat was met Kerstmis 1947 en acht jaar later op oudejaarsavond 1955. Toen rinkelde die onheilsprofeet die telefoon heet extra alarmerend en was ik kort daarna de deur uit, de duisternis en de kou in. 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1972 | | pagina 6