12 gouvernement in beheer kreeg, bestelde deze twee nieuwe motorschepen met passagiers-accommodatie op het achterschip, de „Koningin Emma" en de „Prins Bern- hard". De oude „Prinses Juliana" bleef echter in de vaart en overleefde ruimschoots de Tweede Wereldoorlog. In 1909 bouwde „Wilton" voor eigen rekening een 20 tons drijvende bok, bouwnummer 228, de „Giraffe". Voor zover bekend is deze bok in de crisisjaren verkocht. Vervolgens de motorboot „Edith", bouwnummer 209, welke werd geschonken aan de „Missions to Seamen" voor gebruik in het havenge bied van Rotterdam. Later werd dit scheepje, dat gere geld langszij de werf te Rot terdam kwam voor onder houd, verlengd. Het heeft ijverig het goede doel gediend totdat het ge durende de Duitse bezetting in 1940 in beslag werd geno men. Na de Tweede Wereldoorlog kreeg de Engelse dominee de beschikking over een voor malig Brits patrouillebootje, de „Edith II" waarvoor na en kele jaren weer een echte „Edith III" in de plaats kwam. Na een zolderschuit voor eigen rekening leverde de werf in 1909 nog twee sche pen aan de K.P.M. de bouw- nummers 211 en 212, „Mang- gala" en „Danggala", waar over in de „Oude Doos" reeds iets werd verteld. Bouwnummer 213, de „Bama- s.s. "Bamania St. Joseph" (hekwieler), bouwnummer 213 (Wilton) nia St. Joseph" was iets zeer bijzonders; een hekwieler voor de Congo rivier, een scheep je van slechts 17,meter lang en 5,meter breed, waarover niet veel bekend is, doch waarvan gelukkig wel een foto werd gemaakt. U vindt deze hekwieler dan ook hierbij afgebeeld. De zandzuiger „Württem- berg", bouwnummer 215 werd in 1910 opgeleverd, evenals de voor eigen reke ning gebouwde „Engineering", bouwnummer 216 en de zee sleepboot „Donau" voor de Internationale Sleepdienst Maatschappij, bouwnummer 217. Ook dit schip heeft een zeer lange staat van dienst gehad en het is pas na de Tweede Wereldoorlog in Hen drik Ido Ambacht gesloopt. Bovendien bouwde „Wilton" een serie pontons voor graan elevators als aangegeven op de bouwlijst. A. v. D. Zandzuiger "Württenberg", bouwnummer 215

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 14