Gezellig afscheid van gepensioneerden 1972 13 Mensen maken sfeer in bedrijf Toespraak van de heer Wilton Velen waren gekomen om het afscheid te vieren "Ja, ja., hoe langer u hier weg bent, des te vrolijker u kijkt". De heer ir B. Wilton bezag het op maandag 22 ja nuari jl. in de kantine Kop Haven allemaal van de zon nige kant. Dat deed hij in een toespraak tot de gepensio neerden van 1972, waarvoor een speciale afscheidsbijeen komst was belegd. Een oude traditie was daarmee in ere hersteld. De heer Wilton ("u vormt een aardig ploegje, waarmee we nog een leuk karwei zouden kunnen opknappen") han teerde naast de luim toch ook de ernst. "De materiële voorzieningen zijn nu heel wat beter dan vroeger. Het is thans wel mogelijk echt te genieten na de pensioenge rechtigde leeftijd". Een in stemmend gemompel was een antwoord in veelvoud. Fluit "Vroeger stond u altijd op vóórdat de fabrieksfluit ging. Nu zeker een kwartier eer der..? Oh nee? Gelukkig, anders was ik niet met pen sioen gegaan: ik zit er ook al tegenaan! Maar zoals u hier zit heeft u het ook alle maal gehaald en dat is be langrijk". De heer Wilton haalde de tweeslachtigheid van een af scheid aan. "Een afscheid is eensdeels vrolijk, zoals een bijeenkomst als deze, maar aan de andere kant is het toch weer niet leuk. Met u gaat er een stukje geschie denis weg. Het hoort alle maal wel zo; het is volkomen volgens de regels, dat weet ik wel, maar toch is het een beetje spijtig". Mechanisatie Wel zag hij een lichtpuntje. "Er komen gelukkig ook wel jongeren het bedrijf binnen. Al vraag je je wel eens af: gaan er wellicht meer men sen weg dan dat er bijkomen of lijkt dat maar zo? Wel is het zeker, dat de mechanisa tie steeds verder gaat. Een zelfde hoeveelheid werk wordt op het ogenblik vaak verzet door minder handen dan vroeger. U hoeft echter die snelle ontwikkelingen niet meer te volgen en dat is op een bepaalde leeftijd toch wel prettig". Een bedrijf vond hij in feite een dood ding. "Een stuk grond met machines. Het krijgt pas een gezicht door de mensen, die het gaan be volken. Vandaar dat er be drijven zijn, die hetzelfde soort werk verrichten, maar die toch een heel verschil lende aanpak hebben met een geheel eigen sfeer". Als voorbeeld gaf hij een bedrijf, waar hij in zijn jonge jaren praktijk-ervaring had opge daan. En natuurlijk een grap je (over stro-, bol- en gleuf- hoed). Openheid Over de hedendaagse tijd wilde hij ook wel wat kwijt. "De mensen zijn tegenwoor dig vrijer, ze zeggen je recht streeks, wat je vroeger via een omweg bereikte. Er is meer openheid. Maar bij het ouder worden, merken we vaak, dat wat ouderen in on ze tijd tegen ons zeiden, la ter soms bewaarheid werd. Zo zal het met de jongeren van nu ook wel gaan. Zij zul len later misschien zeggen: hé, wat die oudere toen zei, is achteraf bezien toch wel juist gebleken, of er zat toch een kern van waarheid in...!" Op de pensionering zelf in gaande, meende hij: "Het lijkt net met vakantie gaan: weg fabrieksfluit, weg regi me, weg sleur; heerlijk vrij. Na een poosje verlang je weer terug naar je werk. Voor u, gepensioneerden is het daarom van belang zelf een andere soort regelmaat in uw leven te brengen. U moet ook op de hoogte blij ven van wat er in de wereld rondom ons gebeurt. Dat u op uw leeftijd nu gaat uitrus ten van de inspanningen van uw vroegere werk, is een goede zaak. Sommigen heb ben hier tenslotte veertig tot meer jaren doorgebracht. Ik gun echter een ieder een terugzien op een goede tijd bij Wilton-Fijenoord". Jonger Zijn opwekkend woord trok hij nog door. "Het ziet er soms naar uit, dat hoe lan ger u met pensioen bent, u er des te jonger gaat uitzien. Het lijkt op terugtellen, maar dat gaat niet eeuwig door. Ik hoop wel, dat u nog vele ja ren zult halen. Tot slot bood hij de talrijke aanwezigen naast koffie, het gebak en een rokertje nog een barometer (voor de he ren) en een zoete lekkernij (voor de dames) aan.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 15