Lezersreactie ren van de tandwieloverbren ging van de eerste turbo generator. Later bleek de oorzaak te moeten worden gezocht bij het hoofdtand wiel en de beide pinions. Met verminderd vermogen voer het schip daarop van Monrovia naar Europa om de voor Rotterdam bestemde la ding te lossen. Daarna vond bij onze werf het verwisselen van het tandwiel en de pini ons plaats. Tijdschema De nieuwe onderdelen waren inmiddels vanuit Zweden naar Nederland gezonden. Ondanks de te late aankomst Vanmorgen ontving ik bij de post het januarinummer van het W.F.-Nieuws. Dat was een hele gewaarwording, want ik had het enkele jaren niet meer gezien. Vlug koffie ge zet en me behaaglijk in een luie stoel genesteld. Zeer be nieuwd om niet te zeggen nieuwsgierig begon ik te lezen. Natuurlijk valt het eerst je oog op de benoeming van de heren Teschmacher en Meeuwisse tot leden van de Raad van Bestuur. Gefelici teerd, zeg je tot jezelf. Gunst ervan kwam het tijdschema niet in de war. De drijvende kraan "Mam moet" haalde het nieuwe re ductie-tandwiel op uit het in de Beatrix-haven liggende schip. Het oude was toen al door de "Mammoet" verwij derd. De bok bracht het nieuwe tandwiel in het schip. Het weegt 45 ton en de pini ons zes en negen ton. Beproevingen Door het gladde verloop van het werk en om tijd te win nen oordeelde men het niet nodig beproevingen voor de wal te houden. Dat werd op zee - gedurende de reis - ge daan, overigens met goed gevolg. De aan beide pinions aange bouwde eerste reducties van het epicyclische en plane taire type werden eveneens van boord gehaald. In MF I werden zij gedemonteerd in verband met een grondige inspectie. Vervolgens werden zij pas gemaakt en aan de nieuwe pinions aangebouwd. Toen de reducties weer wa ren gemonteerd, konden de afzonderlijke onderdelen weer aan boord worden ge bracht en worden samenge steld. Hierna ging men aan de slag om de uitlijning tus sen reductiekast en turbines, alsook tussen tandwielkast en schroefas te controleren en te verbeteren. Experts Gedurende de reparatie-peri ode waren experts van de bouwers van de tandwielkast aanwezig. Dit in verband met het verstrekken van advies bij het demonteren en mon teren. Dat dit werk zo snel is ge gaan, is te danken aan drie factoren, namelijk: een goe de voorbereiding, een dito samenwerking en een uitste kende communicatie tussen onze werf, de rederij en de experts. wat leuk is de volgende reac tie. En voor het eerst bemerk ik dat de jaren doorgaan, want bij mezelf dacht ik, hé is de heer Meeuwisse dan niet met pensioen, daar was toch sprake van. Het blijkt dat als je niet meer actief deelneemt aan het bedrijfs- gebeuren, je hersenen blijk baar wat lui worden. Het is misschien weinig complimen teus, maar dat dacht ik wer kelijk. Zo zie je dat er na het weggaan toch blijkbaar een afstand groeit. Na het profielen bewandelen kom ik aan de jubilea toe. Nou ik vind dat daar een tweede kopje koffie bijhoort. Als ik de brede lach bekijk van de heer Bas de Waard, dan waan ik me weer in de gang op weg naar de heer De Goede om te vragen of dit of dat kan gebeuren. Als Bas dan „binnen" is, wordt het meestal een plezierrit, want hij zit vol grappen en kook- verhalen. Bij terugkomst had je dan het gevoel er echt even uit geweest te zijn. Via de vinding van de heer H. Koning en de Oude Doos van de heer Van Dijk be landde ik op de laatste pa gina. Natuurlijk schrik je al tijd van de overlijdensberich ten die er instaan. Maar van Cees ben ik toch bijzonder geschrokken. Voor mij was Cees Iemand. Niet alleen dat hij zijn werk altijd bijzon der goed deed, maar zijn grote behulpzaamheid, zijn vriendelijkheid en opgewekt heid maakte van Cees een bij zonder mens. Hij werd wel eens geplaagd, maar hij kon er tegen zolang dit gebeurde op een sportieve wijze en ik denk hierbij vooral aan de maandagmorgen als het voet ballen aan de orde was. Veel liet hij geduldig langs zich heengaan. Gelukkig maar ook. In de bijna 11 jaren dat ik Cees kende, heb ik hem bijzonder leren waarderen en het kost me erg veel moeite te bedenken dat hij niet meer rond zal gaan met zijn post en telexen. Moge hij nu de waardering vinden, die hij zozeer verdient. Verder zag ik dat de heer Brusselman is overleden. De jongeren zal dit misschien niet veel zeggen, maar dege nen die „Leen" hebben mee gemaakt in werkplaats en On dernemingsraad des te meer. In de Machinefabriek was het zo op het oog een van de rustige werkers, maar in de Ondernemingsraad wist Leen zijn mondje goed te roeren en liet hij zich door niets van zijn onderwerp af brengen. Hierbij denk ik spe ciaal aan de bijeenkomst in Zandvoort, waar toen ook al gediscussieerd werd over in spraak en overleg. Ik denk dat bij vele O.R.-leden en oud-O.R.-leden deze bijeen komst nog wel leeft. Ja, in de jaren zestig werd ook al vaak gevonden dat het moeilijke tijden waren. Er werd ook gekankerd en met de vuist op tafel geslagen. En als het er heet aan toe ging dan vroeg de voorzitter van de Raad of ik die „moei lijke" woorden wel kon notu leren. Dat waren me tijden. Want uiteindelijk was het „ons" bedrijf en daar moest men van buitenaf niet aan komen. Maar de gehele maatschappij verandert en daarmee gaat ook dit anders worden. Door fusies is W.F. onderdeel ge worden van een groot con cern en het chauvinisme gaat een beetje over. Dat doet gewoon pijn en daarom hoop ik van harte, W.F.-fan als ik nog ben, dat de werk nemers in Schiedam toch al tijd nog blijven vechten voor „hun" bedrijf. Y. Segers-Dodemont.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 7