UIT DE 11 7m. (84) De schepen die Wilton bouwde. (Bouwnummers 256 t/m 303). Wij zijn beland bij het uitbre ken van de Eerste Wereldoor log en zullen zien dat het Nieuwbouw productie pro gramma van de werf Wilton een wijziging onderging. Speculatiebouw van enige eenheidstypen vrachtschepen werd mogelijk doordat de werf de hand had weten te leggen op een grote partij scheepsbouwstaal. Met be trekking tot de voortstuwings installatie werd gebruik ge maakt van wat beschikbaar kwam uit sloopschepen. Dit waren in de eerste plaats de oude pantserschepen „Piet Hein" en „Evertsen"; de eerste werd bij Wilton ge sloopt, de tweede elders. Voorafgaande aan de specu latiebouw werden nog gele verd: Bouwnummer 256, de bag germolen ,,La Repentie" voor Franse rekening, gevolgd door de grote dubbelschroef zeegaande gecombineerde emmerbaggermolens en zandzuigers „Kawi I" en „Ka- wi II" met een lengte van 54,meter gebouwd in op dracht van het gouvernement van het voormalige Neder lands Indië. De schepen kon den een baggerdiepte van 23,meter bereiken. Zij wer den door „Wilton" groten deels uitbesteed aan de werf „Jonker Stans". Vier graanelevator bakken voor de gemeente Antwerpen werden gevolgd door de 40 tons bok „Titania" (Bouw nummer 263) voor eigen re kening. Aangezien negen jaar later onder bouwnummer 299 nogmaals een 40 tons bok, eveneens „Titania", werd ge bouwd, moet worden aange nomen dat men voor de eer ste een koper heeft gevon den. Bouwnummer 264, een graan elevator voor de havenstad Rouaan werd, vermoedelijk tengevolge van de oorlogs omstandigheden, geannu leerd. Vier identieke baggermolens, de Wilis IV t/m VII voor de Oost, sloten het tijdperk van bouw van baggermaterieel voorlopig af. Voor de haven van Rotterdam leverde Wilton nog twee graanelevatoren en voor het eigen bedrijf de sleepboot „Paul". Over de speculatieschepen is in het verleden (zie Uit de Oude Doos (36) Schepen op speculatie gebouwd) zeer uitvoerig geschreven en ik zal dan ook niet in herhaling treden. In menig schip vond men een ketel van de „Piet Hein" of „Evertsen" terug, zelfs in de bok „Lama" (Bouwnummer 281) stond een hulpketel uit het eerstge noemde pantserschip. Tussen dit bouwprogramma door werd in 1916 nog een lichter, de „Senta" opgele verd evenals een kleine sleepboot, de „Dijk", de laatste aan de H.A.L. Een buitenbeentje was de trawler, gebouwd onder No. 289, welke jaren in de „sloot" op de werf te Schiedam heeft gelegen en pas in 1928 onder de naam „Pescador Primeiro" De zandhopper "Edouard de Billy" - Bouwnummer 303 (Wilton) De zandzuiger "Euskal Erria" - Bouwnummer 298 (Wilton) De baggermolen "La Repentie" - Bouwnummer 256 (Wilton) De baggermolens "Kawi I" en "Kawi II" - Bouwnummers 257 en 258 (Wilton) Het stoomschip "Batavier II" - Bouwnummer 292 (Wilton)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 13