"Almirante Grau" 13 B.A.P. "Almirante Grau" - 1906 Gran Almirante Del Peru Op 23 mei 1973 werd de voormalige Nederlandse krui ser Hr. Ms. ,,De Ruyter" te Den Helder in dienst gesteld van de Peruaanse Marine (Marina de Guerra del Peru) als B.A.P. „Almirante Grau" (CL-81) B.A.P. staat voor Bu- que Armada Peruana. Admiraal Miguel Grau is de meest bekende zeeheld uit de Peruaanse geschiedenis. Hij werd in Paita geboren en ging als jongen naar zee om vervolgens in dienst te tre den bij de Peruaanse Marine, welke gedurende de onaf hankelijkheidsoorlog op 8 ok tober 1821 was opgericht door Bernardo Monteagudo. Het eerste schip was de „Sa cramento". De vloot stond onder com mando van de Engelsman, Martin George Guise. In 1845 werden onder de toenmalige president Ramón Castilla nieuwe zeil- en stoomoorlogs- schepen aangekocht. In 1865 maakte het Peruviaan se fregat „Amazonas" een wereldreis. Een jaar later brak oorlog met Spanje uit. De verenigde vloot onder commando van Manuel Villar versloeg de Spaanse vloot in de slag van Abtao. Op de 2de mei vond de zee slag bij Callao plaats, de „Combate de 2 de Mayo" waarna iedere hoop die Span je nog mocht hebben om de rijke vroegere kolonie terug te winnen vergeten kon wor den. Bij het uitbreken van de oor log met Chili meldde Miguel Grau, die toen lid van het parlement was, zich aan voor plaatsing op de oorlogsvloot. Als commandant van het ramschip „Huascar" heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Hij ondernam verschillende raids in Chileense wateren en bevocht de overwinning in de zeeslag bij Iquique. Gedurende de zeeslag bij Punta Angamos werd hij op 8 oktober 1879 door vijande lijk vuur gedood op de brug van de „Huascar", strijdend tegen een aanzienlijke over macht. Gedurende een poging het zwaar gehavende schip uit handen van de tegenpartij te houden door het door eigen bemanning te laten zinken, werd het door de Chileense Marine overmeesterd en naar de oorlogshaven Talcahuano gesleept. Zoals in ons vorig WF num mer reeds vermeld is de „Al mirante Grau" het derde schip van die naam in de Pe ruaanse Marine. Hierbij afge drukt afbeeldingen van Almi rante Grau, van zijn vlagge- schip „Huascar" en van de eerste en tweede kruiser, naar hem vernoemd. A. v. D. Ramschip "Huascar"

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 15