Mammoetroer in machinefabriek reparatie "We moeten er voor zorgen het bedrijf sterk te houden" 4 Onder de talrijke activiteiten in de machinefabriek repara tie vallen uiteraard ook repa ratiewerkzaamheden aan roeren. De afbeelding op de frontpagina geeft een over zicht van dergelijke werk zaamheden, die in dit geval aan de grens liggen van het "net mogelijke". Het gaat om de zeer grote afmetingen van dit roer, dat hoort bij de tanker "Clavigo" van 140.653 dwt. Met een hoogte van 10,5 m, een leng te van 7,15 m en een gewicht van 63 ton was het nog maar net mogelijk het roer naar binnen te krijgen. Ook het hijsvermogen in de fabriek moest "alle zeilen" bijzetten. Maar de afmetingen van de overige onderdelen spreken eveneens boekdelen. De ver bindingssteven heeft een lengte van 12 m en een ge wicht van 22 ton; de twee delige roerkoning (met een flensverbinding onder het rechte gedeelte van 1,55 m flensdia!) heeft een lengte van 9,5 m en een gewicht van 43 ton. Roerkoning De totale lengte van roer koning en roer is 20 m. De lengte van de roerenplaat, waar roer en koning op wor den uitgelijnd, bedraagt 20 meter, terwijl de breedte 6 meter is. Goed van pas kwam het feit, dat de kraancapaciteit door het installeren van nieuwe "katten" juist was opgevoerd van 30 naar 40 ton. De kra nen zijn ook sinds enige tijd radiografisch te besturen. Werk Van de verrichte werkzaam heden noemen wij: het uit draaien van beide roergaten; het aanbrengen van nieuw vervaardigde celoron voerin gen (gemaakt uit geperst en geïmpregneerd katoenweef sel); beide roestvrijstalen bussen van de verbindings steven werden vervangen door nieuw gegoten en be werkte bronzen bussen. Ook werden roer met roerkoning op de roerenplaat uitgelijnd, waarbij gaten van roer en hart van roerkoning precies in lijn dienen te liggen. En dit geheel werd gedaan in acht dagen, waarin de beide Pinksterdagen vielen! Ir O. J. van der Vorm Een zomerse ruiker en lach bij binnenkomst „Iets over de inflatie schrij ven of zeggen is tegenwoor dig niet makkelijk. Toch moe ten wij ervoor oppassen, dat zij niet te veel kracht van onze buitenlandse concurren- tie-positie verdampt. Want hiervan moeten wij het goed deels hebben". Het lid der directie, de heer ir O. J. van der Vorm, sprak zijn bezorgdheid uit tijdens de jubileumviering op vrijdag morgen 8 juni jl. in de Kan tine Hoofdkantoor. Hij deed dat in zijn toespraak tot de jubilarissen, die hun 40-jarige en 25-jarige dienstverband vierden. Na zijn toespraak reikte hij namens de Koningin de ere medaille in brons behorende bij de orde van Oranje Nas sau uit aan de heren G. de Wit en J. L. Schouten. „U kunt hierin een bewijs zien, dat er naast waardering voor uw werk bij WF ook waarde ring voor uw houding in de gehele samenleving bestaat". Positief Om terug te keren tot de heer Van der Vorm's opmerking, De jubilarissen in de kantine reeds in de aanhef vermeld: „Deze aangelegenheid wil ik per se positief benaderen. Met ons allen dienen we er voor te zorgen, dat het bedrijf sterk blijft. Vooral met hen, die zich met WF verbonden voelen, moeten we voor die zaak strijden. We hebben ten slotte een wereldnaam te ver dedigen. Dat is geen loze kreet. Het is een ernstige op merking met een heel diepe bodem". Hij beklemtoonde, dat een bedrijf rendabel moet blijven. „Er is sedert de jaren, dat u

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 6