Roerwerkzaamheden m.t. «Clavigo» Is 10 Rijn-Schelde-Verolme, Nieuws vandepartners (86) Van fusie tot Tweede Wereldoorlog. Het eerste schip dat na de fusie tussen "Wilton" en "Fij- enoord" in bouw werd geno men was de asphaltlichter "Shell 38" voor de N.I.T., ge volgd door de olielichter "Flit" voor de American Pe troleum Company, welke la ter, in 1939, werd verlengd en omgedoopt in "Esso Hol land 52". Bouwnummer 651 was gereserveerd voor een baggermolen voor Franse rekening welke echter niet werd gebouwd. In de crisistijd werd vervol gens opdracht ontvangen tot de bouw van de kruiser "De Ruyter", bouwnummer 652, een schip waarover in deze rubriek eerder uitvoerig werd geschreven en dat als vlag- geschip van de "Combined Striking Force", welke onder tactisch bevel was geplaatst van de Nederlandse schout bij nacht K. W. F. M. Door man - en in de slag op de Javazee t.g.v. een Japanse torpedo-aanval tot zinken werd gebracht. Werd de kruiser in het bouw- dok te Schiedam gebouwd, de kleinere opdrachten za gen het eerste levenslicht achter op de dwarshelling van de Rotterdamsche werf. Dit was dus ook het geval met bouwnummer 653, de veerboot s.s. "Dokter Wage- maker", in 1934 gebouwd voor "N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming", de T.E.S.O. te Den Burg, Texel. Dit scheepje, dat de dienst onderhield tussen de haven van Den Helder en het eiland Texel, heeft de Twee de Wereldoorlog overleefd en werd in ongeveer 1952 verlengd en omgebouwd tot motorschip. Verdrongen door een moderne rij-op rij-af veerboot, werd de "Dokter Wagemaker" verkocht aan de Rederij Doeksen te Terschel ling. Nog in 1972 kon men de oudgediende onder de naam "Schellingerland I" bij genoemd eiland zien liggen. Een grote serie tankschepen, voornamelijk voor Shell, bracht in die moeilijke jaren werk aan de winkel. Allereerst bouwnummer 654 "Rapana" voor de Anglo- Saxon Petroleum Company, gevolgd door Nrs. 655, 656 en 659, "Eulota", "Elusa" en "Eulima" voor de N.I.T. De "Eulota" liep reeds op 11 maart 1940 in het Engelse Kanaal op een mijn en ging, gelukkig zonder verlies aan mensenlevens, verloren. Ruim een jaar later, op 21 mei 1941 werd het zuster schip "Elusa" op 200 mijl van Groenland en 600 mijl van IJsland aan stuurboordzijde door een torpedo getroffen. De tanker was van Curapao via Halifax in convooi onder weg naar Manchester. Het schip vloog onmiddellijk in brand en met uitzondering van de gezagvoerder verliet de gehele bemanning in de reddingboten het schip. Reeds na een half uur nam een Britse torpedobootjager zowel bemanning als gezag voerder aan boord. Toch zijn drie mensen om het leven gekomen. De eerste machi nist kwam om in de rooksa- lon en twee chinezen ver dronken bij het van boord gaan. De romp van de "Elusa" was Bouwnummer 649, de asphaltlichter "Shell 38" Hier het uitnemen van het roer van de m.t. "Clavigo" bij de Verolme werf op Roo- zenburg. In ons juni-nummer schreven wij een artikel over het repareren van het roer in onze Machinefabriek Repara tie en verzuimden toen te memoreren, dat deze tanker aan de Verolme-werf in repa ratie lag. Met het plaatsen van deze foto hopen wij dit verzuim te hebben goed ge maakt.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 12