14 Vorming en opleiding van het leven buiten de werk kring, zijn in deze jaren de ziekten van hart en bloedva ten uitgegroeid, de zoge naamde volksvijand no. 1. Dit heeft ongetwijfeld bijge dragen tot verhoging van het langdurig ziekteverzuim. Verder spelen de goede so ciale voorzieningen ook een rol bij het stijgende aantal verzuimgevallen. Om nu de sociale wetten te bekritise ren zou erg dom, en boven dien een stap terug zijn naar het verleden. Een probleem is, dat er misbruik van deze wetten wordt gemaakt. Als iemand zich ziek meldt, dan zal het bedrijf waar de man of vrouw werkt, dit doorge ven aan het G.A.K. Deze in stelling zal zo spoedig mo gelijk een controleur naar de ziekgemelde sturen. Deze controleur heeft meest al geen enkele medische be voegdheid. Hij kan dus alleen constateren dat de persoon werkelijk thuis is, maar niet vaststellen of de ziekte echt of gesimuleerd is. De contro leur schrijft een kaart uit en verzoekt de man of vrouw na enige dagen op het spreek uur van de G.A.K.-dokter te verschijnen. Maar als het werk vóór die tijd hervat kan worden, is het voldoende om de gegeven kaart op de post te doen met de vermelding "werk hervat". Op deze wijze is het dus erg makkelijk om enige dagen te verzuimen zonder medische controle. Dus op het punt van controle op het ziekteverzuim moet m.i. wel wat veranderen. Om nu het verzuimprobleem in zijn totaliteit te belichten, is in een opstel niet moge lijk. Daarvoor zou meer een proefschrift voor het docto raal van een socioloog nodig zijn, omdat bij het probleem verzuim de sociale wetten en milieu-achtergronden een grote rol kunnen spelen. Om nu toch een licht over deze zaak te laten schijnen zullen wij dit vanuit de hoek doen van een leidinggevend baas. En zien wat of deze baas kan doen ten aanzien van het verzuim in zijn afdeling. In het gegeven praktijkvoor beeld waar in een bedrijf met verschillende afdelingen, één afdeling opvalt door een veel hoger verzuim dan in de overige afdelingen, terwijl de arbeidsomstandigheden en de aard van het werk voor alle afdelingen praktisch overeenkomen, en ook de leeftijdsopbouw van het per soneel het zelfde is, vraagt men zich af, of de oorzaak daarvan niet bij de leiding gevende personen moet wor den gezocht. Als men dit ge val eens nader bekijkt, dan wijst alles er op, dat hier fou ten worden gemaakt door de afdelingsbaas, want de baas kan het verzuim zowel posi tief als negatief beïnvloeden. Alvorens men kan zeggen dat hier door de afdelings baas fouten zijn gemaakt, zullen we het verzuim in al zijn vormen moeten kennen. Er zijn namelijk vele vormen van verzuim. Er bestaat een groep van mensen welke ik de zoge naamde beroeps-verzuimers zou willen noemen. Deze mensen maken met opzet misbruik van de sociale wet ten der ziektewet. Om deze mensen te bekeren tot nor maal sociaal denkende men sen, is voor een toezichthou dende baas bijna onmogelijk omdat in veel van deze ge vallen het milieu waaruit de persoon komt, een grote rol speelt. Het positieve, dat de baas in deze gevallen kan doen, is zoveel mogelijk re kening te houden bij de in deling van de werkzaamhe den, dat jeugdige werkne mers zo weinig mogelijk met deze mensen samenwerken, zodat deze jongeren buiten hun invloedssfeer blijven. Een andere vorm van ver zuim is het van te voren niet gemelde doktersbezoek. Ook hier wordt nog al eens mis bruik van gemaakt. Als het 's avonds laat geworden is, of men verslaapt zich, dan wordt er vaak bezoek aan een dokter opgegeven. Dit is wel de onschuldigste vorm van verzuim, maar kan veel problemen scheppen bij de indeling van de werkzaam heden. Het probleem hier is, dat het voor de baas moei lijk is dit op waarheid te toet sen, omdat controle bij de "bezochte" dokter geen suc ces zou hebben en dit bo vendien de band van ver trouwen tussen baas en me dewerker zou schaden. De baas kan hier, wanneer hij vermoedt dat een persoon regelmatig ongemeld dok tersbezoek opgeeft, de be drijfsarts in kennis stellen, zodat deze de man bij zich verzoekt en hem daarover in lichtingen vraagt. Een belangrijke factor bij het verzuim in het algemeen is de sfeer waarin de werk zaamheden worden uitge voerd. Deze sfeer wordt in belangrijke mate bepaald door de man onder wiens toezicht de werkzaamheden worden gedaan. De baas zal bij het indelen van het werk moeten zorgen dat er voldoende afwisseling in de te verrichten arbeid is, zodat er een blijvende inte resse in het werk is. Ook bij de serieproductie van een bepaald artikel, bij voorbeeld aan de lopende band. Daar zal een roulatiesysteem moe ten zijn waarbij de werkne mers op verschillende plaat sen van 't productiesysteem ingezet worden. Als dit niet gedaan wordt kan het een sleur in de arbeid worden. Bovendien moet de baas ie dere werknemer bij zijn werk zaamheden het hoe en waar om van zijn arbeid en het belang van zijn aandeel in het gehele proces uitleggen. Dit geeft de man een bepaal de gebondenheid met zijn werk en een gevoel van ei genwaarde. In bedrijven waar de arbeid kan bestaan uit grote licha melijke inspanning, zoals op scheepswerven en construc tiewerkplaatsen, zal de baas erop moeten toezien dat het zwaardere werk, zoals het klimmen en klauteren in tanks en constructies, bij voorkeur niet door de oude re werknemers moet worden gedaan maar door de wat jongere, terwijl de baas de oudere mensen bij brengt dat dit niet is omdat hun waarde voor het bedrijf min der wordt, maar omdat hij begrip heeft voor het feit, dat zij een dagje ouder worden. Dan hebben we nog het ver zuim door bedrijfsongevallen. Ook hier kan de afdelings baas een grote rol spelen. Hij moet er op toezien dat tijdens de werkzaamheden in zijn werkplaats of afdeling de veiligheidsvoorschriften goed worden nageleefd. Dus be schermende kleding laten dragen bij werkzaamheden waar dit wordt vereist en een ieder van de noodzaak daar van overtuigen. Ook zal hij de mensen op de eventuele gevaren bij hun werk moeten wijzen, dit vooral bij de jeug dige werknemers. Als wij nu teruggaan naar ons praktijkvoorbeeld, dan kan de oorzaak inderdaad bij de afdelingsbaas liggen. Vast staat wel, dat de com municatie tussen de afde lingsbazen hier wel wat te wensen overlaat. Want door met elkaar deze en andere problemen te bespreken kan men veel van andermans er varingen leren. Bovendien zouden hier, zoals op veel bedrijven, cursussen en lezin gen gehouden moeten wor den voor het kader van lei dinggevend personeel met de harmonisatie in het bedrijf als onderwerp. Immers, het is een ieder wel duidelijk, dat de verhouding baas/arbeider de laatste 25 jaar sterk is veranderd. Het is nu zo, dat iedere mede werker aparte aandacht en begeleiding nodig heeft. En daarvoor is een goed voor gelichte en getrainde baas nodig. Mochten wij u in het juni- nummer van het Wilton- Fij- enoord Nieuws berichten, dat zes jongelui uit de industrie streek rond Liverpool naar Wilton-Fijenoord-Schiedam zouden komen om op ons bedrijf te werken en om aan het sociale en culturele le ven in Nederland deel te ne men, nu kunnen wij u mede delen, dat de zes jeugdige W.F.-ers, die hier als gast heer optraden in Liverpool tewerkgesteld zijn en j.l. za terdag al de voetbalwedstrijd Liverpool-Tottenham Hotspur hebben bijgewoond. Het is wellicht nog te vroeg om van een geslaagd experi ment te spreken, maar het

Wilton Fijenoord Nieuws | 1973 | | pagina 16