ilïïirmï 14 WOONPLAATS VERNIETIGING EXPLOITATIE CHEMISCHE VERONTREINIGING systeem voor milieugevaren, dieren eigen, moeten leren ontraadselen. De zwerfvalk liet ons reeds weten, dat overmatig gebruik van be paalde pesticiden het voort plantingsproces in de war stuurt. Het gewone visdiefje zendt nu waarschuwingssig nalen uit, dat PCB, een in sterke mate toxische verbin ding, verwant aan DDT, dat nog overal gebruikt wordt, mogelijk de oorzaak kan zijn, dat aan de erfelijkheidsei genschappen schade wordt toegebracht. Sedert het jaar 1600 zijn 359 verschillende diersoorten van de aardbodem verdwenen en de snelheid waarmee het uit sterven plaats vindt is sinds die tijd verviervoudigd. Er zijn wel een miljoen insek- tensoorten en het zal nie mand opvallen als er een paar soorten verdwijnen, ten zij dit duidelijk ecologische gevolgen heeft. Bij grotere diersoorten en vooral bij gro te zoogdieren is de situatie echter anders. Het is betrek kelijk gemakkelijk om deze laatste uit te roeien. In het jaar 1700 leefden er 60 mil joen bizons op de Ameri kaanse prairies. De Indianen maakten weliswaar jacht op deze dieren, maar het aantal werd hierdoor niet vermin derd. Met de komst van de blan ken en hun geweren werd dit echter anders en in 1900 waren er nog maar een paar dozijn bizons over. Toch mo gen we de schuld niet hele maal aan de geweren geven, maar wel aan gebrek aan respect voor de rust in de natuur. De Indianen jaagden alleen om te eten, maar de blanken deden het voor de sport. De bizon is nu beschermd en langzaam is het aantal stij gend. Bij de jacht op vogels was de score nog veel hoger. In Michigan werden in één jaar een miljard trekduiven ge schoten en bij een andere gelegenheid werden ruim 7 miljoen exemplaren op één dag en op één plek gescho ten. In 1914 behoorde deze duif tot de uitgestorven dier soorten. De ijsbeer behoort evenals de schildpad tot de bedreig de soorten. De eerste door sportschieters en wel omdat de dieren gevaarlijk zouden zijn voor nederzettingen. De schildpad wordt bedreigd om haar vlees en haar eie ren. De oeros verdween in 1627, de dodo in dezelfde eeuw. De Indiaanse roodkop eend ging in 1940 ten onder. In Italië verdween de parkiet doordat zijn gebied door drainage van karakter veran derde, de kwartel in Nieuw- Zeeland ging ten onder aan door kolonisten geïmporteer de ziekten. Op de Tasmiaan- se duivel, een soortgelijk dier als de kangoeroe, maakte men jacht, omdat men ten onrechte dacht dat het een gevaarlijk roofdier was. De kiwi en de snipstruis wer den uitgeroeid door geïm porteerde merels in Nieuw- Zeeland, verstoring van het evenwicht. Het Schomburgkshert werd in Thailand om religieuze re denen uitgemoord. Van sommige diersoorten zijn er nog slechts weinige, zo als b.v. de wilde kameel (400), de spiesbok (200), de no± da w J* °o S* l0Pen gevaar ZOOGDIEREN0 «erdenuitgeroeid" VOGELS REPTIELEN EN AMFIBIEËN Vf9 VISSEN LOPEN GEVAAR Ook 20.000 planten ♦jV (1 op 10) zijn in gevaar 1. De natuur in de gehele wereld loopt gevaar. Sedert het jaar 1600 verdwenen 359 soorten dieren en de snelheid waarmee soor ten uitsterven of uitgeroeid worden is heden ten dage viermaal zo groot als toen. In totaal lopen nu 922 soorten gevaar. Hoewel niet definitief, geeft bovenstaande kaart een indruk van de zorgvolle toestand waarin de natuur .over de gehele wereld verkeert. De mode brengt de natuur in gevaar - alligators, schildpadden, vicuna's en katachtigen maar de vernietiging door menselijke bewoning vormt het grootste gevaar. 50 jaar geleden nog 40.000 Sumatraanse olifant (100), de Kaapse bergzebra (81), de cabow (50), de Mantsjoerijse kraanvogel (30), de Balinese tijger (3 of 4) en nog een lange lijst van andere dieren in eveneens kleine aantallen. Decimering van een soort re sulteert vaak in onverwachte en ongunstige terugslag op een locaal ecosysteem. In de Soedan bijvoorbeeld bestond een evenwicht tussen de ge roofd wordende en de roven de soort, de baviaan en het luipaard. Door buitensporige Kunnen we met z'n allen de bedrei ging nog opheffen van de: Pardellynx Eland Bruine beer Wisent Ijsbeer Wolf Amerikaanse trompetkraan Californische condor Muskusos Brilbeer Reuzenotter Berggorilla Jachtluipaard Sabelantilope Vingerdier Przewatskipaard Java-tijger Baweanhert Aziatische leeuw Orang-oetang Bamboebeer Tasmaanse buidelwolf Stekelstaart kangoeroe Koala Hoenderjans We zullen het vurig hopen I BLAUWE WALVIS (duizenden) m VINWALVIS (duizenden) NOORSE VINWALVIS (duizenden) heden 2.800 POTVIS Oduizenden) en hoeveel zullen er morgen nog zijn 2. Waar zijn alle tijgers ge bleven Door menselijke bewoning en activiteiten door communicale jacht zijn ons slechts 2800 tijgers gebleven. 3 Kus de walvissen maar 'goodbye'. Walvisjagers concentreerden zich ach tereenvolgens op steeds kleinere wal vissoorten zodra de grotere soorten uit gedund waren. Eerst: de blauwe walvis. Daarna: de gewone vinvissen. Daarna: de Noorse vinvis. En nu: het toppunt van dwaasheid, is de potvis aan de beurt. 4. Vijand no. 1: de mens. Vernietiging van natuurgebieden vormt de grootste bedreiging van de natuur. 'Vooruitgang' in de vorm van zagen en bulldozers vernietigt veel onver vangbaar natuurlijk leven. Dieren met gevlekte huid vallen als slachtoffer voor de mode Vogels zijn snel het slacht offer omdat ze» aan het einde| van de voedselketen zitten 5. Redt de natuur De mens moet naarstig naar wegen zoeken om de natuur te beschermen en moet zich daartoe over alle gren zen en politieke opvattingen heen organiseren en mobiliseren. Onderzoek nodig. Bescherming nodig Wetten nodig Onderwijs nodig.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 16