Zomertijd - Examentijd Vorming en opleiding 19 Normen bij de beoordeling Normen als kwaliteit, kwan titeit en algemeen gedrags patroon zijn zeer belangrijk bij een beoordeling, doch er zijn meerdere normen die mede dienen te tellen, zoals het omgaan met collega's zowel als met de baas; te vens het beheer over gereed schap en andere zaken, die hem worden toevertrouwd. De mate van onafhankelijk heid bij de uitvoering van zijn werkzaamheden, zelf standigheid en medeverant woordelijkheidsgevoel voor de goede gang van zaken in de afdeling. Bereidheid tot overwerk of andere extra in spanning, hulpvaardigheid en sociaal gevoel voor minder begaafde collega's. Afweegfactoren De afweegfactoren zijn af hankelijk van de soort afde ling, waarin iemand zijn werk zaamheden verricht. Is het een normale productie-afde ling, dan zullen normen als kwaliteit, kwantiteit en alge mene bereidwilligheid hoge punten worden toegekend. Is het daarentegen bijv. een verkoopafdeling, dan zullen zaken als welbespraaktheid, omgang met mensen, men senkennis en de mate van zelfstandig denken en de hoogte van de verkoopcijfers weer belangrijk zijn bij het beoordelen. Beoordelingsgesprek Dit zal alleen nodig zijn, wan neer de beoordelaars het niet eens zijn of kunnen worden over bepaalde beoordelingen In dit geval is het voldoende, wanneer de chef van de be oordelaars hen voor een be oordelingsgesprek bij elkaar roept. De chef kan dan bemiddelen en zijn eigen zienswijze naar voren brengen. Dit zal in de regel nieuwe perspectieven openen. Mochten er dan nog problemen zijn, dan dient de mening van de baas, dus de directe beoordelaar, door slaggevend te zijn, wederom omdat hij verantwoordelijk is en blijft voor de beoordeling. Hoe vaak beoordelen? De frequentie van de beoor deling dient m.i. tweemaal per jaar te geschieden. In zes maanden heeft de beoor deelde medewerker de tijd om het anders of beter te gaan doen dan voorheen en heeft de baas of chef de ge legenheid om dit op te mer ken. HANTERING VAN HET BEOORDELINGSSYSTEEM Vertrouwelijkheid Toegang tot de beoordelin gen zal in de regel alleen de chef van de baas moeten hebben, die de beoordelin gen heeft gemaakt. Immers zal de beoordeling altijd ver trouwelijk moeten zijn en niet in handen mogen vallen van personen, die er niets mee te maken hebben, laat staan van lieden die er misbruik van zouden kunnen maken. Deze chef dient volgens mij een verklaring neer te leg gen, wie bij zijn dienstbeëin- diging of overlijden belast moet worden met deze en andere vertrouwelijke zaken. Geldigheidsduur Het moet worden voorkomen, dat beoordelingen tegen ie mand worden gebruikt, zeker na een aantal jaren. M.i. die nen beoordelingen na een jaar te worden vernietigd om te voorkomen, dat iemand een etiket krijgt opgeplakt van "eens een dief, blijft een dief". Men moet een ieder te allen tijde de gelegenheid geven om zich ten goede te ontplooien. Uiteindelijk komt dit ten goede aan de perso nen zelf en daardoor tevens aan het bedrijf, waar hij zijn werk verricht. Bij dienstverlating van de be oordeelde dient er een ver klaring te worden gedepo neerd bij de personeelschef of gelijkwaardige functiona ris, waarin wordt vermeld of de beoordeelde bij hernieuw de sollicitatie moet worden aangenomen of niet. Geschillen Het gesprek over een geschil zal alleen nodig zijn, als ie mand niet accoord gaat met de hem verstrekte beoorde ling. Als gespreksleider zal hier de chef van de beoor delaar aanwezig dienen te zijn en wel om de volgende redenen. De chef van de be oordelaar zal in de regel ook de chef zijn van de beoor deelde medewerker en daar door een eigen indruk heb ben van de man in kwestie. De chef heeft tevens de mo gelijkheid om corrigerend te werken wanneer blijkt, dat de beoordelaar het niet goed heeft gedaan. Heeft de be oordelaar het wel juist ge daan, dan heeft hij de taak de beoordeelde medewerker dit duidelijk te maken. Wel is het zinvol om de beoordeel de medewerker te laten bij staan door een vertegen woordiger van de onderne mingsraad of door iemand, die zijn vertrouwen heeft. Slotconclusie Elk mens heeft het recht om te weten hoe zijn directe su perieuren over hem denken, dus vooral geen geheimdoe- nerij als iemand het oneens is met zijn beoordeling. Als baas of chef dient men dan duidelijk te zeggen, wat er eventueel aan mankeert. Wanneer een baas of chef hier niet toe in staat is, of er geen courage voor heeft, dan is hij ook volslagen onge schikt om zijn medemensen te beoordelen. Een goede chef of baas zal te allen tijde open moeten staan voor een gesprek met een medewerker uit zijn afdeling. Zo'n gesprek kan heilzaam werken, vooral als men van beide kanten be reid is om terug te komen op een eerder ingeslagen weg of ingenomen standpunt. Het is in het belang van de werkgever en werknemer, dat men opgewekt zijn werk zaamheden verricht en niet met tegenzin. Tot slot zou ik een ieder, die geroepen wordt tot beoorde len van zijn medemensen, willen toewensen dat zij dit in wijsheid en mildheid mo gen doen, bij zichzelf beden kende, dat ieder mens nu eenmaal goede en minder goede eigenschappen heeft. Uiteindelijk staat er niet voor niets geschreven in het 'Boek der Boeken'; "Want met welk oordeel gij oordeelt, zult gij- zelf geoordeeld worden en met welke maat gij meet, zult gijzelf weder gemeten wor den". Wat aantallen betreft is het Bemetel-examen verreweg 't belangrijkste examen dat de Bedrijfsschool kent. Niet al leen dat bijna honderd kan-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 21