Wij en ons milieu lucht Situatie: 78,084% 20,946% 17 slecht in grote steden. Toekomst: zal slechter worden. De tech niek is in staat de vervuiling onder controle te brengen, maar, daarvoor is veel geld nodig plus de erkenning, dat schone lucht een levensvoor waarde is. Luchtvervuiling kent geen grenzen; vergif in de lucht boven Europa, zal later ver gif in de lucht boven Azië en Noord-Amerika zijn. De bezoedeling manifesteert zich eerst en het meest dra matisch in de atmosfeer bo ven de grote steden. In Londen viel, voor de grote schoonmaakactie in bepaal de delen van de stad ieder jaar 167 ton aan vervuilings deeltjes per vierkante kilo meter. Maar, luchtvervuiling blijft niet beperkt tot de sterk ge- industrialiseerde landen. In Calcutta, in India, is de toe stand nog erger. Het jaarlijks gemiddelde aan roetneerslag is 858 ton per vierkante kilo meter, wat voornamelijk ver oorzaakt wordt door de dui zenden kacheltjes die ge stookt worden met jute en koeiemest. Ook is luchtvervuiling niet al leen een probleem van de grote steden. In de laatste 50 jaar bijvoorbeeld is de hoeveelheid atmosferische stof, gemeten in een afgele gen streek van Zwitserland, nl. Davos, met 70% toegeno men. En in het afgelegen Groenland zijn in de afgelo pen twee eeuwen 700% meer looddeeltjes gemeten. Lood is een van de ernstig ste vervuilers: meer dan 40% van loodinademing vindt zijn weg in de weefsels van het lichaam. Dit onderstreept het feit, dat luchtvervuiling meer dan smerig en onaangenaam is. Het doet daadwerkelijk meet bare schade aan gezond heid, materiaal, vegetatie, veestapel en aan de wild stand. Cadmium, dat in de lucht te recht komt bij smeltproces- sen heeft geleid tot hoge bloeddruk. Hartaanvallen zijn meestal fataal wanneer het percentage koolmonoxyde stijgt. En asbest, een producent van longkanker, komt uit de remvoeringen van auto's en vindt vandaar zijn weg naar de longen van de stadsbe woners. Het eens tijdloze Parthenon in Athene heeft de laatste 150 jaar meer geleden van luchtvervuiling van dit indu striële tijdperk, dan in de 2200 jaar daarvoor. In de V.S. wordt de schade aan de vegetatie door lucht verontreiniging geschat op 100 miljoen dollar per jaar. Fluoride uitworp van alumi nium en chemische fabrie ken berokkenen schade aan de tanden en beenderen van de veestapel en de wild stand. Wat kan hier in hemelsnaam aan worden gedaan? In tegenstelling tot waterver ontreiniging, dat verwijderd kan worden voordat het wa ter gebruikt wordt, moet luchtverontreiniging bij de bron worden aangepakt om onze lucht leefbaar te hou den. De verbranding van fossiele brandstoffen kan met kapi taal-investeringen en een vergevorderde technologie sterk verbeterd worden. Tegen de kosten van f 2,50 per vat, kan volgens de des kundigen de zwavel in olie voor 80% worden terugge bracht. Zwavel in steenkool kan tot de helft worden ge reduceerd voor nog geen 3,per ton. De V.S. doen een krachtige poging om kolen om te zet ten in natuurlijk gas met een schone verbranding. Vervoer, de bron van veel luchtvervui ling, kan veel efficiënter ge maakt worden. Wanneer er slechts een auto weg gebruikt wordt, kunnen bussen 30.000 passagiers per uur vervoeren. Om hetzelfde aantal mensen te vervoeren zouden 10 autowegen nodig zijn en veel meer brandstof. Treinen kunnen over een en kel spoor 40.000 passagiers per uur vervoeren, waarbij zij slechts 10% van de brand stof verbruiken, die auto's nodig zouden hebben om hetzelfde aantal passagiers te vervoeren. In termen van lucht die we inademen moeten we ook de waarde van de plantenwereld niet onderschatten. Slechts één ha bos verwij dert ongeveer 2,7 ton kool- dioxyde uit de lucht en zet dit om in 2 kubieke ton zuur stof per jaar. Zorgvuldige proeven hebben aangetoond, dat het zuur stofgehalte in de lucht nog bijna hetzelfde is als dat van het begin van deze eeuw, dus de verontreinigingen hebben het voornaamste ele ment in de atmosfeer nog niet radicaal aangetast. Maar het niveau van de kool- dioxyde in de atmosfeer is de laatste jaren opmerkelijk gestegen. Zoveel zelfs, dat wetenschapsmensen menen, dat er een reële mogelijkheid is van een radikale verande ring van het klimaat op aar de door het temperatuurver- hogende broeikaseffect. Het schoonmaken van ver vuilde lucht staat in rangorde voorop als een van de voor naamste uitdagingen, want wanneer het vergif eens ge loosd is, ademt iedereen het in totdat het is neergeslagen door regen of sneeuw. Helaas zijn er geen pasklare oplossingen. Dit in belang rijkheid toenemende pro bleem kan alleen maar wor den opgelost door afdoende maatregelen te nemen om de vervuiling die veroorzaakt wordt door industriële of an dere verbrandingsprocessen onder controle te houden. De samenstelling van de at mosfeer (de dampkring) en van de lithosfeer (de aard korst) is als volgt: Atmosfeersamenstelling tot op een hoogte van 90 km boven de aarde: Constante bestanddelen: Stikstof Zuurstof Argon Helium Neon Krypton Xenon Waterstof Methaan Distikstof- oxyde 0,934% 18,18x10-4% 5,24x10-4% 1,14x10-4% 0,09x10-4% 0,50x10-4% 2x10-4 0,50x10-4% (volumeprocenten) Variabele bestanddelen: Waterdamp 0-7% Koolzuurgas 0,01-0,1% (gem. 0,032%) Ozon 0-0.001% Zwaveldioxyde 0-10-'% Stikstofdioxyde 0-0,002x10'%

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 19