6 tenschappelijke staf voor de nieuwbouw-projecten. Een dergelijke staf maakt het ook mogelijk, dat de goed geleide reparatiewerven hun klanten waar nodig ge degen en verantwoorde ad viezen kunnen verstrakken. Daardoor kan ook thans de reparatie-divisie terugvallen op de aanwezige kennis van de nieuwbouwafdeling, wat vooral bijvoorbeeld een nood zaak is bij het oplossen van problemen in verband met in gewikkelde machinekamerin stallaties of bijvoorbeeld in verband met trillingsver schijnselen van zeer grote schepen. Een goed stuk dienstverlening. Andersom is er echter ook een duidelijke wisselwerking; uit de ervarin gen door de reparatie opge daan, kan de wetenschappe lijke staf van de nieuwbouw profijt trekken. De concurrentie wordt groter, hoe ziet de toekomst eruit? Nederland neemt een bevoor rechte positie in in Europa en wellicht in de wereld. On ze ligging in een groot Delta gebied heeft ons land tot een internationaal scheepvaart centrum gemaakt. Een be langrijk centrum zelfs. Im mers, de rivieren maakten het vervoer over water van en naar het achterland mo gelijk. Onze voorouders be grepen dat. De havens hiel den gelijke tred met de inter nationale ontwikkelingen. Zij bleven niet achter. Denk maar aan het graven van de Waalhaven. Dat ligt al ver achter ons: de havens in Eu ropoort zijn van een recente- lijker datum. De Maasvlakte is in ontwikkeling. Men gaat mee met de eisen in de we reld. En de reparateurs ble ven niet achter, zij pasten zich aan aan de eisen, die de moderne technieken en ontwikkelingen stellen. Op de werven zijn de dokken groter geworden, de kraan capaciteit is toegenomen, de kadelengten zijn uitgebreid en op die kaden wordt de outillage zo modern mogelijk aangepast aan de eisen. De eisen zijn duidelijk zwaarder geworden door de schaalver groting. Denk maar aan de zeer grote tankers en con tainerschepen, die de wer ven tegenwoordig aandoen. Toch kunnen wij deze nog steeds efficiënt repareren, omdat wij gelijke tred heb ben gehouden met de ont wikkelingen op dit gebied in de wereld. En "wij" zijn: de haven, de werven en niet in de laatste plaats de repara teurs, d.w.z. de mens wer kend in teamverband in een goede organisatie. Is de gelijke pas van de reparatietechniek met de ontwikkelingen voldoende om de concurrentie aan te kunnen? Zeker niet. Zoals ik hiervoor reeds zei, vergeet vooral het menselijke element niet. Zonder de mens zou niets kunnen. Het scheepsbouw- vak is een vak, dat hier vroe ger van vader op zoon ging. Ofschoon in dit opzicht er wel het een en ander is ver anderd, blijft toch het feit be staan, dat de nauwe betrok kenheid van de Nederlandse bevolking bij onze havens en scheepvaart een invloed uit oefent, waardoor de belang stelling voor de scheepsbouw en aanverwante takken van industrie wakker blijft. Er is als het ware een reser voir aan mensen met vak kennis gegroeid, dat geluk kig ook steeds wordt aange vuld. Wij beschikken hierdoor in Nederland over wat men tegenwoordig zo fraai "know how" noemt. Het is een feit, dat deze voortdurende activiteiten een duidelijke influx geven tot de speciale kennis van zaken, die wij op dit gebied hebben. Als men zo diligent, ijverig wil blijven, zou dat een ge zonde basis betekenen voor de toekomst. In dat geval zul len wij onze positie zelfs nog kunnen verbeteren. Wat valt er nog te mechani seren op de reparatie- werven? Bij een nauwkeurige analyse blijkt, dat van de toegevoeg de waarde bij het reparatie- werk zestig procent toege schreven moet worden aan de transportkosten, zowel de verticale als de horizontale vormen van transport. Om een werf efficiënt te ma ken is het bewaken van die kosten van eminent belang. Men ziet tegenwoordig al veel mechanisatie, waar vroe ger de werkzaamheden ma nuaal, met de hand verricht werden. Een simpel voorbeeld. In 1950 zag men nog wel 80 man in het dok bezig tijdens het schoonschrappen van een T2-tanker met krabbers, het verven met borsteltjes en rol lers. De schaalvergroting maakte dit later onmogelijk. Men ving een en ander op door te zoeken naar mecha nisatie. Nu wordt er een ap paraat gebruikt, dat de huid met water onder hoge druk schoonspuit; in de gegraven dokken kan dit apparaat de scheepshuid verven. Thans is er een oplossing gevon den, waardoor deze appara tuur ook bruikbaar is in drij vende dokken. Ook het grit- ten van de scheepshuid ge schiedt mechanisch. Deze apparatuur houdt ook een zekere vorm van trans port in, echter dan wel een zeer speciale. Het zal duide lijk zijn, dat deze mechanisa tie het aantal dokdagen be kort. Dat is voor de reder in teressant, maar tevens voor de reparateur. Het dok kan nu meer efficiënt worden ge bruikt. De snelheid van wer ken is hierdoor enorm toe genomen. Er wordt intensief gezocht naar het vinden van steeds betere vormen van transport, vooral de verticale vorm is een probleem, waarbij ik wil wijzen op de grote tankers met laadhoofden van geringe omvang met vaak daaronder nog belemmerende ladders. De hoogte van bodem tot dek kan men op ruim twintig meter stellen. Dit is een pro bleem, dat om een goede op lossing vraagt. In Japan en Europa zoekt men er ijverig naar. Ook in Nederland. Een goede oplossing bij het repareren van schepen met uitgebreide schade werd ge vonden door het prefabrice ren van secties, ten behoeve van het vervangen van de beschadigde scheepsromp- delen, vaak nog voordat het schip aan de werf is. Deze secties kunnen uiteraard worden vervoerd en aange bracht, indien de reparatie- werf over grote kraancapaci teit beschikt, zoals bijvoor beeld de brugkraan boven het grote dok in Schiedam en de drijvende kraan daar, ieder met een liftvermogen van 200 ton. Trouwens dit is eveneens nog een vorm van gecombineerd horizontaal en verticaal transport. De prefa bricate van secties verkort de reparatieduur aanmerke lijk, o.a. omdat deze secties veelal gelast worden met be hulp van automatische las- apparatuur van grote capaci teit. Daardoor wordt ook veel handwerk vervangen. Vormen de landen met een milder klimaat dan het onze in concurrentie-opzicht een bedreiging? Dat lijkt op het eerste gezicht misschien zo. Gaat men er dieper op in, dan blijken de voordelen van een warm kli maat toch niet zo groot, om dat er ook nadelen zijn op te sommen. Door de klimatologische om standigheden kan men in de zuidelijke landen de scheeps romp goed reinigen en ver ven. Voor onderhoudswerk zaamheden dus een voor deel. Het weer garandeert daar een bestendigheid in de werkzaamheden. Uiteraard: bij regen een scheepshuid verven gaat niet best. Er zijn echter nadelen. De zon ver hit de romp daar zo sterk, dat de temperatuur binnen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1974 | | pagina 8