6 Het uitreiken van de draagmedailles den. "Vlak na de oorlog al begon er een journaliste van een blad mee. Volgens haar zou het vieren ervan uit de tijd zijn; men zou ermee moe ten stoppen; er werden toch maar dingen gezegd, die niet gemeend waren". Oneens De heer Wilton was het er duidelijk niet mee eens. "Ik ben blij, dat u hier bent, en dat meen ik echt, u heeft mede uw stempel op het be drijf gedrukt. U heeft gehol pen bepaalde problemen te overwinnen. En u gaat ge woon door: met mopperen en al. Maar u doet uw best. Of dat thuis ook zo is, dat kan ik moeilijk beoordelen. Ik zie u pas 's morgens om 8 uur tot aan de fluit van kwart voor vijf. Wat werktijden be treft is er veel veranderd. In andere zaken ook. Er worden nu wel coltruien door de mensen gedragen om zich van de "boorden" te onder scheiden.. wist u dat..? Daarnaast zie je veranderin gen op radio en t.v. Tegen woordig hoeft de t.v. niet eens meer warm te lopen. Hij doet het direct. Of soms niet, dan is-ie kapot: kun je met een zien. Ook een vooruit gang..!" Schertsend stelde hij het luierend t.v.-kijken aan de kaak, alsmede sommige reclame-spots. Escapades En na enige luimige escapa des keerde hij terug naar de ernst. "U bent een levend voorbeeld voor de komende moeilijke tijden. Maar zoals dat een WF-medewerker be taamt, u slaat zich door de moeilijke jaren heen. Al mop perend, al protesterend". Hierna ging hij over tot het houden van de individuele toespraken tot de jubilaris sen afzonderlijk. Een scheepmaker stond be kend om zijn goede geheu gen. "Tegen u moet ik op passen, wat ik zeg", grapte de heer Wilton. "U verricht uw werk altijd rustig en kalm". Een scheepsbeschie- ter was op de oude werf in Rotterdam begonnen. "U tim merde er altijd: niet aan de weg, maar binnen. U deed het altijd goed". Voor hij bij WF kwam was een onzer af delingsbazen orgelbouwer geweest. "Die gingen toen nog niet electrisch maar met "ellebogen"-stoom. Uw werk bij ons heeft u goed ver richt". De heer Wilton begaf zich diep in het verleden bij het toespreken van een coör- dinatenboorder. "Weet u nog wel, baas Van Ameijden? En dan die motorblokken voor het Rode Kruis?" Ponser Een ijzerwerker was vroeger ponser geweest en ook knip per. "Jammer, dat dat werk niet meer bestaat; dat pon sen was geweldig!" Een projectbaas was eerst hulpfitter geweest. "U zat 24 jaar lang in de nieuwbouw. Toen over naar de reparatie". Een andere projectbaas start te op de werf in Schiedam. 't Was nogal stilletjes toen "Enerzijds wel, aan de andere kant niet. Vanwege die stoomkranenl", was het antwoord. Een electrisch las ser had het vak van nagel- heeter nog geleerd. "Niet zo'n leuk vak, hé?" "Ach, dat viel wel mee, leuke dingen meegemaakt. Ja, wel een le lijk woord als men zo'n hete klinknagel in het jasje van de klinker gooide. En tot een afdelingsbaas: "Eerst aanhouder geweest. Heel wat secties later bijge zet. Goed werk geleverd, want we hebben er nooit één van teruggezien". En vrolijk met de conduite wapperend: "Ik zal niet alles vertellen, wat er in staat. Kijk maar: twee kantjes vol, da's niet mis!" Een kraanrijder hoor de: "Een harde tijd vroeger. Wel veel ongelukken. Ook op dat gebied is er veel verbe terd." Delfshaven Een draaier was begonnen in de machinefabriek op Delfshaven. "Ook uit de ma chinefabriek. Ik ook. We zijn onder elkaar nu. Een mooie tijd toen. De krukpennen voor de krukassen voor o.a. die Doxford-motoren". Een an dere draaier kreeg te horen: "Tegen u kan ik eigenlijk het zelfde verhaal houden. Zou die bank er nog zijn?" Ant woord: "Nee, die is toen naar de lorreboer gegaan.." "Tja, je houdt wel van een grapje op zijn tijd". Een fraiser kreeg evenzeer een compliment. "U heeft onder andere uitstekend werk geleverd in verband met het geschut". "Rustig le ven, hè?, daar bij de buiten bankwerkers reparatie", schertste hij tegen een pro jectbaas. "U staat bekend om uw vrolijke aard. Een goede zaak". Waardering evenzeer voor een functionaris van de Bedrijfsschool. "Jongeren opleiden en in het gareel houden valt niet mee". Een schilder was vroeger leerling geweest op de Be drijfsschool. "Een goede op leiding. Nu schildert u onder andere de namen op de schepen: een mooi vak". Een werkvoorbereider spaarde postzegels. "Maar in uw werk bent u indertijd begonnen in de machinefabriek op de ou de werf op Delfshaven. We hebben ze vandaag wel bij elkaar gezocht. Ik bedoel de mensen uit de oude fabriek". Timmerwinkel Ook een scheepsbeschieter volgde zijn opleiding aan de Bedrijfsschool. "En toen naar de Timmerwinkel. Daar is te genwoordig jammer genoeg weinig werk". Geprezen werd een assistent-projectbaas voor zijn inbreng bij de bouw van de vroegere onderzee boten. "Vooral de wijze, waar op u contacten onderhield met de Marine was bijzonder qeslaagd", vond de heer Wilton. Een ander had heel wat mee gemaakt in diverse beroepen. "Eerst scheepsbeschieter, toen timmerman en nu plaat werker. Heel wat veranderin gen.. En, nog steeds biljar ten thuis op het tafelbiljart?" Een capaciteitsplanner kwam ook voort uit de machinefa briek, wat de heer Wilton de opmerking ontlokte van: "Ik kan vandaag geloof ik wel het hele productieprogramma van de machinefabriek op sommen.. Dat is een goede zaak. En u zorgt voor de pre planning ervan. Zeer belang rijk". Rustig "Een niet zo'n rustig vak, hè?" sprak de heer Wilton tegen een assistent-project- baas uit de reparatie. "Eerst koker, hakker en perser. Be kende vakken op een grote scheepswerf". "Blij, dat u weer bent terug gekomen. En dat zeg ik niet zonder enig eigen belang". Dit tot een instructeur van het opleidngscentrum, die een keer was weggeweest, maar weer op het oude WF- honk was teruggekomen. "En u krijgt tijdens het revi seren van allerlei machines en onderdelen heel wat door uw vingers. Leuk werk". De heer Wilton zei dit tegen één onzer bankwerkers. "U bent op onze sleepboten begon nen, maar u ging over naar de ketelmakers. Goed werk. En in de vrije tijd bent u een groot voetballiefhebber".

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 8