Veiligheidswedstrijden 1976 11 lijke plaats, zijn nog een aan tal mogelijkheden. De gereedschapskist is het visitekaartje van de vakman, want alleen met goed en goed onderhouden gereedschap kan het goede werk op een veilige manier worden afge leverd. De vakman kan er dus terecht trots op zijn als zijn gereedschap er goed onder houden uitziet, maar niet min der trots kan hij zijn wanneer hij met die gereedschappen werk aflevert zonder dat daarbij ongevallen plaatsvin den. In de laatste jaren is er door het toepassen van betere materialen en door moderne vormgeving, veel verbeterd aan onze handgereedschap pen; ze zien er beter uit en ze zijn veiliger. Maar er is niets wat gereedschap veili ger maakt in handen van on veilige mensen. Laten wij er daarom voor zor gen dat onze gereedschap pen in orde blijven door ze te controleren, ze goed te onderhouden en vooral door ze op de juiste manier te han teren. Veiligheid op het bedrijf is ze kerheid voor het gezin! A.P. In het vorige nummer van het WF-Nieus publiceerden wij een artikel over de landelijke veiligheidswedstrijden van het Veiligheids instituut. Zoals wij afspraken drukken wij nu de vragen en antwoorden af. Bij de vragen staan 4 antwoorden genoemd. Geef door middel van een kruisje in het overeenkomstige hokje van het bijgaande antwoordformulier aan, welke volgens jou het beste antwoord is. Let op: geen verbeteringen, en per vraag 1 hokje invullen. 1. De meeste ongevallen in school en bedrijf ontstaan door: 2. 'Valhelm Hoofdzaak'; een brom fietser is met zijn hoofd tegen een boom gebotst, waarbij hij zelf niet gewond is, maar de helm is gedeukt. Deze helm mag 3. Er is een overheidsinstelling die klachten behandelt over de naleving van de Veiligheidswet. Deze instelling is: 4. 5. Laat je niet scalperen! Dit ge vaar is vooral aanwezig bij het verrichten van één van de vol gende werkzaamheden: Bij gassen, die zwaarder zijn dan lucht moet gezorgd wor den voor een goede ventilatie langs de vloer. Een van deze vier gassen is zwaarder dan lucht: 6. Kolendamp is bijzonder gevaarlijk, omdat het: 7. Als iemand spatten van een agressieve vloeistof, zoals zout zuur, natronloog, salpeterzuur e.d., in zijn ogen krijgt moet hij tot dat de dokter komt: 2. A technische gebreken aan installaties of machines B menselijke tekortkomingen zoals vergissingen of te veel risico nemen C onvoldoende toezicht van leraren, chefs, enz. D te hoge kosten van beveiligingen, die daardoor worden weggelaten A opnieuw worden gebruikt na controle van de buiten kant op scheuren B opnieuw worden gebruikt na contróle of de helm nog goed op het hoofd past C niet meer opnieuw worden gebruikt D uitsluitend opnieuw worden gebruikt na controle door de politie 3. A het Veiligheidsinstituut B de directie van scholen en bedrijven C de politie en de brandweer D de Arbeidsinspectie 4. A hijsen van zware machinedelen B boren en draaien van metalen werkstukken C werken met een betonmolen D verf mengen met een roerapparaat 5. A aardgas B koolmonoxide C butaan (butagas) D acetyleen 6. A het gezichtsvermogen aantast B de spieren verkrampt en verlamming veroorzaakt C de slijmvliezen aantast, zodat het na korte tijd dodelijk kan zijn D opname van zuurstof in het bloed verhindert 7. A zijn ogen met een schone zakdoek deppen en EHBO inroepen B niets doen en wachten op de EHBO-er, omdat de ge volgen anders ernstiger zijn C direct en langdurig met water spoelen D zijn ogen stijf dicht knijpen en wachten op de EHBO-er

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 13