LPG-tanker van eerste generatie krijgt een grote beurt 2 De gebruikte gaten worden opgeslagen worden in lijn gelegd. Wij vervaardigen ze overigens zelf en verhuren ze ook. In de goten komt een laag hard vet van ongeveer 8 mm, base coat genaamd. De inmiddels gestelde goten krijgen ook nog een laag van 4 mm slip- coat (zacht vet), waarover het schip later makkelijk kan glij den. Dan gaan de sleden in de goot. Nu moet het gewicht op de beide in de langs- richting van de helling lo pende banen worden over gebracht. Hebben die keggen daarbij een functie? Dit is de kneep. Nu moet er tussen de sleden en het pas blok, dat ongeveer de vorm van het schip ter plaatse heeft, een smeerkeg worden geramd. De keggen zijn 1.60 m groot. Met verscheidene ploegen moet gelijktijdig worden geramd om de keg gen op hun plaats te brengen. Dat gaat met harde klappen. Dat dient vakkundig te ge schieden: in goede team geest, op elkaar ingespeeld en vooral met overleg. Het vraagt om mannen met "spi rit", die weten waar voor zij staan En dan is het zaakje gefikst? Om de dooie dood niet. De kiel- en zijstoppingen moeten nog onder het schip uit. En de klink moet erop. Die moet ook goed worden afgesteld, anders gaat-ie tewater, voor dat het zijn tijd is. Wij spre ken dan ook van het stellen van de klinkverankering. Op het gewenste moment kan nu bij dood tij gedurende hoog water de doopster de handle over halen, waardoor de klink van de goot gaat om het schip er af te laten gaan. Grote schepen lopen meestal snel en gesmeerd. Bij een klein schip met weinig ge wicht moeten de pompen er wel eens aan te pas komen om het in gang te zetten. Meestal is dat niet nodig. Soms denken ze vooraan op de tribune, dat er nog geen beweging in zit, maar dan zie je hem al leven. Tijdens de bouw zit er bij temperatuur-verschillen ook al beweging in? Dat is waar. Maar een andere. Dit is krimpen of rekken. Bij koude krimpt het schip en bij warmte zet het uit. Zowel in de lengte ais in de breedte. Dat verschil kan een flink aantal millimeters bedragen. Daar moet je bij het uitzich ten ook rekening mee hou den. Eveneens bij het aan brengen van bijvoorbeeld de roerkoning. Trouwens dat geldt voor de hele bouw, want een kleine afwijking be neden kan bovenaan het zo- veelvoudige bedragen. Dat is logisch. Het verschijnsel is niet erg. Wij kennen het, heb ben zoveel ervaring ermee opgedaan. Het doet er niet toe. Het is alleen leuk om het te vermelden. Zo meet je ook verschillen tussen de de len van het schip, waar de zon op schijnt en dat deel, dat wij de schaduwzijde noe men. En dan is het allemaal daan? Ach, je praat er nu over. In de praktijk zit een en ander veel ingewikkelder in elkaar. Je moet veel organiseren en moeilijkheden overwinnen, telkens weer. Dat komt tij dens een praatje nooit hele maal tot uitdrukking. Denk bijvoorbeeld maar aan het werk na de stapelloop. Het weer afbreken van de banen. De goten van ieder zeven meter lengte wegen alleen al 3% ton per stuk. De sleden zijn lichter, die zijn van Gre nenhout. Wij werken nu met een lorry om alles te ver wijderen en deze lier. Je zou het eigenlijk met een vork heftruck moeten kunnen doen. En overigens. Je maakt je tijdens de tewaterlating echt wel nerveus. Natuurlijk voel je de verantwoording voor je werk. Pas als het schip in het water ligt, valt alles van je af Onder de vele soorten van schepen, die onze werf be zoeken treft men uiteraard ook gastankers aan. Voor een ingrijpende grote algemene beurt (general refit) kwam de LPG-tanker "Clerk Maxwell"

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 4