21 De heer Wilton en burgemeester Scholten hebben zojuist het bord op zijn plaats gehangen gebouwd. Het was geen composietschip. Zo wel het zusterschip „Aruba", dat ijze ren spanten had met een dubbeling van hout en onder de waterlijn was dit hout weer met koper gedubbeld in verband met aangroeiing en tegen de aantasting door paalworm. De „Bonaire" (la ter „Abel Tasman") was van ijzer en onder de waterlijn gedubbeld met hout en daar over weer zink. Het schip had nog twee an dere zusters, namelijk de „St. Eustatius" en de „Suriname". Wereldwijd De „Bonaire" deed dienst bij de Antillen, bezocht Surina me, trad op als politiekruiser voor onze vissersvloot en ging naar Port Said in 1882 ter bescherming van Neder landse staatsburgers in ver band met toen optredende onlusten aldaar. De heer Wilton: „De „Bo naire" had geen bepantse ring. Wel kon het doormid del van windkracht met zei len worden voorbewogen. Om de weerstand in het wa ter te verminderen werd dan de schroef opgetrokken. Om luchtweerstand te verminde ren werd tijdens zeilen de telescopische schoorsteen in getrokken". Vijring Voor de oud-leerlingen van het internaat was de viering een hoogtepunt, waarbij naast het feestvieren de aan boord opgediste snertmaal- tijd bijzonder goed in de smaak viel: snert allicht in de betekenis van erwten! Maar de pannekoeken moch ten er eveneens wezen der de stoelen of banken. Op uitnodiging van de oud-leer- lingenvereniging van de Noorder Kweekschool voor de Zeevaart te Delfzijl was hij naar genoemde stad geko men om het 100-jarig bestaan van het schip en het 120-ja- rige bestaan van de school mee te vieren. Hij was niet met lege han den gekomen, want zei hij te gen burgemeester P. Schol ten: „Aan u als reder van de „Abel Tasman" overhandig ik dit Delftsblauwe bord met de afbeelding van het schip in zijn oorspronkelijke staat, zoals het voer onder de naam „Bonaire". De burgemeester was zeer ingenomen met het geschenk. „Het krijgt hier een mooi plaatsje in het walge- bouw", waarop hij samen met de heer Wilton en de heer Van Dijck, hoofd van het in^ ternaat, het bord ophing. Hij vervolgde: „Dit is een bijzon der fraai aandenken. Vooral nu in de toekomst het inter naat een nieuwe accommo datie krijgt. Ik vind het overi gens een boeiende gewaar wording om vandaag als re der te mogen optreden. Dit omdat de gemeente eigenaar is van het schip". Monument Op de bijeenkomst, die een zeer plezierig verloop had, werd bekend gemaakt, dat er een comité is opgericht tot het behoud van de „Abel Tasman". Men wil het schip terugbrengen in de oorspron kelijke staat en het als een soort monument voor het na geslacht behouden. De heer Wilton vertelde eer der iets meer over het vaar tuig, dat in 1876 door Fije- noord als politiekruiser was De burgemeester houdt trots het Delftsblauwe bord met de ex- "Bonaire" omhoog

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 23