Driehonderdste sterfjaar Michiel de Ruyter ook van betekenis voor WF 5 In het eerste deel van het geschreven portret van de kruiser de „Ruyter", die wij in de jaren dertig in Schiedam bouw den, gingen wij in op de economische en sociale omstandig heden van die dagen en waar doorheen als rode draad diepen de achtergronden over de bouw zelf. Het was voor ons de eerstekruiser „De Ruyter"later bouwden wij nog een „tweede". Wij gaven aan, dat het Marine-werk voornamelijk door ons werd verricht vanuit de vele erva ringen vanaf 1823 opgedaan door het Fijenoord-bedrijf. Dat er daarna in 1929 een gelukkige vermenging van de Wilton- en Fjenoord-mentaliteiten en ervaringen plaats vond. Het 300ste sterfjaar van Michiel de Ruyter is voor ons de aanleiding om de bouw van genoemde kruiser nog eens in de herinnering te roepen. Wij spreken onze dank uit aan de velen, die aan de vooraf gehouden vraaggesprekken hun medewerking hebben willen verlenen. Het tweede deel van het verhaal is „gewoon", een voort zetting van het eerste deel. Nu komen echter onder meer aan de orde onze toen al goede contacten met M.A.N., het zelf vervaardigen van geschut, terwijl de beschrijving van de werf soms wordt uitgebouwd tot delen van het omringende gebied. Ook de werf Delf shaven wordt zijde lings in het verhaal betrokken. Rest ons nog te vermelden, dat het artikel is geschreven in het besef, dat men de bewuste jaren dertig niet voor de volle honderd procent op papier kan terugroepen en dat dus een en ander slechts is gebleven bij een benadering. Daaraan dient men wel vast te knopen, dat de geheugens van de geïnterviewden, die onafhankelijk van elkaar zijn ondervraagdzeer wel met elkaar overeenstemmen. "De Ruyter" gereed na modificeren van de schoorsteen Deel II M.A.N. Machinefabriek I bestond al. Daar werden talloze moto ren vooral M.A.N. ge bouwd. Maar ook werd er veel werk geleverd voor de kruiser. Denk bijvoorbeeld in dat verband aan het 15 cm Boforsgeschut. Wij vervaar digden de bewapening hele maal zelf. In elk van de drie pantsertorens kwamen twee van deze kanonnen te staan en dan nog een zevende, slechts voorzien van een schild. Voorts nog diverse 40 mm en 12,7 mm mitrailleurs als afweergeschut. Veel werk voor onze geschutsafdeling, waarin ook mensen van hui dige RSV-partner P. Smit Jr. werkten, die waren overge komen. Wij spraken al over de hoge snelheid van dit schip, dat een waterverplaatsing had van 7.000 ton. De machines leverden een vermogen van 60.000 PK en bij forceren 75.000 PK. Het schroef- en aswerk vroeg mede om veel vakmanschap. Maar helemaal nieuw was de katapult aan boord. Vliegtuig Het kwam wel voor, dat krui sers ter verkenning wóter- "De Ruyter" varend op zee. (Foto: Bureau Maritieme Historie, "De Ruyter" (rechts) in actie tijdens oorlogshandelingen in W.O. Den Haag) (Foto: Bureau Maritieme Historie, Den Haag)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 7