6 vliegtuigen meevoerden. De ze werden over boord gezet en stegen dan op. Zo niet in dit geval. Deze "De Ruyter" was het eerste Nederlandse schip, uitgerust met een kata pult en een 15 meter lange startbrug met behulp waar van tijdens de vaart het wa tervliegtuig kon worden "weggeschoten". Een specia le lichte kraan van aluminium pikte later na de landing het vliegtuig weer op. Er was te vens een reserve-vliegtuig aan boord. Wij moesten in die dagen de katapult beproeven. "Dat ge beurde met een soort tank met drijvers eraan, die in on ze haven werd afgeschoten. Het gewicht kwam overeen met dat van een watervlieg tuig. De werf liep te hoop bij die proeven, alsof het om een tewaterlating ging". Precies Er werd hard gewerkt aan de kruiser. En omdat het de Ma rine betrof, moest alles piet je precies, alles moest glim men en blinken, elk deukje werd weggewerkt. Maar in die moeilijke jaren, waarin ook wel onderlinge naijver heerste, omdat de één een huidplaat meer bijzette, ge klonken met duimse nagels, dan de ander en zodoende een hoger tarief "ving", was er ruimte voor wat speelsig- heid. Bijvoorbeeld lekker spe len met die prachtige verre kijkers op de brug. Schiedam kende nog geen hoogbouw: je keek met zo'n kijker met een fabelachtig bereik zó binnen in het uiterst moderne glazen gebouw van Van Nel- Ie in de Rotterdamse Spaan- sepolder. het witte gebouw staat er nog. "Met die kijker kon je gewoon zien, wie er zat te werken en wie bezig was met vliegen te vangen Reparatie Het was allemaal wat anders, gemoedelijker aan de ene kant, aan de andere kant zwaarder. Fluctuaties in de reparatie, die zich altijd voor doen, maar zich in moeilijke economische periodes hevi ger doen gevoelen, werden opgevangen door ontslagen en weer aannemen, het zoge- Het houten dek moest flink worden geschuurd heten aan- en afwerken, vooral de bikkers en stelling makers hadden het er moei lijk mee. Een bedrijf kon de mensen niet in dienst hou den, omdat de middelen om lonen te betalen ontbraken. Opdrachten werden aange nomenvooreen appel en een ei om toch maar zoveel mo gelijk de vaste kern van vak lieden in dienst te houden, om het vakmanschap te be waren voor betere tijden. Probleem Hetzelfde probleem is in we zen blijven bestaan. Nog niet zo lang geleden kon men de fluctuaties opvangen door het inmiddels uitgebannen sys teem van de koppelbazen. En nu in deze moeilijke pe riode is het woord werktijd verkorting overbekend. Men sen uit de crisistijd overkomt dit nu; zij hebben het er vaak moeilijk mee. De kern van het probleem zal altijd dezelfde blijven; de oplossingen ver anderen en zijn beter, kun nen ook beter zijn door de hogere welvaart. Maar in die dagen liep je de benen uit je lijf om aan werk te komen. Bazen namen je aan in café's, of je volgde er één op je fietsje naar zijn huis, kijken of hij wat voor je kon doen. De mensen maakten er wat van. Het saamhorigheidsge voel was groot. Muziek Intens kon men genieten van bijvoorbeeld de Duitse mu zikanten. Die speelden op woensdag in Schiedam op de Vis- en Appelmarkt, op don derdag in Vlaardingen en op vrijdag in Maassluis. "Ze had den bierbuiken, maar speel den voortreffelijk". Je wist tevoren, waar zij logeerden: in het café dicht bij de tol aan de Vijfsluizen, want er was een tol tussen Schiedam en Vlaardingen. De Vlaardin- gerdijk was zeer landelijk, de spoorwegovergang was er nog, bij de tol in de buurt een theetuin, waar achter langs je door het drassige land kon piepen om de tol te ontduiken. Vanaf ongeveer dat punt op de Vlaardingerdijk liep ook een paadje over de toen al afgerasterde werf. Je pas seerde het huis van Heijkoop, de man die voor het "elec- trisch" op de werf zorgde. Die moest er dag en nacht zijn om storingen te verhel pen. De werkomstandigheden wa ren veel moeilijker, douches waren er nog niet, de veilig heidsmiddelen en overalls zouden er zeer aarzelend aan beginnen te komen. Communicatie Men wist wat het bouwen van oorlogsschepen betekende. Wat te denken van de inge wikkelde interne- en externe communicatiemiddelen, die aan boord kwamen en wer den ingebouwd. En dan het systeem van de buizenpost, noodzakelijk op een gecom pliceerd schip met zo veel compartimenten. Men kon veel in die dagen. Fikste het wel eventjes. Ook zaken voor de werf zelf, de rijdende brandspuiten, het verbouwen van een bus tot ambulance. We hadden toen Het watervliegtuig op de "lanceer-inrichting"

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 8