busdiensten te onderhouden tussen Delfshaven en Schie dam zo'n oude bus werd ver bouwd. Dat was goed geor ganiseerd. Veel geld voor fraaie kantoorruimten had men niet, vond men ook niet nodig. Wij waren er om sche pen te bouwen, geen kanto ren of paleizen. De klerken zaten aan eenvoudige houten "stellages", zelf getimmerde bureaus met een flauw pitje voor bijlichten er boven. In Delfshaven zat er een kantine boven het kantoor. Als daar iemand in een dolle bui zijn "flappie" liet leeglopen, droop de koffie door de vloer naar beneden op de pape rassen van de kantoorman. Die kon net bezig zijn met zo'n blauwe kaart, die 's avonds ten teken van ontslag bij de prikklok werd gezet. De klerk behandelde de loon zakjes, plakte de rentezegels enzovoort. Allerlei zaken zijn nog in archieven te vinden. Stoom Er werd gewerkt, Rooie Giel op de stoomkraan, Ome Jan "die altijd nee zei" in het Marine-gebeuren, en dan Jan Puntijzer of Pieter Lor, de Halve Zool is overbekend. En wie kent uit die tijd Gerrit Vonk niet? De portier aan de hoofdpoort langs de Vlaar- dingerdijk. Hij kende ieder een bij naam. Een raar soort gevoel voor humor had die man. Want als hij "vang" riep, keek dan maar uit. Je kon er donder op zeggen, dat hij je dan zijn uitgekauw de pruim toewierp De mensen hadden er schik in. Je was tenminste aan de slag. Met een paar centen op zak kon je veel doen. Stie kem naar dansles. De normen waren streng. Ging je niet naar de avondschool dan was het wel de avond van de catechisatie. Wilde je perse je rijbewijs halen, reed dan maar af in Maassluis, want daar zat iemand, die er niet vies van was een paar siga ren aan te nemen. Werk Ja, er was werk. De leiding spande zich in om opdrach ten te verwerven. De kruiser sleepte ons er doorheen, maar daarnaast de verbou wingen aan een aantal sche- De kruiser na uitdokking in afbouw Er moet nog het een en ander gebeuren pen, die wij een Maiervorm gaven. Een wijziging van de boeg, waardoor de schepen een hogere snelheid kregen bij minder brandstof gebruik. Er werd veel ervaring mee opgedaan. Ervaring die bij de bouw van de kruiser goed van pas kwam, want van het eerste ontwerp op de teken tafel werd eveneens de boeg gewijzigd en werden de ver houdingen ervan anders. De boeg kreeg zelfs al een beet je het aanzien van iets, dat op een bulbsteven begon te lijken In latere jaren zou de verwor ven know-how goed van pas komen. Nu ook weer, bij de bouw van de korvetten. Fijn, precies, hoogwaardig werk, waar je je hersens en ver stand zo heerlijk op kunt toetsen en waar je je verwor ven vakkennis op kunt losla ten. De kruiser haalde ons er door, dat zullen de korvetten ook doen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 9