2 Het echtpaar Wilton tijdens de glorieuze rit in de calèche Baan en de uitgroei ervan tot een bedrijf van wereldformaat in korte trekken gereleveerd. Fijenoord "Ook je belangstelling voor de mens is algemeen bekend. Dat bleek al spoedig naje intrede in het bedrijf. Je begon in de Ma chinefabriek. Dat betekende dus werken met mensen, die veelal van het Fijenoord-bedrijf afkomstig waren. Als honderd procent Wiltonner lukte het je toch er een team van te sme den. In RSV-verband zouden wij daaraan een voorbeeld kunnen nemen. Voorts wil ik wijzen op je verbondenheid met de Ondernemingsraad, de Bedrijfsschool en je streven naar steeds meer Veiligheid in het werk. Ik denk ook aan je inzet voor de Harmonie, de WAC en noem maar op. Soms kon je enorm fel zijn. Dat heeft zijn voordelen. De franje viel dan.weg, waardoor een con tact van recht-toe, recht-aan kon ontstaan. Dat werkte ver helderend. Die instelling smeedde een vriendschaps band, een eigen saamhorig heid op het bedrijf, die van groot belang is. Er ontstond een band, net zoals in je eigen gezin, dat een fijn gezin is". De heer Van der Vorm vergat evenmin de spreekwoordelijke humor van de heer Wilton te memoreren. "Een eigen hu mor, een soort overslaande vonk, die veel vrolijkheid kon veroorzaken en die ik het zout des levens zou willen noe men". Schilderij En om de drie generaties Wil ton in herinnering te brengen, liet de heer Van der Vorm een gordijn wegschuiven, waar achter de schilderijen hingen van Bartel Wilton sr en diens zonen Bartel, Henri en Willy, om vervolgens een nieuw schilderij te onthullen met de beeltenis van de scheidende Bartel Wilton. "Ik bied je dit aan met het verzoek het hier wel te willen achterlaten, zodat het een plaatsje in de Directieka mer kan krijgen". Een enthousiaste kreet uit de zeer volle zaal begeleidde de ze gebeurtenis. Het nieuwe schilderij van de kunstenaar Brinckworth is bijzonder goed getroffen. Werd er vroeger meer geportretteerd om een soort "statiefoto" te verkrijgen, tegenwoordig is een geschil derd portret méér dan dat. De functie is een totaal andere dan die van een foto. De kun stenaar probeert er het karak ter van een te schilderen figuur in te leggen. Het nieuwe schil derij toont dat duidelijk, vooral gezien de twinkeling in de ogen alsof er zojuist weer een be kend geintje is gedebiteerd, zoals iedereen dat wel kent. Als die humor onze WF-ge- meenschap kan blijven verge zellen tot in lengte van da gen, dan zit het wel goed met het bedrijf, zegt het schilderij als het ware Album Ook bood de heer Van der Vorm een fraai door mevrouw Kooyman gecalligrafeerd album aan met foto's uit de afgelopen tien jaar. De 25 eraan voorafgaande jaren ma ken onderdeel uit van een al bum, dat de heer Wilton kreeg aangeboden bij zijn 25-jarig jubileum. "Je bent altijd mens geweest en gebleven". Dat was de kern van de toespraak van de secre taris van de Ondernemings raad, de heer Blommers, die namens het personeel een ge schenk onder couvert kwam overhandigen. Hij zei onder meer: "Je zoudt bijna te ont roerd worden om nog iets te zeggen". Maar hij wist vervol gens zijn gevoelens best onder woorden te brengen. "Je hebt veel aandacht besteed aan de speciale aspecten binnen het bedrijf. En dat betekent veel, want er zijn toch altijd mensen, die de financiële- en techni sche aspecten als van meer importantie beschouwen. Via die sociale aspecten werd er altijd een opening naar de mensen gevonden: ik denk aan de opstelling ten opzichte van de oud-werknemers, de zie ken, enzomeer. Maar ik denk ook aan het feit, dat je de eer ste werkgever in Nederland was, die het lef toonde om sta- kingsgeld uit te betalen. In de loop van de jaren heb je veel achting en respect weten te verwerven. En dat zijn zaken, die niet te koop zijn". Tot slot merkte hij op: "Je was een goede vriend, een gouden schakel aan de levensketting". Burgemeester drs A. J. Lems van Schiedam sprak mede na mens enige nabuurgemeen ten. Hij beklemtoonde nog eens nadrukkelijk zijn stelling. "U hoort wel aan het bedrijf, maar wij vinden, dat u ook aan de gemeente behoort. Immers, vreugde en zorgen bij WF, betekenen tevens vreug de en zorgen in de Gemeente Schiedam en de nabuurge meenten, omdat de vele WF- medewerkers in die gemeen ten wonen en men ze overal op andere plaatsen in het maat schappelijke leven tegenkomt. Ik wil mijn persoonlijke appre ciatie voor u hier uitspreken inzake het feit, dat u in het "on dernemen" anderen altijd een stapje vooruit was. Daarvoor heb ik veel bewondering. Ik ben ervan overtuigd, dat wan neer u niet bij WF in dienst was geweest, U een man van for maat zou zijn geweest in bij voorbeeld overheidsdienst. U hebt de persoonlijke gave recht-toe, recht-aan te kunnen zijn, met beide voeten op de grond te blijven staan en vol te zitten met grapjes; ook kunt u op uw eigen wijze heerlijk ei genwijs zijn". De burgemee ster vertelde voorts hoe hij sa men met de heer Wilton heel wat zaken tot genoegen had geregeld in het belang van de gemeente en in het belang van WF. De heer Wilton overhan digde hij een geschenk onder couvert, terwijl mevrouw Wil ton een fraai bloemstuk kreeg aangeboden. Ook was er nog De WF-sleepboten lagen keurig in de haven opgesteld

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 4