Paul Nijgh penning voor ir B. Wilton Puntl: veiligheid 10 beoordelen of de gekozen me thode de juiste is. Bij het taakverdelen heeft hij die kennis nodig om ervoor te zorgen dat hij zijn medewer kers belast met de werkzaam heden die bij hen passen. Niet meer of minder dan de man aankan en waarvoor hij de ver antwoording kan dragen. Naast die vakkennis heeft hij nog veel te leren om leiding te kunnen geven aan zijn team van medewerkers. Hij zal moeten leren discussie ren en een goed gesprek moe ten kunnen voeren met zijn medewerkers, want die zullen ongetwijfeld gebruik maken van de rechten die ze verwor ven hebben, zoals inspraak en medezeggenschap. Hij zal kennis van zaken moe ten hebben van de taken en bevoegdheden van de onder nemingsraad en diverse groepscommissies. Hij zal geinformeerd moeten zijn over plichten en rechten van zijn medewerkers. Hij zal zoveel mogelijk moeten weten van bedrijfsorganisatie en van alle faciliteiten die het bedrijf geeft, zoals studiefondsen en sociale begeleiding. Zijn taak als leidinggever is het begeleiden van zijn medewer kers. Hij is de directe perso neelschef en alle vragen van zijn medewerkers zal hij moe ten beantwoorden of hen de weg moeten wijzen waar ze een antwoord op hun vragen kunnen krijgen. Hoe meer problemen hij op kan lossen en vragen hij kan beantwoorden, hoe meer vertrouwen de me dewerkers in hem hebben. Het samenwerken in teamver band berust voor een groot deel op wederzijds vertrou wen. Het kweken van team geest bevorder je, door je me dewerkers het vertrouwen te geven en ze als gelijkwaardig te beschouwen. Introduktie Aan dit punt wordt wel eens te weinig aandacht besteed en het is zo belangrijk hoe de nieu we man aan de groep wordt voorgesteld. Als iemand afscheid neemt, worden er altijd toespraken gehouden en wordt er veel ver teld over iemand, wat men allang weet. Als de nieuwe medewerker komt, waar men nog weinig of niets van weet, vertelt men alleen zijn naam en dan heb je het gehad. Het isjuist zo belangrijk om iets méér te weten over iemand en waarom juist hij de nieuwe chef van de afdeling moet wor den. Hier ligt een duidelijke taak, die men niet moet onderschatten en waar men rustig'wat tijd voor mag nemen. Men moet er rekening mee houden, dat het voor sommige mensen een teleurstelling is, dat zij de funktie niet hebben gekregen. Wees daar eerlijk in, vertel de medewerkers waar om en wat de reden is, dat niet zij maar de man die je introdu ceert het geworden is. Als men dat duidelijk kan argu menteren zal de weerstand kleiner zijn en zal men zich sneller berusten. Ook zal men dan de nieuwe chef vluggeraccepteren, hijzal eerder het vertrouwen winnen van zijn medewerkers. Van zijn optreden zal het afhangen of het zal leiden tot een wederzijds vertrouwen en dat is toch de basis voor een goede samenwerking. Ik wens hem daarbij veel succes toe. Op 1 juni jl. kreeg de oud- directer van WF, de heer ir B. Wilton, in de aula van Museum Boymans-Van Beuningen de Paul Nijgh-Penning uitgereikt. Er werd op dat moment aan drie mannen, die grote sociaal- culturele verdiensten voor de stad Rotterdam hebben ge had, genoemde penning uitge reikt. De heer Wilton bevond zich in het goede gezelschap van Prof. dr L. Burema en pater P. G. A. Koevoets S.C.J. De penning wordt éénmaal in de driejaar uitgereikt en herin nert aan Paul Nijgh, die leefde van 1876 tot 1949. Hij was di recteur van Van Ommeren en een voorvechter van sociale verbeteringen. Hij wilde vooral het lot van de werkende man in de haven van Rotterdam ver beteren en vocht voor de vrije zaterdagmiddag. Door zijn inzet kon men komen tot de oprichting van een Loonraad, zodat vooral het reële inkomen van de havenarbeider kon wor den verbeterd, dat vooral door W.O. I van 1914-1918 zeer in waarde was teruggelopen. Reeds op 47-jarige leeftijd trok deze pionier zich gedesillusio neerd terug. Ter nagedachte nis aan hem werd een Stich ting opgericht, die mensen aanwijst, die in aanmerking ko men voor genoemde penning. De heer Wilton ontving de pen ning uit handen van de heer mr L. Pieters, voorzitter van de Scheepsvaart Vereniging Zuid. Een en ander betekent een ze kere mate van honorering voor het werk, dat de WF-gemeen- schap in de loop der jaren op het sociale vlak heeft verricht. Bovendien betekent de uitrei king een erkenning van de waarde van een Schiedams bedrijf door de gemeente Rot terdam. Persoonlijke bescherming Deze plaat heeft iets nieuws: hij brengt zijn boodschap ook over als hij ondersteboven hangt. Ook die boodschap heeft voor sommige beschou wers misschien iets onver wachts: niet het gebruikelijke „Draag een helm" of „Zetje vei- ligheidsbril op", maar enkel: houd ze bij de hand. Dit omdat vele werkers hun persoonlijke beschermingsmiddelen niet altijd op hóeven hebben, en om te voorkomen dat deze wer kers zouden denken dat zij zich van de boodschappen die hun via een veiligheidsplaat worden toegespeeld, in feite niets aan hoeven trekken. Daar komt bij, dat de enkele mededeling „Draag een helm", zonder meer op een plaat ge zet en in een bedrijf opgehan gen, zou getuigen van een ver keerde veiligheidsmentaliteit. Onmiddellijk rijst dan immers de vraag: Waarom dan wel? Wat kan er allemaal op mijn hoofd vallen en kan de verant woordelijke man er dan niet voor zorgen dat dat niet valt? Daar zit iets in. Ongevallenpre ventie is immers voor een be langrijk deel: ongevallenoorza ken wegnemen. Zo veel moge lijk voorkomen dat er iets valt. Er voor zorgen, dat de werker geen hinder ondervindt van stof, lawaai, nadelige straling, uitstekende voorwerpen, draaiende machineonderde len, en wel door de oorzaken van die hinder of dat gevaar weg te nemen of af te scher men. Eerst als dat wegnemen om steekhoudende redenen- niet of niet geheel mogelijk is, dan pas gebruiken we de per soonlijke beschermingsmid delen die nodig zijn. Het onderwerp is uitgebreid, te uitgebreid om hier te worden behandeld. Alleen een opsom ming van de meest voorko mende artikelen geeft al een behoorlijk lange lijst:

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 12