Ir O. J. van der Vorm reikte diploma's Bedrijfsschool uit Vorming en opleiding 19 "Vele jaren heb ik vroeger met mijn oud-collega Bart Wilton gesproken over de Bedrijfs- school. Daarbij hebben wij vele facetten tegen elkaar afgewo gen en kwamen dan telkens weer tot de conclusie: de Be- drijfsschool moet blijven. De school is een goede zaak. De school zorgt er voor, dat er goede mensen in het bedrijf komen". Het lid der directie, de heer ir O. J. van der Vorm, was positief in zijn benadering van de Be- drijfsschool-problematiek in zijn toespraak donderdaga vond 3 november jl. in de kanti ne Hoofdkantoor. Dat was tij dens de uitreiking van 92 di ploma's aan de in 1977 ge slaagde leerlingen van de Be- drijfsschool: 85 in getal. "Het slagen voor de diploma's vraagt om erkentelijkheid en respect, ook ten opzichte van de leraren. Niet om bewonde ring. Die komt later pas, wan neer je in je verdere leven be wijst ook verworven kennis en inzichten weer op anderen te kunnen overdragen", was zijn visie. Hij stelde zich vervolgens de vraag: wat is verworven kennis eigenlijk? "In ieder geval iets, dat niet is af te nemen. Iets dat je in eigen hand kunt houden. Vakman schap is goud waard. Ook, of juist in de moeilijke tijd, waarin wij nu leven. Tegenover die moeilijke tijd, moet men zich wel relativerend opstellen. Voor de scheepswerven is het slecht veer, maar dat zal opklaren. De tijden zullen be ter worden. Met jullie behaalde diploma's hebben jullie nog een lange tijd voor je, waarin je jezelf in de praktijk kunt be kwamen in een bedrijf, dat een fijn bedrijf is. Bovendien ligt hier een brug geslagen naar de toekomst door het Marine- werk, dat wij in RSV-verband hebben kunnen aantrekken. In dit bedrijf steunen de afdelin- gen Nieuwbouw en Reparatie elkaar, soms steunt de een de ander en omgekeerd: een goe de zaak". Thema De heer Van der Vorm keerde terug naar zijn thema: wat is verworven kennis? "met een voorbeeld is dat goed duidelijk te maken. Er was een knaap, die van zijn ouders veel mocht leren. Toen zijn studie was afgerond kreeg hij nog eens veertig overhemden mee en werd rijp geacht op eigen be nen te kunnen staan. Binnen vijfjaar pasten de boorden van de overhemden niet meer, maar zijn kennis behield hij zijn hele leven Overigens moe ten jullie wel beseffen, dat het nu behaalde diploma in feite een markering, een punt is langs de lange weg, die jullie nog te gaan hebt. Ik wil daar mee tot uitdrukking brengen, dat het behalen van het diplo ma tot bescheidenheid dient te stemmen, want je dient ei genlijk altijd aan de gang te blij ven". Kennelijk hief hij een waar schuwende vinger tegen het zich gezapig op de lauweren gaan rusten. Wel was hij duide lijk ingenomen met de behaal de resultaten. "Geweldig fijn zoals er gewerkt is, zeer hard gewerkt zelfs. Een hoog per centage is geslaagd. Daar ben ik trots op. En gepaard aan de positieve opgedane Bedrijfs- schoolsfeer zullen jullie met het behaalde resultat een eind komen. Ik hoop, dat jullie die sfeer je zodanig hebt eigen ge maakt, dat jullie deze bij jullie blijft dragen. Dat is veel waard. Meer wellicht nog dan het ge leerde. De sfeer is het draag vlak van alles". Hierna ging de heer Van der Vorm over tot het uitreiken van boekwerken aan de leerlingen met de beste examen-resul taten. Dit waren: Hans van Splunter uit Rotterdam (Bemetel, pri maire opleiding), Kees Tiele- man uit Vlaardingen (Bemetel Vakopleiding 2, avondoplei ding) en Mehmet Dural uit Schiedam (Bemetel Sectie- bouw en Afschrijven, voortge- Prijsuitreiking door de heer Van der Vorm aan één van de leerlingen met de beste examen-resultaten, Mehmed uit Turkije zette opleiding). Over de wijzigende omstan digheden in de tegenwoordige maatschappij, die vaak verbijs terend snel gaan en de nood zaak bij te blijven in het werk door met studeren aan de gang te blijven, had de chef Vorming en Opleiding, de heer W. G. E. Valk, in zijn openings woord evenzeer gerept. Hij verwelkomde toen ook de leer lingen, ouders, verloofden, de directie, staf, bedrijfsleiding, onderwijsinstanties en zo meer. Leerplicht Hierna gaf hij een algemeen overzicht. Met enige nostalgie in zijn stem zei hij: "Na 19 jaar hebben wij nu geen drie, maar twee leerjaren aan de school. Dit onder meer door de gewij zigde leerplicht. Ons systeem heeft altijd voortreffelijk ge werkt. Maar er is nu eenmaal landelijk een evolutieproces in het onderwijs aan de gang en daaraan dienen wij ons te rela teren. Op onze School blijven wij echter onze leraren en leer lingen zo veel mogelijk ont plooiingskansen geven. Feit is wel, dat door interne behoefte veranderingen in het bedrijf wij geen opleiding plaatconstruc tiewerk meer hebben. Daaren tegen is echter de opleiding voor scheepsbouwers nu met honderd procent gestegen. Ook de opleiding voor electro- monteurs is komen te verval len". Hierna gaf hij een overzicht van de bekende en al eerder in het WF-Nieuws gepubliceerde De heer Van der Geer reikte de diploma's uit

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 21