12 ingenomen. "Wij nemen ook afscheid van een man die hier 50 jaar lang met hart en ziel heeft geleefd en gewerkt, hier neem ik mijn petje voor af. Sommigen zeggen dat u een lastig man was en dat was u ook, want u heeft het de direc tie niet altijd even gemakkelijk gemaakt en u was ook niet zo erg beleefd. Uw ontboezemin gen zouden niet altijd geschikt zijn voor het boek der etiquet- ten, maar u zei altijd wel pre cies waar het op stond en dat is belangrijk". Hij meende dat door het werk van de heer Blommers een sterke mate van personeels vertegenwoordiging was be reikt, waarop men verder kan borduren. "U bent altijd recht uit en duidelijk geweest en hebt ondanks alle conflicten alles gedaan in het belang van het bedrijf. Als mens bleef u overal overheen zien. Wij zul len samen met anderen verder gaan met de vermenselijking en democratisering van het bedrijf". Hij overhandigde hem een fraaie luchtfoto van de werf als herinnering aan zijn roemrijke periode bij WF. Politiek dier Drs. B. Botman, lid van de Raad van Bestuur en plv. voorzitter van de COR RSV wees in zijn toespraak op het feit dat de heer Blommers zowel voor de OR WF als de COR RSV zijn krachten heeft gegeven. Hij kon zich voorstellen, dat de COR RSV nog niet zo bij de mensen leeft, omdat iedereen nu eenmaal het meest betrok ken is bij zijn eigen bedrijf. "Toch heeft het werkterrein van de COR door de heer Blommers aan inhoud gewon nen. Steeds werd er over meer en belangrijker zaken verga derd. Blommers wilde dat altijd "van meet af aan", zonder voo rafgaand overleg". De heer Botman had wat oude krantenknipsels verzameld uit 1926 om eens terug te blikken op het maatschappelijke leven van 50 jaar geleden. De artike len die toen de voorpagina haalden, zouden nu nauwelijks opzien baren. "Er is sindsdien veel veranderd, momenteel is er veel meer openheid". Hij dankte de heer Blommers voor zijn recht-op-en-neer inbreng en noemde hem "een politiek dier". Een ere-titel volgens de heer Botman, "omdat u durfde te oogsten wanneer het kon en u erop afsprong en u vastbeet wanneer er voordeel te beha len was". Scheepsklok De heer Botman meende dat met het afscheid van de heer Blommers er een pionier weg viel en hij hoopte op opvolgers die bereid zijn van onderaf door te willen stoten. "RSV wil ondanks alle problemen door gaan; goed overleg is daarbij onontbeerlijk". Tenslotte overhandigde hij de heer Blommers - omdat deze nu eenmaal geworteld is in de scheepsbouw - een prachtige scheepsklok, opdat hij in alle opzichten altijd zal kunnen zien hoe laat het is. Bijzondere gaven Het lid der directie, de heer ir O. J. van der Vorm vond het moeilijk 50 jaar in 5 minuten te moeten verwoorden, zodat hij slechts een bescheiden greep moest doen uit een rijke schat aan gebeurtenissen. Hierbij wilde hij beslist niet dat het op "mooi praten" zou lijken. "Het gaat er niet om wat ons scheidt, maar wat ons bindt". Hij schetste in het kort de loop baan van de heer Blommers: het begin als nageljongen, de crisis, de jaren als plaatwerker en ook zijn werk als assistent veiligheidsinspekteur ("een goede combinatie met uw OR- werk"). De heer Van der Vorm noemde hem een man van vele bijzon dere gaven, die hij ook goed heeft uitgebuit. Zo noemde hij zijn vechters mentaliteit, persoonlijke moed, intuïtie hoe iets zich kan ontwikkelen, nauwkeurigheid, stiptheid en ijver. "U bent een serieus man die kan geloven in iets en die dat dan ook kan overbrengen op anderen. Ook was u trouw en zette u overal altijd volledig voor in. Beschei den bent u ook, hoewel ik er in onze contacten weinig profijt van heb gehad". De heer Van der Vorm vond hem een fervent vakbonds man en een "echte WF-er" die nu zo'n lange periode afsluit. Een hele mijlpaal. Ook wilde hij mevrouw Blommers in de hul de betrekken, omdat zij in al die jaren haar man - en zodoen de uiteraard ook WF - tot grote steun geweest moet zijn. Hij wenste hen nog een prettige tijd en alle goeds toe. "Met alle hobbies en de grote vrienden kring zal dat ongetwijfeld luk ken: goede vaart!" Symbool De heer Berkhout, die namens de vakvereniging sprak, had diep in het archief gegraven om een beeld te vormen van de mens Blommers. Zo vroeg hij zich af wat de heer Blommers er op 16-jarige leeftijd toe be wogen zou hebben om lid te worden van de vakbond. Het was toen trouwens toch een bewogen tijd, want destijds werd ook de eerste CAO afge wezen. Op onderhoudende wijze wist de heer Berkhout te vertellen over de problemen en conflic ten die er vroeger bestonden. Zo noemde hij o.a. de strijd om een hogere werkklasse-groep voor de branders en stelling- makers, de problemen over het proeflassen, tarieven, werkclassificatie en het af schaffen van de onbeperkte werktijd voor het bootjesper- soneel. Hij vond hem een ty pische vertegenwoordiger die als bedrijf in een bond of omge keerd functioneerde. "De problemen van vroeger en nu zijn eigenlijk gelijk. Bab is ook dezelfde gebleven, in actieve dienst is hij reeds een symbool geworden. We wilden je als cadeau een vakantie aan bieden, maar dat kon volgens jou niet vanwege de kat, daar om geven we je nu maar een bloemstuk". Recht voor z'n raap De heer Brons, die sprak na mens de bedrijfsledengroep WF van de Industriebonden NW en NKV, had gezocht naar achtergronden over de mens Blommers, welke een rol heb ben gespeeld in zijn werk. Zo vroeg hij zich hoe het komt dat de heer Blommers alles zo recht voor z'n raap benadert en hoe het mogelijk is dat hij zo snel en vaak fel van zich afbijt als hij onrecht signaleert. "Ik geloof dat dit komt doordat hij als jongen kennis maakte met een wereld van loonsverlaging, vermindering van vakantieda gen en overwerkpercentages en ontslagen zonder dat daar regelingen voor bestonden. Bab heeft zelf ook de nodige klappen gekregen. Toen is hij gevormd tot de mens en ver dediger van werknemersbe- langen die hij nu is". Ook had de heer Brons bewon dering voor het feit dat de heer Blommers - door steeds ieders vertrouwen te genieten - erin

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 14