3e Stuurvrouw Sirkka-Heleena Partanen: "Ik zie mijn beroep niet als een vak, maar als een levenswijze" Verbijsterend m 13 geslaagd was 20 jaar lang se cretaris van de OR te blijven. Uit zijn dankwoord bleek dat de grote belangstelling en de vele blijken van waardering de heer Blommers diep hadden geroerd. "Het is verbijsterend zo je diensttijd te moeten beëindi gen. De vraag is niet hoe je het allemaal hebt kunnen doen, want het is de groep - waarvan een gedeelte nu aanwezig is - die je steunt dit te kunnen doen. Ik ben veel dank ver schuldigd aan allen die me hebben bijgeschaafd en ge schoold - vooral vanwege mijn taal, zoals vanavond al eerder is gezegd - om goed te kunnen functioneren in het overleg dat gedaan moest worden. Het is fijn om een goede samenwer king te hebben mogen vinden in alle lagen. Natuurlijk waren er dwarsliggers - nu nog - maar dat is niet erg, want zij dragen de rails waarover de trein moet rijden". Hij vond het een genoe gen dit werk te hebben mogen doen, ondanks de vele moei lijkheden. "Je blijft er bij leven als je doet wat je moet doen, met de nodige realiteitszin en af en toe water bij de wijn doen en ook ging niet alles altijd even goed. Ze hebben weieens gezegd: moet je nu zeuren om zo'n hab- bekrats? Het ging dan om klei ne dingen, die echter wel frus traties nalaten en dan komt het toch eens tot een escala tie. Net die ene druppel die de emmer doet overlopen. Ook heb ik veel medewerking van mijn vroegere baas gehad. Dat is erg fijn, dat doet niet ieder een. Op het bedrijf heb ik veel vrijheid gehad, al dan niet toe gestaan door de directie. Vaak "De liefde voor de natuur en dat zoeken naar vrijheid heb ik eigenlijk van jongs af aan mee- 5 gekregen". De 25-jarige 3e stuurvrouw Sirkka-Heleena Partanen van het m.s. Tornado j kijkt ons met haar diepblauwe :ogen open en zelfverzekerd aan als we in haar eenvoudige Ihut praten over haar toch niet zo typisch vrouwelijk werk. "Nilsia, mijn geboorteplaats, ligt midden in het uitgestrekte .'merengebied. Als timmer- :|mansdochter had ik dan ook het geluk om over een eigen oot te kunnen beschikken, aarmee ik menig heerlijk uur tje op het water heb doorge bracht". ts daaruit de belangstelling voor de zeevaart te verkla ren? 'Ja, waarschijnlijk wel, hoewel k pas op m'n zestiende eigen- ijk zeker wist dat ik wilde gaan varen. Ik ging toen met een veerboot van Finland naar Duitsland om daar de taal te le ren. De frisse lucht, de vrijheid en die enorme ruimte op zee maakten zo'n indruk op me, dat ik vanaf dat moment zeker wist dat dit mijn toekomst moest en zou worden". Ben je toen naar de Zeevaart school gegaan? "Ja, maar dat heeft eerst nog wel even geduurd, want daar werd ik pas toegelaten toen ik 21 werd. Mijn geduld werd dus behoor lijk lang op de proef gesteld. In 1975 kwam ik op m'n eerste schip, de Passad III, een oude tanker die op Amerika voer. Sindsdien ben ik zowat de hele wereld rond geweest". Wat maakt dat varen voor jou nu zo boeiend? "Ach, dat zijn eigenlijk meerde re dingen. Die vrijheid en die uitgestrektheid van de zee boeien me enorm en boven dien is het fijn om in de frisse lucht te werken. Interessant is ook dat je steeds in andere lan den komt en met allerlei ver schillende mensen en culturen te maken krijgt". Welk land heeft het meest indruk op je gemaakt? China geloof ik. Dat is trou wens wel een van m'n langste reizen geweest. We zijn daar non-stop vanuit Europa naar toe gevaren. Het is een bijzon der land, het heeft ook iets ma gisch. Ik zou er best nog wel eens heen willen gaan, omdat we er destijds te kort geweest zijn om er veel van te kunnen zien". Wat voor eigenschappen moet je volgens jou bezitten om je te kunnen aanpassen in zo'n typische mannenmaat- namen we de bokshouding aan, maar bij de afwikkeling van de problemen zijn we door overleg samen tot een goed resultaat gekomen. Achterban Er zijn ook tijden geweest dat ik ervan baalde, maar je weet dat er een achterban is, die je vertrouwt en die wil dat je voor hen praat; dat geeft je dan weer de aanzet om door te gaan. In deze tijd komen de moeilijkheden stug op je af, het is dan zaak om met elkaar op vruchtbare wijze lijn te geven aan de dingen. Ik hoop dat dit bij WF door kan gaan en dat de tijden beter worden". Ook dankte hij de COR. "Een fijne groep, erg gemeleerd doordat iedereen nou eenmaal van na ture voor zijn eigen belangen knokt. Toch moet je elkaar aanvaarden en samen door het dal gaan om de zon te zien schijnen". W-f*. schappij als de zeevaart toch eigenlijk is? "Dat is moeilijk te zeggen. Je moet een beetje diplomatiek zijn en je flexibel opstellen en je niet sterk aan iets hechten om dat je nou eenmaal vaak en lang van huis bent. Je kiest ei genlijk niet voor een beroep,

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 15