veiligheid Oplossing Kerstpuzzel 14 Puntl: veiligheid zaak van iedereen maar voor een levenswijze. Er zijn tussen twee haakjes nog meer vrouwen bij ons aan boord. Zo hebben we een vrou welijke kok en een paar meis jes om te bedienen. Eén is er zelfs matroos. Vrouwen ma ken het leven wat aangenamer en beter georganiseerd aan boord. Bovendien zorgen vrou wen er over het algemeen wat meer voor dat het aan boord netjes en schoon blijft". Bestaat het woord heimwee voor jou? Nou nee, daar heb ik geen last van. Ik vind het altijd heerlijk om weer naar huis te gaan en mijn familie terug te zien en het is fijn om weer lange wandelin gen door de bossen te kunnen maken, maar als ik dan een tijd thuis geweest ben, vind ik het nooit erg om weer weg te moe ten gaan. Wanneer je dan de haven uitvaart is er toch altijd weer dat blijde gevoel als je die grote watermassa voor je ziet". Wat doe je zoal in je vrije tijd aan boord? Ik lees enorm veel, vooral echte literatuur. Het fijnste vind ik de Russische en Duitse klassieke schrijvers. Daar naast houdt de sterrenkunde me enorm bezig, vandaar ook dat navigeren mijn liefste be zigheid aan boord is. Ik lees alles wat ik maar over sterren kunde te pakken kan krijgen en bij een mooie heldere nacht ben ik vaak aan dek te vinden". Wat zijn je toekomstplan nen? "Je weet natuurlijk nooit pre cies hoe je leven zich zal ontwikkelen, maar momenteel wil ik graag doorstuderen voor kapitein om later het comman do te kunnen voeren op mijn ei gen schip. Ambitie hebben is volgens mij erg belangrijk in het leven, vandaar dat ik mijn best doe om dit doel eens te bereiken". De puzzel-animo was dit jaar zeer groot: liefst 130 puzzel liefhebbers zonden hun oplos sing in. In de zekerheid dat ve len hun oplossing niet inzon den en nog tallozen wel puzzel den, maar hun "werk" niet af maakten, kunnen wij stellen, dat de gezellige uurtjes rond Kerstmis goed zijn besteed. Door loting rolden de volgende eerste-prijswinnaars uit de bus: H. Reitsma Middenhoefstraat 19 Rotterdam J. Leijenaar Bachplein 299 Schiedam J. M. E. Verhees-Margaroli Weezenhof 71-33 Nijmegen Zij ontvangen een boekenbon van f 25,-. Een troostprijs in de vorm van een schrijfmap of klokje werd door loting toegewezen aan: D. den Ouden Hortensiastraat 27 Capelle a/d IJssel D. Sluimer Zwaluwenlaan 61 Vlaardingen C. A. Post D. Curtiusstraat 84 Schiedam Oplossing: Er is Pinksteren en Pasen, Fijne dagen, zeker waar, Maar het mooist is toch het Kerstfeest, Tegen het einde van het jaar. En we zeggen dan bij 't feestmaal: Och, dit jaartje was niet mis, Maar we hopen toch dat het komende Een ietsje leuker is! Altijd tijd voor veiligheid Het is nog niet zo heel erg lang geleden dat de arbeidende mens het als flinkheid be schouwde, wanneer hij bij zijn werk niet de minste aandacht aan zijn eigen veiligheid schonk. Hij durfde alles te doen! Voorzichtigheid, dat was goed voor de slappelingen! Een goede werker had daar geen tijd voor! Wanneer je op één wankel plankje kunt staan, waarom zou je er dan twee neerleggen? 't Kost maar tijd! Waarom een bescherming voor een as of een ander bewe gend machinedeel? Hij zou wel oppassen! En de baas keek glimlachend toe Hij dacht hetzelfde. Dat was de tijd van de bewuste tegenstand. Die tijd is nu voor bij. Maar dat wil niet zeggen dat de werker van thans geneigd is, veel meet voor zijn veiligheid te doen als zijn vader en zijn grootvader. Alleen, zijn motie ven veranderden. Vroeger nam hij er een standpunt te genin, thans staat hij, in ieder geval een deel, er onverschillig tegenover. Hij ziet nu wel in, dat hij recht heeft op een zo goed mogelijke verzorging van zijn veiligheid bij de arbeid. Hij weet ook wel dat hij verplicht is, tegenover zichzelf en ande ren, die maatregelen voor vei ligheid te nemen, die hijzelf kan nemen. Alleen hij doet het lang niet altijd; het interesseert hem niet voldoende! Neem geen nodeloos nsico En dat is wel de hoofdoorzaak dat het aantal ongevallen, ver geleken bij veertig jaar gele den, nog niet voldoende is afgenomen. Zeker, dankzij een groot aantal bedrijfsvoorzieningen zijn de meeste ernstige ongevallen wel belangrijk verminderd. Maar de minder ernstige onge vallen, die hoogstens een zes weken werkverlet met zich meebrengen zijn nog niet in voldoende mate omlaag ge gaan. En daar tegen kan men met hekken, schermen, kap pen en andere beschermings middelen onvoldoende berei ken. Hier kan men alleen wat bereiken door de inzet van de medewerkers zelf. Bij al hun werk dienen zij bedacht te zijn op eigen veiligheid en die van hun collega's. Bedenk wel: Veiligheid op het bedrijf, is veiligheid voor het gezin. A.P.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 16