De "Norstar" en de "Norland" (welke onder Engelse vlag vaart) behoren tot de zoge naamde 2e generatie veer schepen, welke de dienst tus sen Rotterdam en Huil onder houden. Toen het schip op 3 november arriveerde en ingedokt werd, waren de werklijsten en het schema uiteraard al kant en klaar en was het werk al uit en te na met de mensen doorge sproken, zodat het gevormde team precies wist wat er van ieder verlangd werd. 32 Cilinders In grote lijnen kwam de klus hierop neer: de beide Stork Werkspoor 16 TM 410 diesel motoren met elk zestien cilin ders moesten uit het schip worden gehaald en daarna de fundaties. De laatste moesten worden verwisseld. Iedere situatie vereist weer haar eigen, aangepaste werk methode. Soms worden gaten in de huid gemaakt om moto ren er uit te kunnen sleeën, soms moeten gaten door de accommodatie heen worden gemaakt, soms verlaat een motor het schip door de schoorsteen. In het geval van de "Norstar" had men weer een nieuwe vondst gedaan. Men brandde uit het F-dek, ter plaatse van de er zich onder bevindende ma chinekamer een gat van 4 X 11 meter uit. Het F-dek vormt dus het plafond van de machi nekamer. Aan het G-dek had men toen al een zelf vervaar digde hijsinstallatie met loop- katten bevestigd, waarvan de hijsdraden weer via een voet blok liepen naar twee aange brachte winches, die op het F- dek waren geplaatst. Het pro bleem was, dat de ruimte tus sen F- en G-dek aan de krappe kant was, zodat men de krach ten, die nodig waren om de zware lasten te hijsen en te verplaatsen, zo gunstig moge lijk moest verdelen. 20-tonner Intussen waren de demonta ge-werkzaamheden zo ver ge vorderd, dat men het stuk dek, waaraan de leidingen, de lam pen, de isolatie en dergelijke gewoon bleven hangen, kon wegnemen. Dit werd met een 20 tons takelwagen - inmiddels door onze bok Mammoet aan boord gebracht - naar voren gereden. Natuurlijk was men toen al lang druk bezig met het demonte ren van de motoren. De cilin- derbalk en fundaties werden gescheiden. De zuigers en de cilinderdeksels werden uit de motoren genomen. Van de pal onder het gat in het dek staan de stuurboord motor werd de cilinderbalk door middel van de hijsinstallatie (speciaal ontworpen door 1e Tekenka mer-Reparatie) opgehesen en vervolgens met hetzelfde sy steem in verticale richting naar voren getransporteerd vlak boven de 50-tons wagen, die klaar stond om het gevaarte naar onze Machinefabriek te rijden. 2 centimeter Daarbij was enig pas- en meet- werk gemoeid. De ruimte tus sen F- en G-dek bedraagt na melijk slechts 4.20 m. Tussen de opgehesen cilinderbalk en de er onder staande trekker restten slechts 2 centime ter Het schip in dok Met behulp van de zelfontworpen hijsinstallatie wordt één der motoren omhoog gebracht Het verplaatsen van één van de motoren uit de goten *frOWSTA/?

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 8