Nieuwe aanwinst voor WF-drukkerij Punt 1: veiligheid JUISTE TIL-HOUDINGno.l HURK DICHT BJ LUST VERKEERDE TILH0UDING m.i. RUGSPIEREN 0VERBECH5T RUGUEKVELS Gf)PEN" JUISTE TlL-HOUDINGno.2 TIL MET DE BENEN VERKEERDE TILH0UDING„,1 IDEM. 11 Bij nadere beschouwing zien wij dadelijk in, dat de zware spieren van onze bovenbenen veel beter het tilwerk voor ons kunnen doen dan de veel klei nere en zwakkere rugspieren. Dit is de reden waarom een "vakman" zoals een beroeps- gewichtsheffer bij het tillen van zijn last eerst in hoofdzaak zijn beenspieren en vervolgens ook zijn armspieren gebruikt. Zijn rug ontziet hij echter zo veel mogelijk. De volgende punten zijn richt lijnen voor vakkundig en dus veilig tillen: (zie de neven staande illustraties). Voorkom schade aan uw rug, dus "Til Veilig". Goed tillen is veilig tillen Bij til-werkzaamheden denken wij in de eerste plaats aan onze rug. De rugspieren zijn door gaans niet sterk en kunnen door te zwaar of verkeerd ge bruik gemakkelijk worden be schadigd. Dit veroorzaakt he vige pijn. We spreken dan meestal van "vertillen". Behal ve de rugspieren dienen we bij tillen ook nog op iets anders te letten. Evenals op sommige andere plaatsen van ons ske let, bevindt zich tussen onze rugwervels veerkrachtig kraakbeen, de z.g. "tussenwer velschijven". Deze dienen o.a. om mechani sche schokken aan ons li chaam, veroorzaakt door wer ken, lopen, springen, enz. zo veel mogelijk af te dempen. Echte schokbrekers dus. Door te zwaar of verkeerd til len, of door zijdelings verwrin gen van de rug tijdens tillen, kunnen de tussenwervelschij ven worden beschadigd of worden verschoven. Dit laat ste kan de oorzaak zijn dat een der vele zenuwen, welke van uit onze wervelkolom naar onze andere lichaamsdelen lo pen, bekneld raakt. Dit is dan de zo gevreesde "hernia", wel ke ernstige gevolgen kan heb ben, meestal gepaard met he vige pijnen in rug en/of lede maten. Het ingrijpen door een arts en vaak ook door een chi rurg is dan ook noodzakelijk. Teneinde dus bij tillen rugscha- de te voorkomen dienen wij ge bruik te maken van veel sterke re spieren dan die van onze rug. Deze zijn aanwezig in onze benen. Ter vervanging van een 12 jaar oude papiersnijmachine is onlangs in de drukkerij van WF een nieuwe Polar-Mohr com puter-gestuurde snijmachine geinstalleerd. Deze machine is uitgerust met een 4-sporen mechanisme, waarbij op een 10 centimeter brede band of tape in totaal 32 verschillende snijprogramma's kunnen wor den ingesteld. In zo'n programma worden de verschillende snijmaten voor een bepaald drukwerk opge nomen, waarop de machine automatisch instelt. Dit heeft het voordeel, dat degene, die de machine bedient, niet steeds voor elke volgende snij- maat het totaal aantal te snij den pakken papier in handen krijgt, doch alleen door het pa pier te draaien het totaal aan tal sneden per pak kan afwer ken en niet voor elke kant van het papier opnieuw de machi ne hoeft in te stellen. De programma's kunnen ook weer uitgewist worden, zodat de mogelijkheden oneindig zijn. De machine geeft zeker een tijdsbesparing van 50%, waar door voor de snijder tijd vrij komt voor andere werkzaam heden. Naast tijd- en dus kostenbe sparend is het apparaat door de ingebouwde computer ook nauwkeuriger dan de oude ma chine, waarbij men met de hand de snijbreedte instelde. De maximum snijsnelheid is 42 sneden per minuut. De maxi mum snijbreedte bedraagt 92 cm en de persbalkdruk is varia bel van 150 tot 3000 kg. Op een snijtafel zijn d.m.v. pers lucht zelfs zware stapels pa pier zeer gemakkelijk hanteer baar. Ook aan de veiligheid is veel aandacht besteed, want door een electro-mechanische be veiliging zijn ongelukken prak tisch uitgesloten. De nieuwe snijmachine in de WF-drukkerij

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 13