Nieuwe damwand beschermt westelijk hoofd WF-haven 1 door de fabrikant in Luxem burg toegepast, kwam men tot de slotsom, dat bij een relatief lichte damwand met zware liggers economisch de meest gunstige traagheidsdoorsne- de kon worden verkregen. Na tuurlijk moest ook de nieuwe damwand met ankers en een ankerscherm in de grond wor den verankerd om te voorko men, dat de grond de wand als het ware voorover het water indrukt. De problemen van verankering waren van tweeërlei aard. Er moest eerstens een stalen kuip rondom het bestaande, enorme betonblok, waarop vier bolders zijn gefundeerd, worden aangebracht en wel in het centrum van de nieuw aan te brengen ankers. Ten tweede gaf het mastbos van in de grond geslagen heipalen voor de vroegere en huidige kraan- baan met kade de nodige kop zorg. De oplossing van het eerste probleem bestond uit het aan brengen van een stalen raam rondom het enorme beton blok. Aan de voorzijde ervan bevestigde men de ankers van de nieuwe damwand, terwijl aan de andere zijde de kracht weer door ankers werd opge vangen, die verbonden werden met het meer naar achter in de grond aangebrachte anker- scherm. Deze ankers moesten wel door het ankerscherm van het betonblok gevoerd wor den. Dit laatste ligt uiteraard evenzeer "aard- en nagelvast" in de grond geklonken. Het tweede probleem bood Nooddamwand tegen het afkalven jaren plaats vonden, alsmede het gereed komen van dok 8, was een grotere vaardiepte langs het havenhoofd noodza kelijk. Mede hierdoor voldeed de damwand niet meer aan de ei sen. Dit werd verergerd door een tweetal aanvaringen, waardoor er vrij ernstige défor- maties ontstonden en breuk in de verankering optrad. Aangezien de kosten voor her stel ongeveer 50 a 60% zou den gaan bedragen van de prijs voor het slaan van een nieuwe damwand, leek een investe ring voor een nieuwe oeverver dediging op zijn plaats. Alle factoren in aanmerking nemend, d.w.z. waterstand, grondwaterpeil, grondmon sters en noem maar op, kwam men uitgaande van de conven tionele rekenmethoden uit op een relatief zware damwand. Daarbij bleek tevens, dat men van de oude verankering geen gebruik meer kon maken. Het rapport van de TWA toonde onder andere aan, dat de oude ankers van slecht materiaal waren. Computer Via computerberekeningen Het westelijk hoofd van de ha veningang bij het Nieuwbouw- dok - zuidzijde - is van aanzien veranderd. Niet dat de recen- telijke herstelwerkzaamheden zozeer op de uiterlijke verschij ningsvorm waren gericht, dan wel op een goed functioneren van dit hoofd. Dit stuk ronde damwand-con- structie aan het eind van de nog niet zeer lang geleden ge renoveerde kade voor het proefdraaien van schepen, stond eigenlijk op instorten. Was dit gebeurd, dan was het financiële leed niet te overzien geweest. De oude damwand bleek na een onderzoek van onze Tech nisch Wetenschappelijke Afdeling niet meer voor zijn doel geschikt en wel om twee goede redenen. Schaalvergroting In de jaren 1950 tot 1956 is tengevolge van de verbreding van de bouwdokdeur, de toe gang tot het Bouwdok en het westelijk havenhoofd aange past en gerenoveerd, geënt op de toen gebruikelijke scheeps- typen. Door de enorme schaalvergro tingen, die in de erop volgende Het nieuwe ankerscherm Verankering damwand via het centrale raam en vandaar doorgevoerd naar het nieuwe ankerscherm

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 3