Het is een beoordeling van een systeem (en niet van de pro- dukten) waarbij ervan uitge gaan wordt dat een goed sys teem uiteindelijk een goed produkt oplevert. De evaluatie van WF-marine- bouw zal in januari 1979 plaatsvinden. De commissie gaat dan de kwaliteitszorg van alle Nieuwbouw-afdelingen en van de aan de Nieuwbouw toe leverende afdelingen doorlich ten. Bij die evaluatie wordt de meetkamer apart beoordeeld, opdat deze afdeling dan opge nomen kan worden in het AQAP-certifikaat van TWA. De KMS heeft een dergelijke eva luatie verleden jaar meege maakt. Na een grondige beoor deling, gevolgd door een aan tal verbeteringen, werd daar in het najaar 1977 een AQAP-1 - certifikaat uitgereikt. Wat wil dat zeggen, AQAP-1 AQAP-1 houdt in "kwaliteits beheersing". Uitgangspunt daarbij is, dat men de produktiemethoden zodanig beheerst, dat het pro dukt ook automatisch aan de voorgeschreven kwaliteit vol doet. Het gaat er daarbij om, zekerte stellen dat alle discipli nes, vanaf ontwerp tot en met de garantie en nazorg, voldoen aan de gestelde eisen. Eind- kontroles achteraf zijn in dit systeem nauwelijks nodig. Hoe zit dat dan met AQAP-4? AQAP-4 is een kwaliteitskon- trole-systeem. In theorie vindt daar na de ver vaardiging van elk produkt een kontrole plaats, waarna goed- of afkeur volgt. Dit systeem werkt goed bij kleine produk- ten uit een lopende bandsys teem. Bij grote (dure) produk- ten moet je toch anders te werk gaan. Het is in de scheepsbouw (en zeker in de marine-bouw) economisch niet verantwoord te wachten met de kontroles totdat het gehele produkt gereed is. Het kontroleren gebeurt daar om bij WF ook in alle produk- tiefasen (tussenkontroles), terwijl de produktiemiddelen eveneens worden bewaakt. :Op deze manier leunt ons 'AQAP-4 systeem al sterk te- ;gen AQAP-1 aan. Het grote i verschil betreft de ontwerpbe- i heersing, die niet in de kwali- Meetkamer TWA, waar o.a. al onze meetmiddelen worden gecalibreerd ven, duidelijk op de praktijk te zijn geënt en moeten zo min mogelijk aanleiding geven tot eigen interpretaties. Daarbij moeten normen natuurlijk wel menselijkerwijs gesproken haalbaar zijn. De kontroleurs hebben als be langrijkste taak het dagelijks vastleggen van hun bevindin gen, zodat wat zij in de praktijk waarnemen weer terug "ge voed" wordt aan de KD, waar door deze de vereiste maatre gelen kan nemen. Het kontroleren door de kon troleurs van de kwaliteits dienst ontheft natuurlijk nie mand van de eigen verant woordelijkheid ten aanzien van de geleverde kwaliteit. Verantwoordelijk voor de kwa liteit van ieder onderdeel van het werk, is de vakman zelf. teitszorg volgens AQAP-4 is opgenomen. Zullen wij aan de hand van de huidige stand van zaken het geheugen eerst opfrissen, waar het in de kwaliteitszorg om gaat? Als bekend verstaan wij onder "kwaliteitszorg" alle inspannin gen en maatregelen die ge daan en genomen worden om de kwaliteit te handhaven of te verbeteren. Het kwaliteitszorgsysteem volgens de eisen van AQAP-4 heeft de kwaliteitsdienst vast gelegd in een "Handboek- Kwaliteitszorg". Het hand- boek-KZ geldt als een soort "grondwet" voor de kwaliteits zorg. Men treft er naast het be leid allerlei regelingen in aan om de kwaliteitszorg gestalte te geven. Van dit handboek-KZ zijn "kwaliteitszorg-procedu res" en "werkinstrukties" afge leid, waarmee gepoogd is de gehele gang van zaken in het bedrijf t.a.v. de kwaliteitszorg vast te leggen. De KZ-proce- dures en de werkinstrukties zijn gebundeld in procedure- boeken en afdelingshandboe ken, die evenals het handboek- KZ in grote getale zijn ver spreid in het bedrijf. Hiermee is het hele kwaliteitszorgsys teem doorzichtig, beheers baar en kontroleerbaar ge maakt. Op deze wijze is het ook mogelijk geweest de kwa liteitszorg bij WF en KMS op elkaar af te stemmen. Natuurlijk zijn en blijven er per bedrijf verschillen, omdat de organisaties verschillen. Maar wij kunnen wel stellen, dat er momenteel tussen bei de werven geen of nauwelijks kwaliteitsverschillen meer be staan. Welke rol spelen de kontro leurs in de kwaliteitszorg? In de praktijk moeten de kon troleurs het produkt toetsen aan de gestelde kwaliteitsei sen. Om nu te zorgen dat de keuringsnormen bij WF en KMS op eenzelfde niveau blij ven liggen, is een regelmatig kontakt tussen de beide kwali teitsdiensten noodzakelijk. Dit gebeurt o.a. door kontro leurs van WF enige tijd met kontroleurs van KMS te laten meedraaien. Een juiste norm stelling is één van de moeilijk ste aspecten van de kwaliteits zorg. Normen dienen beknopt en zorgvuldig te zijn omschre- En nu het AQAP-certifikaat. De aanvraag voor een evalua tie is in juli 1978 ingediend. Bij die gelegenheid is het hand boek-kwaliteitszorg en het procedureboek overhandigd, wat nu reeds diepgaand wordt bestudeerd door de evaluatie commissie. Hierop zullen echt wel enige op- en aanmerkingen komen, maar volgens ons geen desas treuze, daar wij het kwaliteits zorgsysteem in nauwe samen werking met KMS hebben opgebouwd. Bij de evaluatie in januari 1979 zal de commissie proberen na te gaan of de beschreven kwa liteitszorg in de praktijk ook funktioneert. De afdelingen moeten dan laten zien dat zij de kwaliteit "beheersen" en dat zij de regelingen van de kwaliteitszorg in praktijk bren- Elke pijp wordt apart op deskundige wijze behandeld

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 5