Huidschade "Sea Guardian" hersteld Al bijna driekwart eeuw een trouwe WF-klant 5 de arbeiders in zakken uit de schepen gehaald. Alleen de Holland Amerika Lijn beschik te over enkele beker-eleva tors. De heer J. C. Smalt één van de oprichters van de GEM, van het Nederlandsche Veem had grote belangstelling voor de Duitse plannen. Een com missie werd in het leven geroe pen om de invoering van eleva tors te bestuderen, hetgeen in 1904 leidde tot de oprichting van de "Maatschappij tot Ex ploitatie van Drijvende Eleva tors". Verzet Meteen bij de oprichting was er al verzet onder de arbeiders, die de elevator als "broodroo- ver" zagen. Men had weinig vertrouwen in de commissaris sen van de nieuwe maatschap pij, die niet uit het havenbedrijf stamden. In het "Lied van denBroodroo- ver", dat in het blad "De Haven arbeider" werd gepubliceerd, kwam dit duidelijk tot uiting: Een Dordtsche advocaat een brouwer, een notaris een vreemde potentaat 'n effectencommissaris Ze voelden machtig veel voor de Rotterdamsche haven die ze in hun overmoed bijna den doodsteek gaven. Men zette toch door met de plannen, zodat in februari 1905 een aanvang kon worden gemaakt met de montage van de eerste - door de Duitse maatschappij Luther A.G. ver vaardigde - elevators op pon tons, die inmiddels door Wil ton's Scheepswerf waren ge bouwd. Ook de stoomketels werden door Wilton vervaar digd. Staking Op 21 juli van hetzelfde jaar waren de elevators bedrijfs klaar. Aanvankelijk was er eni ge schroom van de zijde van de klanten, mede omdat ze in het begin nogal wat "kinderziek tes" vertoonden. Dit wakkerde het verzet tegen de "opsnui- vers", zoals ze genoemd wer den, nog meer aan. Hierbij nam ^an Griekse eigenaars kregen wij de opdracht tot het repare ren van een huidschade aan de Sea Guardian". Tijdens de dokking van dit 18.163 dwt metende vrachtschip werd te vens de schroefas getrokken en het nodige onderhouds werk gedaan. Graan Elevator Maatschappij: want de contacten tussen de inmiddels tot een hypermo derne onderneming uitge groeide GEM en Wilton-Fije- noord dateren al van vlak na de eeuwwisseling. In 1901 kwam namelijk een Duitse delegatie praten over het invoeren van een verbeter de en snellere methode voor het overladen van granen in de Rotterdamse haven, volgens nieuwe vindingen. Tot die tijd werd het graan door 'Elevators kregen opknap beurt" vermeldt een kop in het mei-nummer van het WF- nieuws. Elk jaar vindt men zo wel een stukje tekst met een aardige Plaat van één of twee graane levators in dok. 2e behoren toe aan de GEM (Graan Elevator Maatschappij) Pit Rotterdam. Slechts weini- 9en weten dat achter deze naam tevens een der oudste klanten van WF schuil gaat, Elevator I" in bedrijf

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 7